Były czasy, kiedy ludzie zaraz po szkole dostawali pracę i trzymali się jej, aż do przejścia na emeryturę. Te lata już minęły. W dzisiejszych czasach ludzie muszą wykazać się zwinnością w znajdowaniu dobrych ofert pracy, najlepiej, zanim zostaną do tego zmuszeni. Oto kilka miejsc, gdzie najlepiej szukać pracy.
1. Kontakty
Najprostszy sposób - możesz znaleźć interesującą pracę w swojej dziedzinie za pośrednictwem znajomych. To świetna metoda poszukiwania pracy, jeśli stale rozwijasz sieć kontaktów i znajomych: menedżerom łatwiej jest zatrudnić osobę z rekomendacją niż uruchamiać złożony i długotrwały proces rekrutacji.
Zanim zaczniesz szukać pracy w internecie, spróbuj znaleźć osoby, które mogą ci pomóc. Utrzymuj komunikację, przypominaj ludziom o tym, że szukasz pracy: chodź na wydarzenia zawodowe, komunikuj się na czatach i na stronach mediów społecznościowych. I nie bój się prosić o pomoc.
Jeśli otrzymałeś w ten sposób ofertę pracy, zapytaj się swoich kolegów o opinie o pracy. Dowiedz się, jaka jest struktura firmy, jakie projekty zespół aktualnie prowadzi, czy pracownicy komunikują się poza biurem i jaki styl komunikacji jest przyjęty, jakie są opinie pracowników o tej firmie. Z tym bagażem przebojowo przybędziesz na rozmowę.
2. Agencje rekrutacyjne
Agencje rekrutacyjne nie szukają pracy dla poszukujących pracy: pracodawca zwraca się do nich i płaci za pracownika. Kandydat może tylko wysłać swoje CV do agencji i mieć nadzieję, że pewnego dnia otrzyma telefon.
Dlatego lepiej uważać na propozycje ofert pracy w takich firmach, dokładnie sprawdzić recenzje oraz opinie pracowników o pracodawcach, wszystkie dokumenty i przeczytaj umowę: oszuści są wszędzie.
Na przykład istnieją agencje personelu domowego: aby dostać się do ich bazy wykonawców, musisz zapłacić pieniądze. Również popularne są agencje outstaffingowe: zapewniają pracowników tymczasowych dla firm - oferują zastępstwo na urlop pracownika, urlop macierzyński czy realizację krótkoterminowych projektów. Z reguły jest to praca tymczasowa (zgodnie z prawem nie może trwać dłużej niż 9 miesięcy), a umowa zawierana jest z agencją.
Konsultanci zawodowi oraz firmy świadczące usługi doradcze obiecują szybko znaleźć pracę, ale nie warto liczyć na gwarantowane zatrudnienie oraz najlepsze oferty w takich firmach. Najlepiej samodzielnie poznaj rynek agencji w swoim mieście, przeczytaj recenzje. Zwróć uwagę, od ilu lat działają te firmy. Nie kontaktuj się z firmami, o których jest mało informacji i nie ma aktualnych recenzji.
3. Oferty w mediach społecznościowych
Oferty pracy w sieciach społecznościowych są publikowane zarówno na oficjalnych stronach firm zatrudniających, jak i przez samych pracowników, a reposty szybko rozprzestrzeniają informacje w sieci. Aby na czas dowiedzieć się o wolnych miejscach pracy, warto subskrybować osobiste strony menedżerów firm, w których chcesz pracować, np. PZU.
Jeśli ktoś napisze, że poszukują osoby na interesujące Cię stanowisko, możesz grzecznie poprosić o kontakt kogoś z działu HR. Jeśli sam publikujesz post o poszukiwaniu nowej pracy, ustaw swój profil tak, aby potencjalny przełożony mógł do Ciebie napisać, do tego profil powinien wyglądać wzorowo.
4. Witryny wyszukiwania ofert pracy
Na najpopularniejszych stronach jest wiele wolnych miejsc pracy w różnych miastach i branżach: nawet jeśli teraz nastąpi kryzys w pożądanej branży, zawsze możesz znaleźć alternatywne opcje. Takie usługi są stale rozwijane i ulepszane, aby przyciągać nowych użytkowników. Duzi pracodawcy (CCC, Media Expert itd.) zwykle umieszczają wszystkie oferty pracy na jednej z takich stron (Pracuj.pl, Praca.pl itd.).
Niektóre firmy nie wskazują swoich bezpośrednich kontaktów, więc możesz się z nimi skontaktować tylko przez formularz na stronie z ofertami pracy. Witryna może również wymagać obowiązkowej rejestracji w celu uzyskania określonych odpowiedzi: bez tworzenia CV jest mało prawdopodobne, że będzie można przyciągnąć uwagę pracodawcy.
- Zalety: wiele ofert pracy, wiele narzędzi do dostosowywania wyszukiwania, niezawodne firmy, sporo opinii o pracodawcach w Polsce, wielu dużych pracodawców.
- Wady: musisz się zarejestrować, może nie być bezpośrednich kontaktów, więc musisz poczekać na odpowiedź pracodawcy.
5. Grupy społecznościowe
Tematyczne strony mediów społecznościowych i dedykowane witryny są świetne, jeśli szukasz miejsca w określonym obszarze. Najlepiej po prostu regularnie obserwuj rynek, aby pewnego dnia zmienić pracę. Oferty pracy są publikowane na stronach internetowych, a dyskusje zawodowe mogą toczyć się w sieciach społecznościowych. Poszukaj grup zawodowych na Facebooku i Linkedin, komunikuj się na czatach tematycznych: tam możesz spotkać znanych ekspertów lub zdobyć własną reputację, a następnie otrzymać ciekawą ofertę. Powodzenia!