Wiadomości z Rudy Śląskiej

Górnik przysypany w kopalni Bielszowice nie żyje. Jego ciało zostało wydobyte

 • Dodano: 2021-12-07 14:15, aktualizacja: 2021-12-08 20:31

Górnik przysypany na skutek zawału, który wystąpił 4 grudnia br. w KWK "Ruda" Ruch "Bielszowice" nie żyje. Jego ciało zostało wydobyte na powierzchnię. Mężczyzna był pracownikiem kopalni od 2007 roku.

Górnik przysypany w kopalni Bielszowice nie żyje

We wtorek, 7 grudnia br. około godz. 12.00 ratownicy dotarli do 42-letniego górnika. Niestety potwierdziły się najgorsze prognozy. Lekarz stwierdził zgon 42-latka. 

- O godz. 12.15 przebywający na dole lekarz stwierdził zgon. O 14.00 ciało górnika zostało przetransportowane na powierzchnię  - podał Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG. 

42-latek jest 13. w tym roku śmiertelną ofiarą wypadków w polskim przemyśle wydobywczym, w tym dziewiątą w kopalniach węgla kamiennego. Był doświadczonym pracownikiem, zatrudnionym w kopalni od 14 lat. 

Do sprawy za pośrednictwem mediów społecznościowych odniosła się także prezydent Rudy Śląskiej - Grażyna Dziedzic.

- Szanowni Państwo, niestety, górnik przysypany na skutek zawału, który wystąpił 4 grudnia br. w KWK „Ruda” Ruch „Bielszowice” nie żyje. Jego ciało zostało wydobyte na powierzchnię.
Nie ma słów, którymi mogłabym wyrazić żal i współczucie dla rodziny i bliskich Zmarłego, szczególnie dla żony i dzieci, które osierocił. Mam nadzieję, że w tych trudnych chwilach nie opuszcza ich wiara, że "śmierć jest początkiem, nie końcem" - napisała prezydent Rudy Śląskiej. 

Prezydent podziękowała również wszystkim osobom zaangażowanym w akcję ratunkową.

- Pragnę podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w akcję ratunkową, szczególnie ratownikom górniczym. Jak zwykle bez wahania ruszyliście, by wydobyć kolegów. Wiemy, że akcja była ekstremalnie trudna i niebezpieczna. Wasze zaangażowanie, odwaga, profesjonalizm zasługują na najwyższe uznanie i szacunek - napisała Grażyna Dziedzic. 

Zawał w kopalni Bielszowice

Przypomnijmy, 4 grudnia, o godz. 8.52 w ruchu Bielszowice (należącej do kopalni Ruda) doszło do silnego wstrząsu. Jego energię oszacowano na 5x10^6 J. Do wstrząsu doszło na głębokości 780 metrów w rejonie 001Z, w pokładzie 504, na głębokości około 780 m. Prowadzone były tam prace konserwatorskie. W wyniku wstrząsu przysypanych zostało dwóch górników.

Jeden górnik został uratowany

Do jednego z górników ratownicy dotarli już w niedzielę. 31-latek został przetransportowany do szpitala świętej Barbary w Sosnowcu. Podczas transportu był przytomny, rozmawiał z ratownikami, skarżył się na ból nogi i pleców. 30-letni górnik został przyjęty na oddział ortopedii. Nie odniósł żadnych obrażeń wewnętrznych. Doznał jedynie rany w okolicy nogi, którą mu opatrzono.

Jak się okazało uratowany górnik, nie odniósł poważniejszych ran, ponieważ, podczas wstrząsu znalazł się w niewielkiej pustej przestrzeni w pobliżu jednostki napędowej przenośnika podścianowego. Górnik przebywał w powstałej tam niszy w pozycji siedzącej do czasu przybycia ratowników.

W kopalni nadal trwała dramatyczna akcja ratunkowa 

W poniedziałek rano ratownikom spieszącym na pomoc drugiemu poszkodowanemu pozostało do przeszukania ok. 6 metrów rumowiska. Przed południem zlokalizowano poszukiwanego górnika, bez oznak życia. Mężczyzna znajdował się tam, gdzie ratownicy przewidywali i gdzie wskazywała na to jego lampa. 7 grudnia br. około godz. 12.00 ratownicy dotarli do 42-letniego górnika. Niestety potwierdziły się najgorsze prognozy. Lekarz stwierdził zgon 42-latka. 

Okoliczności wypadku wyjaśniają kopalniane służby oraz Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach.

Zobacz także

Komentarze (32)    dodaj »

 • Luca

  zamknijcie juz ten temat, wypadki były są i będą w każdej branży, jak malarz zleci z drabiny to też ma być żałoba w mieście? opamietajcie sie , ludzie umierają na covid , trauma w rodzinach a wy tu robicie afere

 • A.

  Trzeba być mocno ciu****tym żeby porównywać upadek z drabiny z poważnym wypadkiem śmiertelnym 780m pod ziemią. Poza tym nikt żałoby w mieście nie ogłosił. A co do covida wystarczy pomyśleć i się zaszczepić!

 • AY.Ok

  Widać, że pomyliłeś myślenie z czymś o czym nie masz pojęcia

 • Strzelnica

  Jak malarz spadnie z drabiny, to znaczy że nawalony, lub zle drabina postawiona ośle jeden.

 • Gienek

  Wieczny odpoczynek dla Gornika. W sumie to bardzo przykre, że na KWK Bielszowice nie świeci się ani jeden znicz. Pamiętamy.

 • Torcida

  Cię dziwie ze dziedzicka żałoby w rudzie śląskiej nie wprowadziła,,,, wyrazy współczucia dla rodziny,, i wieczny odpoczynek dla górnika

 • Bykowinianin

  Czytając ten jad na forach i portalach, jak Polacy sobie skaczą wzajemnie do gardeł, jak nie potrafią się już jednoczyć w obliczu tragedii, ogólny brak współczucia dla drugiego rodaka i do tego obserwując zatomizowanie społeczeństwa dochodzę do wniosku, że coraz bardziej realizują się słowa Mikołaja Romanowa po klęsce powstania listopadowego tj.: "Nie wiem, czy będzie jeszcze kiedy jaka Polska, ale tego jestem pewien, że nie będzie już Polaków"Współczucia dla rodziny. Strach sobie wyobrazić co przeżywał ten pracownik konając tam na dole i co przeżywała rodzina mając nadzieje od 4 grudnia godz. 9 do wczoraj 8 grudnia, do godziny 12:15 nadzieję, że ich mąż, ojciec, syn żyje.

 • Halembianin

  Proszę Pana, to co Pan pisze to jawna manipulacja. Pisze Pan o konającym górniku przy akompaniamencie atomizacji społeczeństwa. Brak współczucia to także wypowiedzi górników mówiących o tym, ze oni są od wydobywania a nie od sprzedawania węgla (to prawdziwe słowa wypowiedziane przez górnika w TV). Pamiętam czasy kiedy pielęgniarki prosiły górników węgla kamiennego o wsparcie w strajku, górnicy prośby "olali". Pielęgniarki wsparli pracownicy PGNiG. Pamiętam strajki górników, którzy mimo iż od 1989 nie przynoszą zysków domagają się wszystkich przywilejów jak za Gierka nie bacząc na inne gałęzie gospodarki. Pamiętam o górnikach, którzy śmiali się w twarz kolejarzom i hutnikom kiedy Ci ostatni odeszli z kwitkiem a górnikom po rozróbach utrzymano przywileje i miejsca pracy. Zacytuję Pańskie słowa: "Nie wiem, czy będzie jeszcze kiedy jaka Polska, ale tego jestem pewien, że nie będzie już Polaków" Ja się z nimi nie zgadzam, Polska zmienia się na lepsze i relikty komunistyczne w postaci spółek skarbu państwa powinny pójść w zapomnienie jak dawno miniony system. Ba, powiem więcej, węgiel powinien wydobywać każdy po otrzymaniu koncesji. Obawiam się, że związkowcy i stary górniczy beton by tego nie przeżyli... Taka prawda o górnikach.

 • Bobo

  Kolega Tuska

 • TLK

  Jesteś za tępy, by to zrozumieć.

 • Halembianin

  Zatem proszę o wytłumaczenie, piszę bez przekąsu.

 • szamot

  I żaden hejter nie napisał jeszcze, że temu zasypanemu leciały nadgodziny do momentu, aż wywieźli ciało i ileż to bonów żywnościowych dostanie teraz rodzina za te nadgodziny... Niebywałe: hejterzy - gdzie jesteście?

 • Halembianin

  Żaden hejter nie napisał, że kierowca, który zginął w wypadku otrzymuje nadgodziny w zakleszczonej kabinie? Żaden hejter nie napisał, że budowlaniec dostaje nadgodziny do czasu aż na miejsce wypadku przyjeżdża prokurator? Żaden hejter nie napisał, że przygnieciony magazynier dostaje nadgodziny dopóki nie wywiozą jego ciała z magazynu? Pan jest po prostu idiotą. Żerowanie na ludzkiej krzywdzie poprzez pisanie takich komentarzy jest podłe!

 • Gornik

  Jak się nazywał nasz brat ....wyrazy współczucia dla rodziny..zjechał na wieczną szychta....

 • Gorol z sosnowca

  A po co ci to wiedziec jak się nazywał.Facebooka nie miał jeśli ci oto chodzi ciekawsko mendo.

 • Bykowinianin

  Krzysztof P.

 • Viki

  Jakie głupoty piszecie to kierowca tira tez za kółko nie wejdzie bo wypadki są puknij się w łeb i….o

 • Halembiok

  Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,a światłość wiekuista niechaj mu świeci.Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.Amen.

 • Magma

  R.I.P

 • Natalka

  Wyrazy najgłębszego współczucia dla rodziny.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.