Wiadomości z Rudy Śląskiej

Grażyna Dziedzic apeluje do marszałek Sejmu o przesunięcie terminu wyborów prezydenckich

 • Dodano: 2020-03-26 14:45, aktualizacja: 2020-03-27 08:21

Od wielu dni pada pytanie: co z wyborami prezydenckimi 2020? Prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic apeluje do marszałek Sejmu o przesunięcie terminu wyborów.

Przypomnijmy, że zgodnie z konstytucją, wybory prezydenta Rzeczypospolitej zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa. Marszałek Witek ostatecznie wyznaczyła datę wyborów prezydenckich na 10 maja.

Od wielu dni pada pytanie: co z wyborami prezydenckimi 2020? Prawo i Sprawiedliwość oraz premier Mateusz Morawiecki twierdzą, że wyborom prezydenckim nie zagraża obecnie panująca sytuacja.

- Po to wdrażamy obostrzenia, by wybory się odbyły, by egzaminy i matury się odbyły, by Polacy po Wielkanocy mogli wrócić do pracy, by życie wróciło do normalności - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Innego zdania na ten temat jest prezydent Rudy Śląskiej. Grażyna Dziedzic wystosował do Marszałek Sejmu - Elżbiety Witek oficjalne pismo z prośbą o przesunięcie terminu wyborów.

- Uważam, że nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów prezydenckich w zarządzonym terminie w sposób niezagrażający zdrowiu i życiu naszych obywateli – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

W naszym mieście do głosowania uprawnionych jest 106 tysięcy wyborców. Dodatkowo w pracę podczas wyborów zaangażowanych będzie ok. 1 300 osób. To m.in. członkowie komisji wyborczych, operatorzy informatyczni, pracownicy urzędu miasta, straż miejska, czy policja. Jak zauważa prezydent Grażyna Dziedzic, organizacja wyborów w obecnej sytuacji stwarza dla nich zagrożenie.

- Biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną i zapewnienie bezpieczeństwa tym wszystkim ludziom, nie widzę innej możliwości niż przesunięcie wyborów na inny termin – mówi Grażyna Dziedzic. - Przypomnę, że to na wójtach, burmistrzach i prezydentach miast spoczywa obowiązek zorganizowania wyborów. To właśnie my samorządowcy ponosimy odpowiedzialność za życie i zdrowie mieszkańców w naszych gminach. Dlatego moje stanowisko w tej sprawie nie może być inne - dodaje.

Co musi się stać, by wybory prezydenckie zostały przeniesione na inny termin? W Polsce musiałby zostać wprowadzony stan wyjątkowy. Oznaczałoby to, że zagrożony jest konstytucyjny ustrój państwa, bezpieczeństwo publiczne lub porządek obywateli. Stan klęski żywiołowej określa art. 232 Konstytucji RP.

"W celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia Rada Ministrów (rząd) może wprowadzić na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni, stan klęski żywiołowej na części albo na całym terytorium państwa. Przedłużenie tego stanu może nastąpić za zgodą Sejmu".

Niektóre osoby zwracają uwagę, że obecne regulacje nie wszystkim zapewniają możliwość głosowania, np. nie mogłyby tego zrobić osoby w czasie kwarantanny. A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Czy wybory powinny się odbyć w maju? Czy powinny zostać przełożone?

Komentarze (40)    dodaj komentarz »

 • Piotr

  prezydentka RSL apeluje mo babka gest. A jo apeluja niych odsunie Mejera od władzy co ona na to?

 • wyborca

  Pani Prezydent po co odwlekać wybory na dalszy termin ,skoro ludzie nie umierają na masową skalę jak to niektórzy prorokowali , jestem za wyborami w terminie i jestem przeciwnikiem niepotrzebnej paniki medialnej .

 • Elka

  O pani Grażynka zdrowo wygląda na zmieszczonej po wyżej fotce ,dużo zdrowia dla szefowej Rudy Śląskiej.

 • Klara

  Dużo zdrowia dla naszej pani Grażyny i powodzenia w nadchodzących latach , za szczerość i gospodarność w naszym mieście , jeszcze raz dużo zdrowia.

 • hanys

  tych 29% ludzi nie zdaje sobie sprawy z sytuacji jaka jest w naszym kraju i na świecie. ludzie otwórzcie oczy, to jest ZARAZA

 • Wujlud

  Jak to by była prawdziwo zaraza , to byś niy zdonżył napisać ten durny komentarz .

 • hanys

  durny toś jet ty, zaraza to pis

 • yyy

  Przeczie mnostwo ludzi pomaga, widzialam ostatnio na facebooku zdjecie pani lat 96 ktora szyje maseczki dla szpitali ktos wrzucil fotke mamy ktora tez szyje a takich ludzi jest mnostwo a jesli ktos nie moze pomocw taki sposob tak jak ja to pomaga siedzac w domu I nie roznoszac wirusa.Niestey do idiotow ciezko przemowic i tacy sie zawsze znajda.

 • mieszkaniec

  Takie pytanie co się stanie z pieniędzmi, które co roku są zabezpieczone na odśnieżanie miasta .Śniegu jak wiadomo nie było , a kasa została

 • Olga

  Ta kasa jest już wydojono.

 • KICHAWA-KOŃSKA

  KONSTYTUCJA ALBO ŚMIERĆ NIE MA INNEJ DROGI !!!

 • ha, ha!

  The best Kichawa-Końska ale się uśmiałam:)))

 • alfik

  Wstyd, że p. prezydent nie ma swego zdania, tylko czeka na POciągnięcia za jej sznurek.

 • Ja

  Wybory.10Maja.tylkoPis

 • wizard

  Na mszę i do urn to było. Teraz najpierw urna a potem zaniosą do kościoła.

 • KICHAWA-KOŃSKA

  Pani prezydent nie ma się co martwić przed wyborami wszyscy POdłączymy się do inspiratora i nic nam nie grozi przecież konstytucja jest ważniejsza od zdrowia i życia

 • YNST

  POyeby dalej myślą że testy na koronawirus go to szczepionka na pandemię

 • Henry

  Sama doprowadziła Ride Slaska do zadłużenia, więc powinna siedzieć cicho i nie pouczać innych tylko patrzeć na siebie.

 • Adi

  Hasło na te wybory to " Zostań w domu ! Idź na wybory"

 • Baba

  Na ostatnie w swoim życiu... dodaj

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.