RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Grób rudzkiego powstańca oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”

 • Dodano: 2021-08-23 10:30, aktualizacja: 2021-08-25 08:25

Grób powstańca śląskiego ppor. Augustyna Wieszołka został oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”. W ten sposób oddany zostanie hołd rudzkiemu powstańcowi, pochowanemu na cmentarzu parafialnym przy ulicy L. Tunkla 2.

Uroczystości oznaczenia grobu

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach ogłosił, że 23 sierpnia o godzinie 11:00, na cmentarzu parafialnym przy ulicy ks. Tunkla 2 odbędzie się uroczystość oznaczenia grobu znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Uczestnicy uroczystości oddadzą hołd ppor. Augustynowi Wieszołkowi, który brał udział w powstaniach śląskich. Powstaniec przez całe życie był związany z Rudą Śląską. W wydarzeniu wezmą udział: dyrektor IPN w Katowicach, dr Andrzej Sznajder, przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, policji oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r. z siedzibą w Katowicach. Posterunek honorowy i odprawę zgodną z ceremoniałem zapewni Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Historia rudzkiego powstańca

Augustyn Wieszołek przez całe swoje życie był związany z Rudą Śląską. W 1919 został zaprzysiężony jako członek Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Wziął udział we wszystkich trzech powstaniach śląskich. Był również funkcjonariuszem Policji Górnego Śląska, zwanej Policją Plebiscytową. Za udział w III powstaniu śląskim został odznaczony Medalem Niepodległości, Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi kl. I oraz Gwiazdą Górnośląską. Po powrocie części Górnego Śląska do Polski służył jako funkcjonariusz Policji Województwa Śląskiego. Pełnił służbę w Chebziu, Kochłowicach oraz w Nowym Bytomiu. W sierpniu 1939 roku był jednym z organizatorów oddziałów samoobrony powstańczej na terenie Rudy Śląskiej. Po 17 września 1939 roku został internowany na terenie Rumunii a następnie przekazany Niemcom i osadzony w Stalagu na terenie III Rzeszy. Po wojnie był represjonowany przez Urząd Bezpieczeństwa za służbę w Policji Województwa Śląskiego w czasach II RP. Augustyn Wieszołek zmarł w 1986 roku i został pochowany na cmentarzu w Rudzie Śląskiej. 

Powstaniec

Znak pamięci „Tobie Polsko”

Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach rozpoczęła się 5 lipca 2021 r w dzień setnej rocznicy zakończenia III powstania śląskiego. Znak pamięci „Tobie Polsko” przyjmuje formę proporczyka o rozmiarach ok. 20 x 8 cm wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczony datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”. Proporzec jest odwzorowaniem sztandaru powstańczego „Tobie Polsko”, który wykonano na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu i który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny. 

Grób rudzkiego powstańca oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj »

 • Sam je Polska

  Zostało mi jeszcze kilka fajnych fotek z powstańcami po starziku mojej ślubnej.Też brał udział w powstaniach wraz z synami, był członkiem komisji pleciscytowej. A fotografie są ciekawe, bo z śp.Wieszołkiem też chyba mam.Szkoda tylko że zainteresowanie społeczeństwa jest takie biedne.Mówiąc wręcz nawet wrogie.No ja, tera kożdy moge bele co pedzieć o powstaniach,jakie to biydne zwolynniki ordnongu bez to wyciyrpieli.Gańba że żodyn za powstańcami się niy wstawi.

 • Apek

  Cześć i chwała powstańcom śląskim

 • boluś

  nie znom chopa

 • boluś

  jo ciebie 'podróbo' tyż! szkryklej sie za sie !

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.