Wczoraj w Stacji Biblioteka miało miejsce wyjątkowe wydarzenie w ramach Festu Literackiego "Kakauszale" – Gyburstag Karola Goduli. Tego dnia Rudę Śląską odwiedziła prawdziwa plejada gości, którzy licznie zjawili się, by uczcić postać jednego z najważniejszych przedsiębiorców w historii regionu. Wydarzenie miało na celu nie tylko przypomnienie sylwetki Karola Goduli, lecz także zakończenie jubileuszowej X edycji tego literackiego święta.
Uczczenie pamięci "Króla Cynku" w Stacji Biblioteka
Karol Godula, zwany "królem cynku", żył na przełomie XVIII i XIX wieku i stał się symbolem śląskiego przemysłu. Jego działalność gospodarcza i wkład w rozwój regionu nie tylko zmieniły oblicze Śląska, ale i pozostawiły niezatarte ślady w historii. To właśnie z jego inicjatywy rozpoczęła się intensywna eksploatacja złóż cynku, co wprowadziło Śląsk na mapę europejskich potęg przemysłowych. Jednak oprócz działalności gospodarczej, Godula był również człowiekiem o dużych zasługach społecznych, a jego wpływ na życie regionu był niezrównany.
– Była to impreza promująca postać Karola Goduli, mająca charakter sympozjonu, zamykająca Kakauszale – Fest Literacki 2024 – powiedział Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, organizatora Festu Literackiego.
Program "Gyburstagu" – Co się działo?
Wydarzenie rozpoczęło się od prelekcji na temat życia i działalności Karola Goduli. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o jego przedsiębiorczości, a także o tym, jak dzięki pracy w przemysłowych hutach i kopalniach, Godula przyczynił się do rozwoju przemysłu cynkowego, który zdominował nie tylko Śląsk, ale całą Europę. Prezentacja na temat „króla cynku” dostarczyła uczestnikom wielu cennych informacji o tym fascynującym przedsiębiorcy, którego działalność miała ogromny wpływ na kształtowanie się regionu.
Następnie publiczność mogła podziwiać pokaz strojów z epoki Goduli. Zgodne z modą przełomu XVIII i XIX wieku ubrania przeniosły widzów do czasów, gdy Karol Godula działał na rzecz regionu. W atmosferze minionych wieków zaprezentowano eleganckie suknie i męskie garnitury, które stanowiły doskonałe tło dla wydarzenia.
Śląska Historia i Tradycje
Wydarzenie było częścią X edycji Festu Literackiego "Kakauszale", który od dekady organizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej. Festiwal, który na stałe wpisał się w kalendarz kulturalnych wydarzeń Śląska, składał się z kilku ważnych części, w tym finału Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka, Targów Śląskiej Książki oraz gali wręczenia nagrody „Tabulka”. Każda z tych części wniosła coś szczególnego, zwracając uwagę na literackie tradycje Śląska i promując regionalną kulturę.
Nie mniej istotnym punktem festiwalu były „Kakauszale” – szczególny napój, który towarzyszył wydarzeniom przez całe dziesięć dni trwania Festu. Kakauszale, czyli wywar z łusek kakaowych, to napój o głęboko zakorzenionej tradycji wśród mieszkańców Śląska. Choć dzisiaj picie „kakauszali” nie jest już powszechne, to podczas Festu Literackiego, uczestnicy mogli spróbować tego unikalnego napoju, który podkreślał „oldschoolowy” charakter całego wydarzenia.