Wiadomości z Rudy Śląskiej

Halloween w Bielszowicach. Psikus czy wandalizm?

 • Dodano: 2023-11-06 14:00

Halloweenowy wieczór w Rudzie Śląskiej nie dla wszystkich zakończył się dobrze. Niektórzy zbyt dosłownie wzięli sobie do serca hasło „cukierek albo psikus”.

Ruda Śląska. Halloween

Amerykańskie święto Halloween cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. W sklepach pojawia się dużo więcej gadżetów związanych z tym świętem. Wiele osób stroi swoje domy i wykrają dynię, która jest wręcz symbolem Halloween. Dzieci pokochały także to święto. Z roku na rok coraz więcej z nich przebiera się i chodząc od domu do domu wykrzykuje hasło „cukierek albo psikus”. Mimo to w wielu przypadkach świętowanie przekracza granice rozsądku.

Cukierek albo psikus

Słynne hasło „cukierek albo psikus” polega na zrobieniu psikusów mieszkańcom domu, od których przebrane dzieci nie otrzymały cukierka. Na jednej z Bielszowickich grup na portalu społecznościowym mieszkańcy są wręcz oburzeni aktami wandalizmu, z którymi spotkali się 31 października. Podkreślają, że na ul. Basenowej wiele domów zostało obrzucone jajkami, a niestety pozbycie się zaschniętych jajek z elewacji może być bardzo trudne i czasochłonne.

– Jeśli wasze dzieci chcą obchodzić Halloween, to warto ich uczulić na to co jest zabawą, a co wandalizmem. Na ulicy Basenowej niemal każdy dom został obrzucony jajkami, co w nie jednym wypadku wymaga odmalowania lub gruntownego czyszczenia. – podkreśla mieszkaniec Bielszowic.

Niestety akty wandalizmu to nie jednorazowa sytuacja. Mieszkańcy zauważają, że od kilku lat w święto Halloween występuje podobny problem. Obsypanie mąką drzwi, wysmarowanie skrzynki pocztowej keczupem to tak naprawdę jedne z wielu „psikusów”, z jakimi muszą się mierzyć

– W zeszłym roku wrzucali śmieci, w tym roku już obsmarowali płoty, klamki a domy obrzucali jajkami. – dodaje mieszkaniec Bielszowic.

Co grozi sprawcy wandalizmu?

Na ten moment do Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej nie wpłynęło żadne zgłoszenie dotyczące aktów wandalizmu w Bielszowicach. Co grozi jednak sprawcy wandalizmu?

– W przypadku aktów wandalizmu wśród dzieci takimi sprawami zajmuje się sąd rodzinny, kodeks karny nie przewiduje takiej kary dla osoby niepełnoletniej. Sprawa ma się inaczej w przypadku osoby dorosłej. Za Zniszczenie mienia grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. W zależności od tego, jaka jest wartość strat, czy można to usunąć. Wszystko jednak zależy od okoliczności. Taki czyn może być także uznany za wykroczenie. – informuje asp. szt. Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy KMP w Rudzie Śląskiej.

 

Komentarze (19)    dodaj »

 • M8siek z halemby

  Ruda Śląska zawsze słynęła z tego że nie ma tam mundrych ludzi tylko polwolnie myślący hallonotwin.

 • rudzianka

  Problem w tym że te dzieciaki myślą że im się należy i zero poszanowania dla osób które nie mają ochoty się w to bawić

 • Ziga z wirku

  Myślę że jeszcze troche i indyka będzie się jadło na święto dziękczynienia w Rudzie.Tylko o co Wam chodzi jak portale same propagują święto kolorów czy walentynki.

 • Piter Bielszowice

  Cy ktoś w komentarzach wspominał że jest katolikiem ? Masz obsesję na punkcie Kościoła ? Idź do psychologa. I nikogo to nie interesuje że nie obchodzisz Świąt BOŻEGO NARODZENIA czy WIELKANOCNYCH. Twój wybór, tylko poco kupujesz w tych okresach choinkę i inne świecidełka. Co do usłyszanego "kulturalnego" słownictwa to wydaje się, że jest to normalny język jakim posługują się te wspaniałe dzieciaki wychowywane przez "Tolerancyjnych" rodziców etc. Prawdopodobnie tylko takie słownictwo jest przez nich rozumiane. PS. Pogadaj ze swoimi dziećmi i idźcie do psychologa, żeby nie było za późno.

 • Piter z Bielszowic

  To, że mnie stać na dom nie oznacza, że będę przygotowywał słodycze jakieś grupie [...]nie wychowanych dzieci w oparciu o hasła typu "róbta co chceta". Tu nie chodzi o skąpstwo ale o dobre maniery (kulturę osobistą), o których wszyscy już zapomnieli. TY również możesz sobie wybudować (kupić) dom, wystarczy zaciągną kredyt, który potem trzeba "tylko" spłacić. Tak wiele osób realizuje swoje marzenia, o których TY "RUDA" możesz nie wiedzieć. Dzisiaj taki psikus, za rok może będą podpalać domy ... bo przecież jak kogoś stać na dom to stać go również na odbudowę.

 • Wkurzony

  Do takich małolatów to z procy trzeba walić po tyłku albo złapać i łomot sprawić jak rodzice nie potrafią wychować i jajko na głowie rozbić.Oj można wymyślać dużo form odwetu.

 • ewa

  Jak małolatów nie mogą dotknąć sankcje, to może mogą dotknąć portfela rodziców. Nie obchodzę tego " święta" i nie życzę sobie wizyt wynaturzonych i roszczeniowych dzieciaków. Następnym razem mam już niespodziankę : zimny prysznic :)

 • Achim

  ciekawe czy uczestnicy tej zabawy uczestniczyli w niedzielnej Mszy Świętej

 • Bhs

  Z roku na rok zachowanie dzieci chodzących w halloween jest coraz bardziej agresywne i przy tym bezmyślne. Kompletny brak poszanowania dla cudzego mienia. To nie jest żart, to jest planowe niszczenie cudzej własności, im więhsze straty tym większa zabawa.Na Szymanowskiego w tym roku mąka, klej, śmieci, poprzyklejane gumy do życia, płot pomalowany brązową klejącą mazią, sztachety pocięte nożem. Ktoś te dzieci wychowywał? Jak?Gratuluję RODZICOM wychodowania bezmyślnych WANDALI.Pytanie również, czy służby np. straż miejska nie mogą w ten wieczór zwiększyć kontroli w terenie?

 • Ruda

  Może lepiej przygotować słodycze, niż potem narzekać. że trzeba czyścić z jajek lub z ketchupu. Jak stać Ciebie na dom to kupno słodyczy nie będzie zbyt finansowym wydatkiem.

 • Edgar

  Ruda przestań narzucać innym co mają robić.

 • n4u

  malowanie / czyszczeie elewacji budynku to koszt kilku tysięcy, tu się nie idzie do prasy tylko na policję ...

 • Normalna kobieta

  Skoro święto z Ameryki to co to robi u nas ..po dwa skoro nie potrafią dzieci tego ogarnąć w przyzwoity sposób tylko niszczą co napotkają to zabronić .nie można [...]om pozwalać chodzić po domach ,bo [...]ne dzieci mają jeszcze bardziej zdebilalych rodz lub dziadków .Brak szacunku do mienia

 • Tradycjonalista

  Przemycanie zachodnich praktyk,zwyczajów i Świąt nic dobrego nie może nam przynieś.Bardziej do zaakceptowania jest odwiedzanie mieszkań chłopaków przebranych za 3 Króli Zaśpiewają kolędę i wtedy aż się chce im coś dać.A tak jak słyszę w drzwiach cukierek albo psikus,to od razu budzą się we mnie złe emocje A co to ? Szantaż jakiś ?

 • Tolerancyjny

  Dobrze zamiast dzieciom dać cukierka słyszę won ,spie...lać bo kopę w [...] i tp, Można grzecznie dziecku oznajmić że nie obchodzi się tej ich tradycji i sprawa załatwiona, ale katolik woli z pełną nienawiścią i złością to okazać. Takie są moje doświadczenia.Ja też nie obchodzę jakiś durnowatych świat wielkanocnych czy tych narodzeniowych,ale mimo mojej frustracji ich wszechobecnej komercji nie obrażam tych co sobie je obchodzą

 • Rex

  Jesteś chyba Tolerancyjny inaczej...

 • Rudolf

  Ameryki się zachciało i takie są tego efekty.

 • Hans

  Dokładnie. Za komuny było lepiej.

 • Andrzej

  Co Wy tam policie Hans?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również