Urząd Miasta Ruda Śląska prezentuje harmonogram wywozu odpadów komunalnych w kwietniu oraz maju 2021 r. Wywóz odpadów odbywa się w godzinach od 06:00 do 22:00. W dniu wywozu od godziny 06:00 pojemniki i worki powinny być wystawione przed posesją w miejscu widocznym dla pracowników firmy (pracownicy firmy nie mają prawa wchodzenia na teren posesji).
PRZEOCZENIE TERMINU ODBIORU ODPADÓW ODROCZY GO DO NAJBLIŻSZEGO TERMINU, ZGODNEGO Z HARMONOGRAMEM
Harmonogram odbioru odpadów |
|
Harmonogram odbioru odpadów dla nieruchomości położonych na północ od autostrady A4 (obsługuje PreZero Serwis Południe Sp. z o.o.) | POBIERZ |
Harmonogram odbioru odpadów dla nieruchomości położonych na południe od autostrady A4 (obsługuje Remondis Górny Śląsk Sp. z o.o.) | POBIERZ |
Zmiany w organizacji odbioru odpadów komunalnych
Już w styczniu 2021 r. w życie wszedł szereg zmian w organizacji odbioru odpadów komunalnych, które uchwalone zostały podczas wcześniejszych sesji Rady Miasta. Jedną z nich jest zwiększenie częstotliwości pozbywania się popiołu i żużli z palenisk domowych. Wcześniej były one odbierane raz w miesiącu, w tym roku w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu odbierane będą raz na dwa tygodnie.
Zmieniła się także częstotliwość odbioru odpadów zmieszanych z nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno - wypoczynkowe. Od listopada do marca jest to raz miesiącu, a w pozostałych miesiącach raz na dwa tygodnie.
Bioodpady z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają tam odpady komunalne, od kwietnia do października są odbierane raz na dwa tygodnie, natomiast od listopada do marca raz w miesiącu. Tak samo zorganizowany jest odbiór bioodpadów z nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno – wypoczynkowe, z których dotąd od kwietnia do października były one odbierane raz na dwa tygodnie, a poza tym jeden raz w grudniu i jeden raz w lutym.
Na bioodpady pochodzące z pielęgnacji terenów zielonych nieruchomości wielorodzinnych przysługiwać będzie sześć razy w roku kontener o pojemności 3 m3 lub 5 m3 na placyk gospodarczy na podstawie wniosku właściciela lub zarządcy nieruchomości. Jeżeli nie będzie możliwości ustawienia kontenera, to może on zostać zastąpiony workami o łącznej pojemności nie przekraczającej 5 m3. Nadwyżkę takich odpadów należy przekazać we własnym zakresie do Gminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Do Gminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych można przekazywać odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych, powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki.
Warto przypomnieć także, że od 1 lutego 2021 roku mieszkańcy Rudy Śląskiej płacą miesięcznie 30 zł za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli je segregują. Stawka dla niespełniających tego obowiązku jest dwa razy wyższa.