Wiadomości z Rudy Śląskiej

Radni znowu przyjrzą się projektowi uchwały w sprawie podwyżki cen za odbiór odpadów

 • Dodano: 2020-12-10 14:00, aktualizacja: 2020-12-17 16:34

W ubiegłym tygodniu rudzcy radni nie przyjęli zgłoszonego przez prezydent Grażynę Dziedzic projektu uchwały w sprawie nowej stawki opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Argumentowali to tym, że miasto nie przedstawiło projektu uchwały osłonowej dla najuboższych mieszkańców. Radni ustosunkują się do projektu uchwały, po raz kolejny już 14 grudnia podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.

Obecnie rudzianie, którzy segregują śmieci, płacą 21,70 zł miesięcznie od osoby. Ci, którzy śmieci nie segregują, wydają 43,40 zł. Według pierwszego projektu uchwały, po podwyżce od stycznia rudzianie mieliby płacić odpowiednio 30 zł i 60 zł. Rudzcy radni nie przyjęli jednak tej propozycji. Swoją decyzję argumentowali tym, że miasto nie przedstawiło projektu uchwały osłonowej dla najuboższych mieszkańców. 

Kilka dni temu wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, że w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiły się nowe projekty uchwał śmieciowych. Jedna dotyczy opłaty śmieciowej a druga programu osłonowego. Zmieniły się jednak proponowane kwoty podwyżki. 

Jak zaznacza wiceprezydent, ostatnia decyzja radnych, skutkowała tym, że opłata śmieciowa będzie musiała być wyższa, ponieważ nie wejdzie w życie od 1 stycznia. Jeżeli radni zagłosują za podwyżkami cen, od lutego 2021 roku za odpady segregowane zapłacimy 31 złotych. Za niesegregowane zaś - 62 złote. 

- Opublikowaliśmy w Biuletynie Informacji Publicznej projekty uchwał śmieciowych. Jedna dotyczy opłaty śmieciowej a druga programu osłonowego. Równocześnie wysłaliśmy do przewodniczącej Rady Miasta wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej w tej sprawie. Dotrzymaliśmy danego słowa i przed końcem tygodnia przesłaliśmy projekt uchwały osłonowej dla najuboższych mieszkańców. Ci, którzy oglądali sesję, pamiętają słowa przewodniczącej, która powiedziała, że nam nie ufa, że nie przedstawimy projektu tej uchwały. Tym uzasadniała brak poparcia dla opłaty śmieciowej w wysokości 30 zł. Prosiłem wówczas radnych, by jednak nam uwierzyli. Podkreślałem, że brak poparcia dla tej uchwały będzie skutkował tym, że opłata śmieciowa będzie musiała być wyższa, ponieważ nie wejdzie w życie od 1 stycznia. Teraz przewodnicząca dziwi się, że projekt nowej uchwały dotyczy podniesienia opłaty śmieciowej do 31 zł, a nie do 30 zł. Może gdyby Pani przewodnicząca i pozostali radni z jej klubu i klubu radnych PiS słuchali naszych argumentów, to nie doszłoby do takiej sytuacji - pisze wiceprezydent Krzysztof Mejer

Ruda Śląska dopłacała z budżetu miasta do "śmieci" kilka milionów

Dlaczego władze miasta wnioskują o podwyżkę cen za wywóz śmieci? Jak zaznacza wiceprezydent Mejer, obowiązująca dotychczas w mieście opłata śmieciowa w wysokości 21,70 zł nie pokrywała wszystkich kosztów. Miasto musiało do "śmieci" dopłacać z budżetu miasta ponad 9 mln złotych. 

- W życiu niestety jest tak, że jak się komuś daje, to zwykle kosztem czegoś. Dając 9 mln złotych na śmieci, nie mieliśmy pieniędzy na składki ZUS dla pracowników samorządowych, na pełne oświetlenie uliczne, sport, czy też na działalność organizacji pozarządowych. W sumie w ostatnich latach dopłaciliśmy do śmieci z budżetu miasta ponad 28 mln złotych - napisał wiceprezydent. 

Jak wskazuje wiceprezydent, podwyżka cen za wywóz śmieci jest spowodowana koniecznością zapewnienia samofinansowania się systemu gospodarki odpadami. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach system gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowany przez samorząd powinien się samofinansować, co przekłada się na obowiązek ustalania wysokości ponoszonych przez mieszkańców gmin opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi - na poziomie zabezpieczającym pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Innymi słowy, miasto nie może dopłacać do systemu gospodarki odpadami. 

- Dlaczego w przyszłym roku nie planujemy dołożyć do śmieci z budżetu miasta? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Nie mamy na to już pieniędzy. Przyszłoroczny budżet będzie jeszcze trudniejszy od tegorocznego. Poza tym rząd oraz Regionalne Izby Obrachunkowe, nadzorujące finanse samorządów, przypominają i ostrzegają, że opłata śmieciowa musi uwzględniać wszelkie koszty związane z finansowaniem systemu gospodarki odpadami. Zwracam tu uwagę na słowo MUSI! - pisze wiceprezydent.

Miasto przygotowuje obecnie drugi przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w 2021 roku. Pierwszy musiał zostać w ubiegłym tygodniu unieważniony z przyczyn formalnych, jednak obie złożone oferty zawierały stawki wyższe, niż aktualnie obowiązująca.

- Przez ostatnie dwa lata za odbiór jednej tony odpadów płaciliśmy średnio około 702 zł brutto. W unieważnionym przetargu jedna oferta opiewała na 780 zł, a druga na 860 zł za tonę – informuje Krzysztof Mejer. 

Aby złagodzić skutki podwyżki dla mieszkańców z najniższymi dochodami, prezydent Grażyna Dziedzic zaproponowała wprowadzenie programu osłonowego. Władze miasta proponują, by w Rudzie Śląskiej opłata dla objętych programem osłonowym była niższa o 9 zł.

Wojna o podwyżkę cen za wywóz śmieci

Warto przypomnieć, że radni obradowali już nad podwyższeniem stawek w ubiegłym roku - wtedy jednak nie wyrazili na to zgody. Później jeszcze kilkukrotnie, podczas sesji Rady Miasta podejmowany był ten temat. Radni byli jednak nieugięci w swoich decyzjach. 14 grudnia podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ruda Śląska - radni po raz kolejny ustosunkują się do propozycji podwyżki cen za wywóz śmieci.

Statystyki odpadów komunalnych wytworzonych w Rudzie Śląskiej od 1 stycznia do 31 października 2020 r. przedstawiają się następująco:

 • odpady niesegregowane (zmieszane) - ok. 27,4 tys. ton,
 • odpady wielkogabarytowe - ok. 3,6 tys. ton,
 • bioodpady - ok. 7,9 tys. ton,
 • papier - ok. 1,5 tys. ton,
 • tworzywa sztuczne i metal - ok. 1,4 tys. ton,
 • szkło - ok. 1,9 tys. ton.

Jeżeli radni zagłosują za podwyżkami cen, od lutego 2021 roku za odpady segregowane zapłacimy 31 złotych. Za niesegregowane zaś - 62 złote. 

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Piszcie w komentarzach. 

Zobacz także

Komentarze (51)    dodaj komentarz »

 • boluś

  W tym za'sranym ?mieście cołymi godzinami niesie sie po nocy klang.zgniotanych puszek! To taki hejnał ' na chwała"tych co przy żłobie i korycie. By WOS ślag!

 • lol

  Jo jest ciekaw ile to Urząd zaproponuje mi zwiększenie pensji w przyszłym roku. Śmieci w górę, za psa w górę, może woda jeszcze wzrośnie podatek od nieruchomości itd. a pensje zostaną bez zmian bo Urząd nie będzie miał na wynagrodzenia.

 • boluś

  No cuż "przegłosowali! Czyli Meeejer se za nasze pieniądze kupioł dostateczno liczba "WYBRAŃCÓF" ..bał ich pies! Mom nadzieja co niy dotrwajom do nastympnych wyborów przi żłobie ' przedajne zasrańce.

 • achim

  SKANDAL

 • Jola

  To tzw. EFEKT GOTOWANEJ ŻABY.

 • boluś

  Dugo żyja'ale żadnyj niy ugotowołch' Wiela za to znołch. Uświadom prosze niyKUMA w kwesti EFEKTU

 • Jola

  Wrzucisz żabe do wrzątku to wyskoczy, wrzucisz do letniej wody to możesz podgrzewać aż ugotujesz. Włodarze robią to samo z opłatami i podatkami aż nas ugotują zanim społeczeństwo się obudzi żeby działać

 • Padre

  https://rudaslaska.com.pl/i,wniosek-zlozony,100,639182.htmlWtedy miała powstać spalarnia śmierci, a nie to co Mejer proponował, spalarnia osadów ściekowych. Teraz byśmy dyktowali stawki.

 • boluś

  Stawki dyktowołby GZM' Czyli tuste koty PO;PSL i STANIA ze swojom bandom! mieszkańcy RUDY niy mieli mieć z tego NICZEGO!!!oprócz syfu,Wiązało sie to miyndzy innymi z finansowaniym tego bez UNIA JEWROPEJSKO. ' Niy pociskej koleś gupot ! Barzij niydorobionego Raportu OŚ jeszcze tukej niy boło' co świadczy o Wnioskodawcach. 1

 • boluś

  MY! momy zamykać i pilnować hasioki ! Bo Meeejer i PreZero w swojej radosnyj sprawozdawczości' co roku obdarzajom nos kolejnymi tysiącami ton śmieci na PAPIORZE" coby uzasadnić podwyżki . ZABAWNE

 • boluś

  Pewien niy'poRadny Św. Hipokryta' na Radzi Rudzie wystompioł z wzruszajoncym apelem o zamykanie hasioków coby do nich 'OBCY 'niy dokłodali. pEWNIE SIE CIUĆMOKOWI zapomniało ilu ludzi żyje ze zbiyractwa w tym "wpasionym" MIEŚCIE! I ŻE TYSIĄCE TON ŚMIECI PRZYBYWO CO ROKU W TYM MIEŚCIE NA PAPIORZE ! Te co zbiyrajom' uszczuplajom tylko kasa PreZero ze sprzedaży surowców z odzysku. Pyrsk Św. HipoKorycie

 • Rudziol

  Niestety póki nie będzie na rynku kilku firm i konkurencji to mogą nas robić w kakao jak chcą. Jedna firma która narzuca swoje plany, bo czemu nie skoro to dobra żyła złota. A ty mieszkańcu płacz i płać. Ilości śmieci segregowanych i zmieszanych są wyysane z palca bo nikt do końca nie ma nad tym kontroli.

 • antymonopol

  A może tak wysłać oferty do firm, które wywożą śmieci ale spoza Rudy Śląskiej. Obecnie 2 firmy mają monopol w Rudzie Śląskiej ponieważ wszystko jest ustawione... To Ruda Śląska powinna stawiać warunki, a nie firmy wywożące śmieci. Jeżeli 2 firmy dało wyższe oferty niż miasto zakładało - szukamy dalej firm poza Rudy Śląskiej, negocjujemy itd. Firma Remondis i Pre zero widzi, że mogą co chwilę podnosić cenę wywozu odpadów, a Ruda Śląska akceptuje podwyżki ponieważ nie szukają alternatywy, ciekawe jakby władze Rudy postawiły się i nie chciały podpisać umowy z Prezero i Remondis - czy dalej ceny by podnosili czy dostosowaliby się do budżetu Rudy Śląskiej?Czy ktoś kontroluje PSZOKi? Tyle ile razy tam byłem, przyjeżdzały firmy budowlane czy rozbiórkowe i wpisywały swoje prywatne adresy, i za "uśmiech" do Pana obsługującego mogli wyrzucić śmieci ze swoich robót - chyba tak nie powinno być...

 • boluś

  A patrzonc dolij "terozki kapuja czamu PreZero wykupuje na pniu firmy śmieciowe,RIPOKi, składowiska i cołko infrastruktura śmieciowo. Sami se mogom wystawić kwity na odbiór,przetwarzanie i składowanie dowolnyj ilości odpadów i dowolnie ilościami powyższych obciążać tokie niydorobione SamoNIYrządy kiej nasz ! ZŁOTY INTERES

 • "Eko"

  To po co ta segregacja?!Odpady segergowane odzyskuje się i sprzedaje czy wywozi na wysypisko?????!!!!

 • Diego

  W 2010 roku ówczesny Prezydent Stania przegrał wybory z Grażyna Dziedzic ponieważ chciał budować spalarnie smieci.Byla szansa aby system się samofinansowal.Ludzie wybrali Dziedzic.Podczas debaty prezydenckiej na balkonach Domu Kultury wisiały transparenty Nie dla,Spalarni. Wybrali jak wybrali i mamy to co mamy. Długi oraz system gospodarki odpadami który się nie samofinansuje. No.i do tego przy całym szacunku z naszych pieniędzy ciągła pomoc i.programy osłonowe a kto.pomoze uczciwym i tym którzy nie korzystają z mopsu? Programy osłonowe to z czyich.pieniedzy?

 • lis

  Tam nie palono by śmieci tylko odpady z oczy[...]ni ścieków. Tak zgłaszał inwestor.

 • Padre

  Odpady z oczy[...]ni miały być palone w spalarni lobbowanej przez Mejera. Zaś Stania chciał postawic strikte spalarnie odpadów komunalnych (śmieci z hasioka)

 • boluś

  Niy boło godki ło żadnym samofinansowaniu a planowano Spalarnia boła jednym wielkim wałkiem z połowicznym ROŚ. Ale Stanie już boł w Zarządzie ! Wiync niy opwiadej [...] !

 • #DziedzicRaus

  "Kochani" radni uchwała osłonowa obejmie głównie beneficjentów MOPSu, a nie uczciwie pracujących ludzi! Proste jak budowa cepa, Wy popieracie, My wysypujemy wam śmieci pod drzwi!!! A nazwiska, które głosowały za w poprzedniej sesji już mamy i wiemy komu gdzie wysypać.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.