Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Idź na staż. To się opłaca!

 • Dodano: 2017-07-26 06:30, aktualizacja: 2017-07-26 06:38

Ruda Śląska z rekordowo niską stopą bezrobocia! Według ostatnich danych /za maj br./ wynosi ona jedynie 4,6%. To mniej niż w województwie i całym kraju /odpowiednio 5,9% i 7,4%/. 

Mimo to rudzki urząd pracy działa nadal, by każdy miał szansę na zatrudnienie i po raz kolejny zaprasza do udziału w stażach. Oferta skierowana jest do osób bezrobotnych pomiędzy 18. a 29. rokiem życia, zarejestrowanych w rudzkim urzędzie. Takich osób jest obecnie w mieście 569. Za udział w stażu otrzymuje się stypendium w wysokości blisko tysiąca złotych.

Propozycja jest skierowana do osób, które chcą zdobyć doświadczenie zawodowe oraz zwiększyć swoje praktyczne umiejętności – mówi Iwona Woźniak – Bagińska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej. – Wymogiem formalnym jest wiek kandydata i status osoby zarejestrowanej w rudzkim urzędzie. Jeśli ktoś takiego statusu nie posiada, może się zarejestrować i dołączyć do projektu – wyjaśnia.

Każdy staż jest indywidualnie dobierany do kandydata. Osoba zainteresowana, po zgłoszeniu chęci skorzystania ze stażu, konsultuje się z doradcą zawodowym, z którym ustala, jaki staż przyniesie kandydatowi największe korzyści.

Pracownicy naszego urzędu stale analizują sytuację na rynku pracy, dzięki czemu mogą pomóc przy wyborze nowej ścieżki kariery czy wskazać umiejętności, które są najbardziej cenione przez pracodawców – zaznacza Iwona Woźniak – Bagińska.

Najpopularniejsze branże firm, w których odbywają się staże to: handel detaliczny i hurtowy, przetwórstwo przemysłowe, usługi, gastronomia, fryzjerstwo/kosmetyka.

Proponowane w ramach projektu staże trwają 6 miesięcy /po 8 godzin dziennie/. Całość stażu odbywa się u pracodawcy, dzięki czemu uczestnik od razu nabywa cenioną przez pracodawcę wiedzę praktyczną. Oprócz stypendium stażowego w wysokości prawie tysiąca złotych stażystom przysługują 2 dni urlopu za każde 30 przepracowane dni. Staże są realizowane w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w mieście Ruda Śląska (III)”, który w blisko 85% jest współfinansowany z unijnych środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ubiegłym roku w stażach w ramach ww. projektu wzięły udział 154 osoby. W tym roku ze staży skorzystało już 112 osób. W 2016 roku staże ukończyło łącznie 417 osób, z których 345 podjęło zatrudnienie.

Rudzki Urząd Pracy stara się realizować staże w oparciu o formułę gwarancji zatrudnienia – podkreśla Iwona Woźniak – Bagińska. – Po zakończeniu stażu pracodawca zobowiązany jest do zatrudnienia osoby odbywającej staż na umowę o pracę, na min. 3 miesiące na min. połowę etatu – dodaje.

Rudzki Urząd Pracy jest także otwarty na współpracę z pracodawcami zainteresowanymi pozyskaniem do swojej firmy stażysty. Niezbędne informacje oraz dokumenty znajdują się na stronie internetowej pod adresem:  

http://www.puprudaslaska.pl/pracodawcy_przedsiebiorcy/dokumenty_do_pobrania.html.
Porady w tym zakresie można też zasięgnąć u pracowników urzędu.

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • julka

  Ja starałam się w zus o staż to zaproponowano w urzędzie pracy ruda śląska ,albo Chorzów zgodziłam się okazało się w zus ze nie to Katowice albo Mysłowice najlepsze jest to że pani z Zus zadzwoniła na skargę że nie ścierpię tutaj pracować tak trzeba być poniżanym ,aby nabyć jakieś doświadczenie PUP nie przeszkadza to jak ludzie są traktowani

 • pracownik sierpniowy

  Można po polsku?

  • pracownik sierpniowy
   2017-08-12 13:23
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • STAŻYSTA

  Proponuję pani Sylwii (red) ,aby za te ,,prawie tysiąc złotych na miesiąc" opłaciła czynsz, prąd, wodę, gaz , dojazd do pracy. Jeszcze do tego trzeba coś zjeść, przynajmniej śniadanie.Przy upałach jakie teraz panują trzeba uzupełniać płyny, przynajmniej 2 litry na dniówkę, jeżeli zapieprza się na słońcu.. Pracodawca ma niewolnika na pół roku za friko. Mam pytanie do PUP-u, w ciągu trwania całego stażu przeprowadza niezapowiedzianych kontroli w miejscu odbywaniu stażu. PS. Ciekawi mnie czy Pani redaktor tu czasami zagląda.

 • luka

  no rzeczywiście opłaca się, być czyimś niewolnikiem za śmieszne pieniądze!

 • bez opłat

  No bo oni tylko pracodawcy robią dobrze.

 • Klaudia

  Dokladnie to chcialam napisac. Komu sie oplaca?Kiedys blagalam PUP o staz, sama sobie go zalatwilam, wlacznie z pieczatkami pracodawcy itp.. Sama sobie wszystkiego poszukalam.Otrzymalam odmowe. Jestem za mloda. To gdzie zdobyc doswiadczenie? Paranoja.

 • tomtom

  najbardziej się opłaca tym pracodawcom, którzy kooperatywnie udają, że ich żony w firmie kolegi odbębniają staż ;-) nikt nic nie robi a tauzen wpada... usługa z reguły wzajemna...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.