RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Internauci: Gmach SP nr 30 wygląda źle. Elewację pokrywają szpecące napisy

 • Dodano: 2021-09-22 12:00, aktualizacja: 2021-09-30 20:02

Wandale znowu wkroczyli do akcji. Tym razem obiektem swojej wątpliwej ekspresji uczynili budynek Szkoły Podstawowej nr 30 im. Karola Miarki w Rudzie Śląskiej.

Gmach SP 30 w Rudzie Śląskiej wygląda fatalnie

Jego fasada jest pomazana. Wandale za pomocą farb w sprayu umieścili na ścianach zewnętrznych wulgarne napisy. Otoczenie placówki także nie wygląda najlepiej. Internauci są oburzeni nie tylko działalnością osób, które dopuściły się zniszczenia mienia. Wskazują też na sytuację panującą wokół gmachu.

-  Nikt nie zwraca uwagi co się dzieje wokół szkoły, nie wspomnę o boisku szkolnym – pisze jedna z internautek.

Mieszkańcy wskazują, że w tym miejscu przydałby się monitoring, aby móc nie tylko mieć wgląd do tego, co dzieje się na terenie szkolnym, ale także po to, aby w przyszłości móc zidentyfikować ewentualnych sprawców kolejnych dewastacji.

SP 30: Szkoła z długimi tradycjami

Historia SP nr 30 w Rudzie Śląskiej sięga początku XX wieku. Stara szkoła została bowiem otwarta w 1900 roku. Była to wówczas Szkoła Podstawowa nr 3. W maju 1929 roku jej nazwę zmieniono na Szkoła Powszechna III im. Karola Miarki w Rudzie Śląskiej. Budynek został częściowo zniszczony przez Niemców, jednak w marcu 1940 roku ulokowano tu szkołę niemiecką, która funkcjonowała do stycznia 1945 roku, kiedy do miasta weszła armia radziecka i przepędziła okupanta.

Rosjanie również zdewastowali budynek szkoły. Ponownie wymagała odnowienia. Naukę wznowiono w niej już miesiąc po wejściu Armii Czerwonej, bo 26 lutego. W czerwcu 1960, kiedy połączono Rudę z Nowym Bytomiem, zmieniono też numerację szkół. Od tego czasu to SP nr 30.  

Z biegiem lat przybywało uczniów, aż budynek stał się zdecydowanie za mały dla tak licznej społeczności szkolnej. Zdecydowano się na budowę nowoczesnego gmachu. Finalnie, we wrześniu 1997 roku udało się zainaugurować nowy rok szkolny w nowym, znanym nam dziś obiekcie. Była to wówczas jedna z najnowocześniejszych szkół w okolicy. Jako jedna z nielicznych może się też pochwalić basenem.

Problem pojawił się też w Zabrzu

Wandale niszczą elewację szkół nie tylko w Rudzie Śląskiej. Z takim samym problemem borykają się dyrektorzy zabrzańskich szkół. Niedawno do podobnego incydentu doszło w Szkole Podstawowej nr 15 w Zabrzu.

Po publikacji informacji o wulgarnych napisach, które pojawiły się na szkolnych murach, w mediach społeczności wiele osób zgłosiło chęć pomocy w zamalowaniu szpecących bazgrołów. Niektórzy internauci sugerowali nawet, że dyrekcja powinna „wziąć przykład z dyrektorów szkół z Biskupic, którzy poprosili o pomoc kibiców Górnika w pilnowaniu placów zabaw”.  Na sugestię pani dyrektor odparła, że takie rozwiązanie może zostać rozważone. 

W Biskupicach faktycznie kibice Górnika Zabrze mają w swojej "pieczy" szkolne place zabaw.

- Z powodu bardzo częstych zniszczeń placu zabaw przy szkole podstawowej nr 21 , kolejny dyrektor zwrócił się do nas z prośbą o opiekę nad tym obiektem. Oczywiście nie odmówiliśmy, bo o swoją dzielnicę trzeba dbać!!! Wobec osób niszczących ten plac i ogrodzenie wokół niego oraz trzaskanie butelek będą wyciągane konsekwencje z naszej strony – napisali na facebookowym profilu Fanatyczne Biskupice.

Internauci: Gmach SP nr 30 wygląda źle. Elewację pokrywają szpecące napisy


Źródło: własne, Grupa Radzi Rudzie

Zobacz także

Komentarze (20)    dodaj »

 • Sztygar

  A stróz od czego jest?.Przychodzi do pracy i odrazu idzie spać?. Niech przynajmniej zadzwoni na Straż Miejskiego albo nie bo przyjadą za 3-5 godzin lepiej na Policję.

 • Hahahaha

  Hahaha zaro widac ze zabole polecom wiecej eRek do gory kolami moze wyleczycie sie półgłówki z kompleksow

 • boluś

  Ta super'nowoczesno' Szkoła doskonale wpisuje sie w Strategia Miejskich Inwestycji. JEDNORAZOWO I KRÓTKOTERMINOWO ! SYPIE SIE DOOKOŁA ! Odrobina spraju tylko wzmocni i przykryje ta fuszera a moge i UBARWI ?

 • Grazby

  Uzbroic jeszcze tych pseudokibicow umundurowac osiedlowe gangi a policja niech tylko z radarami skacze gratuluje pomyslow.

 • Wiesław

  Kibice zniszczyli ,kibice niech odmalują. Tak sie chwalą na fejsbukach jak to oni pomagają. No to pokażcie teraz .

 • Gość

  Będą wyciągane konsekwencje. Ciekawe co na to organy ścigania. Naprawdę już nie ma do kogo zgłosić się po pomoc? Najczęściej to kibole używają sprayu.

 • Pola

  Jakiś cieć chyba szkoły pilnuje...

 • zym

  A gdzie jest straż Miejska? Natomiast te wypociny P.MM są żenujące! Jak można napisać coś takiego może by się przydaly kamery.Zamiast dlaczego ten budynek nie jest do tych czas monitorowany???

 • #DziedzicRaus

  To jest realny problem naszych rudzkich placówek oświatowych, niby jest stróż ale nie reaguje jak się coś dzieje na tzw. "placu szkolnym". Przy SP40 między ul. Bytomską a Podlas to dopiero się dzieje. Ćpanie, wandale, picie, krzyki to po godzinach pracy szkoły (rozumiem, że władze miasta dają na to przyzwolenie?). Zresztą w czasie zajęć w tej placówce przy sklepie obok siedzi typ i zaopatrzenie dla uczniów leci - pewnie dopalacze czy coś w tym temacie (a przecież to podstawówka!).A zresztą te takie zaniedbanie w naszym mieście to widać w wielu miejscach, niestety gospodarz nie przykłada do tego większej wagi!!!

 • Mimi

  A to prawda z tym facetem zaopatrzeniowcem. Potwierdzam.

 • kwiatowe

  Wandale to jedno, a brak utrzymania budynku drugie. Dach rdzewieje, plot rdzewieje, teren zarosniety, na elewacji zacieki, odpada klinkier. Zaraz Mejer bedzie lamentowal, ze nie ma kasy na generalny remont, a wystarczylo dbac o budynek zlecajac co jakis czas drobne prace. Zly gospodarz!

 • boluś

  No i jest 'fucha' dla DREXA ! ODDAĆ mu puszki" zapłacić i niych pierdYknie z HUMOREM I W KOLORZE !

 • Jo

  Boguś ludzie chyba nie rozumią co żeś napisoł. Jo żech jest za

 • Maro

  To ten obszczymurek Drex jeszcze nie siedzi?

 • Sobą być

  Janusz graża cię tak woła na mielone =D

 • boluś

  Ale u'Domowieni KUŃkurynci to już niy trzynsom Portkami i Utalyntowani !

 • Nb

  Drex nie ma talentu!!

 • Sobą być

  Za toTy masz talent do dąsania się za monitora =D

 • Haha

  Drex to jest dramat

 • Sobą być

  Nie dramatyzuj =D

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.