Wiadomości z Rudy Śląskiej

IPN wydał oświadczenie w sprawie byłego radnego Tadeusza Grozmaniego. Współpracował z SB?

 • Dodano: 2023-02-01 11:30, aktualizacja: 2023-02-02 14:40

Czy w radzie nadzorczej Śląskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego zasiada były współpracownik Służby Bezpieczeństwa? Uczestniczył także w kampanii wyborczej prezydenta Michała Pierończyka. Sprawa ta była już wielokrotnie komentowana w Rudzie Śląskiej. Niedawno w lokalnej prasie ukazało się oświadczenie dementujące takową współpracę. Teraz stanowisko w tej kwestii zajął Instytut Pamięci Narodowej.

Współpracował z SB czy nie?

Przypomnijmy, że Krzysztof Mejer, były wiceprezydent Rudy Śląskiej, podczas jednego ze swoich "lajwów" oskarżył prezydenta Michała Pierończyka o to, że otacza się byłymi współpracownikami SB. Głos zabrał wówczas Tadeusz Grozmani, były rudzki radny, który oświadczył, że nie był współpracownikiem służb bezpieczeństwa PRL

W odpowiedzi na post Krzysztofa Mejera głos zabrał Tadeusz Grozmani, który napisał:

- Nie można zgodzić się z kłamstwem i oszczerstwem, którego Pan się dopuścił w powyższej audycji, że donosiłem na swoich kolegów. Proszę mi wskazać przynajmniej jedną osobę z imienia i nazwiska, która miałaby być pokrzywdzona i ponieść straty moralne z tego tytułu. (..) Pragnę tylko podkreślić, że w zaistniałej sytuacji byłem jedynie ofiarą niegodziwego podstępu ze strony Służb Bezpieczeństwa, na czego dowód załączam oświadczenie poświadczone notarialnie odnośnie fałszywego oskarżenia mojej osoby. Proszę o sprostowanie swoich słów - napisał Tadeusz Grozmani w mediach społecznościowych.

Co więcej, w numerze trzecim "Wiadomości Rudzkich" z 2023 ukazało się oświadczenie Władysława Rostkowskiego z 10 stycznia, w którym ten potwierdził, że Tadeusz Grozmani nie był współpracownikiem.

- Będąc świadomy znaczenia moich słów oraz działając swobodnie w zakresie podjęcia decyzji i wyrażenia swojej woli, niniejszym oświadczam, że Tadeusz Grozmani nie był współpracownikiem w rozumieniu art. 3 a ustawy z dnia 18.10.2006 roku o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów nie był współpracownikiem organów bezpieczeństwa Państwa w rozumieniu art. 2 powołanej ustawy. Złożone przeze mnie w postępowaniu przed IPN stwierdzenia odmiennej treści były nieprawdziwe, albowiem obawiałem się odpowiedzialności związanej z tym, iż tworzyłem nieprawdziwą dokumentację w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – czytamy w oświadczeniu Władysława Rostowskiego, opublikowanym na łamach „Wiadomości Rudzkich”. 

Należy wyjaśnić, ze Władysław Rostowski był funkcjonariuszem prowadzącym Tadeusza Grozmaniego jako tajnego współpracownika. Jak wskazuje IPN, "w toku postępowania lustracyjnego swoimi zeznaniami starał się chronić lustrowanego".

Jak jest w istocie?

Już w 2012 roku Instytut Pamięci Narodowej wskazywał, że zgodnie ze zgromadzonym materiałem dowodowym "Tadeusz Grozmani jako tajny współpracownik o pseudonimie „Łukasz” przekazywał informacje funkcjonariuszowi Wydziału II Miejskiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Zabrzu w latach 1985–1989".

Sam Grozmani złożył oświadczenie lustracyjne w styczniu 2008 roku, w którym zaznaczył, że nie współpracował ze służbami PRL, a oficera SB miał znać prywatnie, z czasów młodości. Miał być znajomym jego brata. Teczka personalna nie zachowała się, jednakże pracownicy IPN dotarli do innych dowodów współpracy. Wskazywano wówczas też, że przesłuchany funkcjonariusz prowadzący TW Łukasza potwierdził, że zwerbował Grozmaniego. 

Wszczęto zatem postępowanie lustracyjne wobec wspomnianego Tadeusza Grozmaniego. W 2013 roku Sąd Okręgowy w Gliwicach uznał, że ówczesny radny PO w Rudzie Śląskiej był tajnym i świadomym współpracownikiem SB. Z powodu złożenia niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego stracił mandat radnego. Wiadomo też, że lustrowany złożył apelację, a następnie kasację, ale jak wskazuje IPN "zarówno Sąd Apelacyjny w Katowicach, jak i Sąd Najwyższy utrzymały w mocy orzeczenie SO w Gliwicach".

Co na to Instytut Pamięci Narodowej?

31 stycznia 2023 roku IPN wydał oświadczenie w sprawie Tadeusza Grozmaniego. Jak podkreśla prokurator Andrzej Majcher, Naczelnik Oddziałowego Biura Lustracyjnego w Katowicach, "prawomocnym orzeczeniem Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 9 maja 2013 roku o sygnaturze IV K 159/12 uznano, że oświadczenie lustracyjne Tadeusza Grozmaniego, w którym zaprzeczył on współpracy z SB, jest niezgodne z prawdą".

- W związku z zamieszczonym w tygodniku i internetowym portalu "Wiadomości Rudzkie" nr 3/1556 z 18 stycznia 2023 r. płatnym ogłoszeniem, zawierającym oświadczenie byłego funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa Władysława Rostowskiego zapewniającego, że Tadeusz Grozmani nie był tajnym współpracownikiem SB, informuję, iż twierdzenie to jest sprzeczne zarówno z prawomocnymi ustaleniami sądu w zakresie współpracy Tadeusza Grozmaniego z SB, jak i z prawomocnym wyrokiem sądu, w którym Władysława Rostowskiego uznano za winnego składania w postępowaniu lustracyjnym fałszywych zeznań w obronie Tadeusza Grozmaniego – czytamy w komunikacie IPN.

Prokurator Andrzej Majcher podkreśla, że "w świetle powyższych faktów treść opublikowanego w formie płatnego ogłoszenia oświadczenia Władysława Rostowskiego jest niezgodna z prawdą".


Źródła:
www.ipn.gov.pl,
www.rp.pl
www.katowice.ipn.gov.pl

Komentarze (33)    dodaj »

 • Achim

  Dlaczego nikt nie wspomina dobrych czasow komuny ? Praca byla, do garnka bylo co wlozyc, bloki i drogi budowano !! Polska się rozwijala. I co pozniej ? Zachlany zwiazek zawodowy pomyslal ze chca to miec dla siebie. Komune obalili i skradli to co Rosja nam dala. I co z tego zostalo ? Nic, bo co ukradli, sprzedali zachodowi. Bloków sie juz nie buduje, przemysł sprzedany, zlikwidowany. Nie mamy swojego wegla, nie mamy swojego pradu, nawet i ziemie sprzedajemy zachodowi. I taka wdziecznosc za to ze ROSJA nas wyzwoliła spod niemieckiej okupacji i za to ze tyle nam dala. Nawet nikt nigdy nie podziekowal.

 • Iks

  Cokolwiek bierzesz, zmniejsz dawkę o połowę....

 • Ziga z Wirku

  A kto te lajwy ogląda?

 • poeta

  Gdy woły wchodzą do pałacu, to nie staje sie królami, pałac staje się oborą. Nieprawdaż PWiK

 • Mistrz

  Świetne! :)

 • łucznik

  Super. Trafione.

 • yahu pawul

  no i wszystko jasne - od lat jest jasne ale zawsze znajdą się tacy co to wspierają komusze łobuzy i którym żyje się w 'wolnej' Polsce wygodnie. Pan Mejer ma 100 % ba 2000% racji że piętnuje takie przypadki bo tego badziewu już dawno nie powinno być w naszym życiu publicznym. Ciekawostką sprawy jest bezczelność tego SB-'rozmaniego' jak i jemu podobnych szukających wszelakich sposobów aby nas oszukać ...

 • szef od wizerunku

  to co wiem zarząd pewiku juz 8 razy był na dywaniku żeby taryfę zatwierdzic. Ostatnio z pomoca Morka. Przecież z tymi zarządem nikt nie chce poważnie rozmawiać. Dziecinada to delikatne słowo Wypowiedzi jednego i drugiego to burczenie pod nosem. Czego myśmy sie doczekali.

 • Halymbiok

  Wszystkie komuchy i kapusie już dawno powinny być usunięte ze stanowisk kierowniczych w strukturach miejskich, wojewódzkich i centralnych. Tylko wtedy okazałoby się że trzeba wywalić 90 procent zasiadających. Polska to dalej zacofany kraj

 • Rudzianin

  Panie Majer pon musisz więcej kapować a zwłaszcza kto ile brał kto kradł kto budował domy za miejskie pieniądze kto brał łapówki itd.

 • Wyborca

  Panie Mejer najwyższy czas pogodzić się z porażką i wziąć się do normalnej roboty.Odgrzewane kotlety z Panem Grozmanim są już nudne,nawet jeżeli wspólpracował z SB to już dawno odpokutował swoje czyny.Każdy błądzi ,nie można przekreślać człowieka do końca życia.Lech Wałęsa podobno też jest kłamcą lustracyjnym a większa część naszego narodu uważa go za bohatera.

 • yahu pawul

  Pan Wałęsa jest czysty czego dowodzi wiele wyroków sądowych. Zniesławiono go na podstawie fałszywek SB oraz szerzących to nieuków i fanatyków !! Na 'grozmaniego' też są wyroki tyle że zgoła inne ...

 • Wyborca

  Same SB-ki, UB-ki, ZOMO-wcy , ORMO-wcy , PZPR-owcy ,kapusie, konfidenci, szpiedzy i inne kanalie oraz ich dzieci są u władz miast Polski

 • dobry komuch pisowski

  najwięcej ich w pisie zapomniałeś dodać, ale to dobrzy komuchy i kapusie, bo pisowscy

 • dobry komuch pisowski

  najwięcej ich w pisie zapomniałeś dodać

 • ***** ***

  Wielkie halo robią a PISiory nos jawnie okradają i takim nic nie zrobią

 • Antykomunista

  Ku..... Kur........ Łeb nie urwie

 • jo...

  Oj widać mejerku ze nie umiesz przegrywać.jak być się wziął uczciwie do pracy to może by ci było lepiej.

 • Sebastian

  Pinokio dalej knuje. A miałem nadzieje że wyjechał z miasys

 • Sebastian

  Pinokio dalej knuje. A miałem nadzieje że wyjechał z miasys

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również