Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ja nie należę do osób, które narzekają - Łukasz Denysiuk

  • Dodano: 2013-07-24 07:00, aktualizacja: 2015-10-01 13:48
Proszę opowiedzieć o swojej działalności.
 
Łukasz Denysiuk.: Głównie zajmujemy się sprzedażą i montażem stolarki okiennej i drzwiowej. Montujemy także bramy, rolety antywłamaniowe i markizy. Systematycznie staramy się zwiększać swój asortyment. Nasza działalność opiera się o procesy wymian okien w blokach, kamienicach oraz domkach jednorodzinnych. 
 
 
Czy okna dostępne w ofercie są wyrobami własnymi?
 
Ł.D.: Nie. Nie zajmujemy się produkcją. Współpracujemy z innymi, znanymi producentami okien i drzwi. Najczęściej są to ogólnopolscy dostawcy.  Raczej nie skupiamy się na jednej konkretnej fabryce. W dużej mierze opieramy się na opiniach naszych montażystów, którzy poprzez praktykę potrafią podpowiedzieć, jakie marki są najtrwalsze i najpewniejsze. 
 
 
Dlaczego wybrał Pan taki rodzaj działalności?
 
Ł.D.: Moja decyzja jest dziełem przypadku. W mojej rodzinie zajmowano się tą branżą i przyznaję, że poniekąd ruszyłem w ich ślady. 
 
 
Proszę powiedzieć coś więcej o produktach firmy EXITO.
 
Ł.D.: Głównie sprzedajemy okna wykonane z PCV. Czasem zdarzają się zamówienia na drewno, jednak na polskim rynku jest to jeszcze produkt bardzo drogi. W ofercie mamy także drzwi. Właśnie na takich artykułach opiera się nasza działalność. Naszym klientom polecamy okna PCV ze względu na ich cenę i łatwość w użytkowaniu. Takich okien nie musimy konserwować, wystarczy jedynie dbać o nie w naturalny sposób. Natomiast wybierając okna drewniane, należy pamiętać o ich konserwacji raz na trzy lata.
 
 
Na co należy obecnie zwracać uwagę planując wymianę okien?
 
Ł.D.: Ja zwracam klientom uwagę na to, że bardzo ważny jest producent danych okien. Można zamówić najlepszy profil, jednak jeżeli fabryka nie doda do swoich produktów pełnej stali wzmacniającej ramę okna, czy odpowiednich okuć, to produkt będzie wadliwy.
 
 
Które okno jest trwalsze. Drewniane czy PCV?
 
Ł.D.: Myślę, że nie można tutaj mówić o diametralnej różnicy. Okno drewniane jest bardzo stabilne. Wiele zależy tutaj od rodzaju drewna wykorzystanego do jego produkcji. Natomiast PCV, jeśli jest wzmocnione wspomniana stalą, także może pochwalić się dużą wytrzymałością. 
 
 
Jaki jest zasięg działalności firmy?
 
Ł.D.: Ruda Śląska i miasta ościenne. Głównie są to Zabrze, Świętochłowice oraz Bytom. Mamy też spore grono klientów z mniejszych miejscowości typu Orzesze, Ornontowice lub Gierałtowice. Na dniach otwieramy także biuro w Katowicach.
 
 
Czy w każdym z tych miast znajdują się punkty EXITO.
 
Ł.D.: Nie. Obsługujemy wszystkich z naszej siedziby w Rudzie Śląskiej.
 
 
Kim są Pańscy klienci?
 
Ł.D.: Ostatnimi czasy bardzo często pojawiają się osoby młode. Takie, które kupiły niedawno mieszkanie. Oczywiście jest także grono osób starszych, którzy pożegnali już swoje dzieci i teraz chcą odremontować swoje domy i mieszkania. Zdecydowana większość to klienci detaliczni. Obsługujemy także firmy, ale stanowią one około 10 procent całości.
 
 
Ile należy przygotować pieniędzy, aby kupić dobre okna?  
 
Ł.D.: Dobre, typowe okno, z montażem i parapetami można kupić już za 800 – 900 złotych. Dopiero akcesoria w postaci lepszych klamek, okuć, uchylnych skrzydeł wiążą się z dodatkowymi kosztami. Uchylne skrzydła są dobrym rozwiązaniem dla osób mieszkających na parterze. Takie okno ma wbudowanych więcej zaczepów i dzięki temu jest mocniej zakotwiczone. Cenę podnosi także "termoramka”, która minimalizuje powstawanie pary wodnej na szybach w czasie zimy. 
 
 
Jaką rolę w Pańskiej działalności pełni lokalizacja?
 
Ł.D.: Fakt, iż znajdujemy się w Nowym Bytomiu, na głównej ulicy, powoduje, że łatwiej nas znaleźć. Muszę przyznać, że obecna lokalizacja jest swego rodzaju magiczna. Mieliśmy już wcześniej punkt w Siemianowicach Śląskich, który był jeszcze lepiej usytuowany, a klientów było mniej. 
 
 
Proszę ocenić kondycje rynku okiennego?
 
Ł.D.: Rynek wygląda dobrze. Wszyscy wokół narzekają, gdyż pamiętają koniec lat dziewięćdziesiątych, w których ludzie masowo wymieniali swoje okna. Ludzie ustawiali się wtedy kolejkami do różnych biur. Obecnie już tego nie uświadczymy. Niemniej jednak nadal jest widoczny popyta na okna. Obecnie często wymienia się już te pierwsze okna plastikowe. Wszystko leży w kwestii nastawienia do klienta. 
 
 
Co współcześnie utrudnia funkcjonowanie przedsiębiorstw?
 
Ł.D.: Ja nie należę do osób, które narzekają. Jeśli miałbym znaleźć coś na siłę, to powiem, że każdy z nas boryka się z wysokimi opłatami. Utrzymanie pracowników, własny ZUS, to wszystko generuje olbrzymie kwoty. Nie dziwię się wcale, że sporo młodych przedsiębiorców z tym sobie nie radzi. Niemniej jednak, w naszym przypadku, dużo problemów sprawiają  krótkotrwałe biura. Dyktują one ceny poniżej kosztów i udaje im się sprzedać asortyment, lecz nie są oni w stanie zbudować na tej bazie czegokolwiek. Tym sposobem szybko znikają oni z rynku.
 
 
Co może Pan podpowiedzieć młodym, którzy mają w planach uruchomienie swojego interesu?
 
Ł.D.: Polecałby skorzystanie z dofinansowania z Urzędu Pracy. Ponadto trzeba być po prostu odważnym. Mam spore grono znajomych, które mówi od wielu lat, że w końcu coś uruchomią, ale się boją. Myślę, że nie powinni. Oczywiście zawsze będzie się to wiązało z jakimś ryzykiem, ale świat należy do ludzi odważnych. Warto o tym pamiętać.
 
 
Dziękuję za rozmowę.
 
 
DANE FIRMY:
 
 
41-709 Ruda Śląska 
ul. Piotra Niedurnego 25 
telefon: 32 248 20 37 
fax: 32 248 30 47 
 
 

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również