RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jacek Morek: "Moją misją jest przeprowadzenie miasta "suchą stopą" do nowych wyborów"

 • Dodano: 2022-07-04 13:30, aktualizacja: 2022-07-11 11:36

1 lipca decyzją premiera Mateusza Morawieckiego do czasu wyboru nowego prezydenta przez mieszkańców, funkcję prezydenta Rudy Śląskiej będzie pełnił Jacek Morek. Dziś rozpoczął on swoją pracę w rudzkim magistracie, z którym w dotychczasowej karierze zawodowej był już wcześniej przez wiele lat związany.

Funkcję prezydenta Rudy Śląskiej będzie pełnił Jacek Morek

Nowy komisarz Rudy Śląskiej spotkał się dzisiaj w budynku Urzędu Miasta z dziennikarzami. 

- Misja, którą powierzył mi wojewoda, to przeprowadzenie miasta "suchą stopą" do nowych wyborów, które odbędą się we wrześniu oraz sama ich organizacja. To także zapewnienie ciągłości funkcjonowania samorządu oraz załatwienie na ten moment najpilniejszych spraw związanych czy to z rozstrzygnięciami przetargowymi, czy podpisywanymi umowami - podkreśla Jacek Morek. 

Jak zaznacza Jacek Morek, jako rudzianin jest obeznany w sprawach miasta, a to, że przez wiele lat pracował i pełnił różne funkcje w rudzkim samorządzie, tylko mu pomoże w jego pracy.

Spokojne rządy, czy podejmowanie kluczowych decyzji?

Komisarz wyborczy Jacek Morek zabrał głos w sprawie zarządzania miastem.

- Nie spodziewam się, żeby zapadły jakieś kluczowe decyzje kadrowe. Oczywiście zapoznam się z dokumentami, które znajdują się w magistracie. Na pewno poprzeglądam wszystkie audyty, które są najbardziej bieżące - zapowiedział.

Pod koniec czerwca były wiceprezydent Rudy Śląskiej - Krzysztof Mejer był gościem programu "Rozmowa Dnia" na antenie Radia Piekary. Stwierdził wówczas, że komisarz "nie powinien podejmować strategicznych decyzji dotyczących miasta, bo chociaż ma pełne uprawnienia do rządzenia miastem, nie ma legitymizacji wynikającej z wygranych wyborów". O skomentowanie tych słów poproszony dzisiaj został nowo wybrany komisarz. 

Dziennikarze podczas dzisiejszej konferencji prasowej zapytali Jacka Morka, czy jego rządy będą spokojne, czy zamierza podejmować trudne decyzje oraz jak ocenia słowa byłego wiceprezydenta. 

- Rządy mają to do siebie, że czasem są spokojne, a czasami po prostu nie mogą być spokojne. Kwestie najważniejsze będą rozwiązywane na bieżąco. Postulaty kandydatów na prezydenta znam - również z mediów. Szanuję, ale zarządzanie miastem to jednak jest mój obowiązek i ja muszę go wypełnić dobrze - mówił nowy komiszarz.

Czy Jacek Morek będzie kandydował w wyborach?

Na koniec spotkania z dziennikarzami padło ważne pytanie, które zadaje sobie pewnie wielu mieszkańców naszego miasta: czy Jacek Morek będzie kandydował w wyborach? Odpowiedź była zaskakująca. 

- Szanowni mieszkańcy nie zobaczycie mnie na listach wyborczych. Co do poparcia - nie znam wszystkich kandydatów i trudno mi się na ten temat wypowiadać. Jestem mieszkańcem Rudy Śląskiej i na pewno wezmę udział w wyborach - poinformował komisarz Rudy Śląskiej.

Jacek Morek urodził się w Rudzie Śląskiej w 1971 roku 

Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Katowicach. W latach 1997 – 2007 pracował w Urzędzie Miasta Ruda Śląska jako kierownik Jednostki Realizującej Projekt „Oczyszczanie Ścieków – Ruda Śląska”. W tych latach pełnił tę samą funkcję dla projektu „Uporządkowanie gospodarki ściekowej w mieście Katowice - etap II” w Katowickiej Infrastrukturze Wodociągowo – Kanalizacyjnej. W latach 2010 – 2014 był wiceprezydentem Rudy Śląskiej i nadzorował m.in. sprawy infrastruktury, ochrony środowiska i gospodarki komunalnej. W 2014 roku został prezesem rudzkiego Aquadromu i pełnił tę funkcję do 2016 r. Następnie do 2018 r. pracował w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej.

Przypomnijmy, że wyznaczenie osoby pełniącej funkcję prezydenta miasta spowodowane było śmiercią dotychczasowej prezydent Rudy Śląskiej śp. Grażyny Dziedzic. Na podstawie przepisów kodeksu wyborczego oraz ustawy o samorządzie gminnym, po stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu  dotychczasowego prezydenta do czasu objęcia obowiązków przez wybranego w organizowanych wyborach nowego prezydenta miasta jego funkcję pełni osoba wyznaczona na wniosek wojewody przez premiera RP.

Zobacz także

Komentarze (24)    dodaj »

 • Michal

  A co Pan Morek robił od 2018 do 2022 roku. Chyba był bezrobotny skoro tak chętnie i natychmiast przyjął nową fuchę.

 • Mariusz

  Szkoda ze były zastępca nie potrafi sie pogodzić z prawdą - to już koniec!Ludzie nie chcieli go i nie chcą . Miał 7 lat żeby pokazać i nie wyszło … takie to stanowisko intratne? Może nowa fucha np w klubie dla biegacza albo w magazynie - bo to jedyny zauwazalny dorobek

 • boluś

  Panie zMorek ' Pan z KOLEGAMI odstawi kadzidło nim wyprowadzicie Mieszkańców Rudy na pustynia !

 • Kompel Tadka

  Bolus, przestoń, bo ino dźwigosz fundament tom godkom wiysz komu. Jackowi niy musisz gupio dogadywać.

 • boluś

  "Przeprowadzić suchą stopą" to jakieś odwołanie do Starego Testamentu? Wyjście Żydów z Egiptu bez Morze Czerwone ? Rebe Mojżesz Morek ? Nieźle sie chopowi [...]cy !

 • Mariusz

  Szkoda ze były zastępca nie potrafi sie pogodzić z prawdą - to już koniec!Ludzie nie chcieli go i nie chcą . Miał 7 lat żeby pokazać i nie wyszło … takie to stanowisko intratne? Może nowa fucha np w klubie dla biegacza albo w magazynie - bo to jedyny zauwazalny dorobek

 • boluś

  To tyn zMorek co lokowoł na Rudzie Spalarnia na setki tysi ton rocznie? Tyn co rekultywowoł tereny po Elektrowni na Halymbie osadami ściekowymi ? O inkszych osiągnięciach za Stani i Dziedzic niy wspomna ' styknie się rozerzejrzeć po Rudzie. "Fachowiec"

 • Klj

  Pan Marek był wiceprezydentem pani Dziedzic się go pozbyła szybko był prezesem w aqudromie zrobił porządek też się go pozbyła dlaczego ? Dlatego że był uczciwy. Powodzenia

 • Górnik

  Raczej dlatego, że "nierobol" i nieudacznik.

 • fafik

  Bardzo jestem ciekaw ile osób na Mejera zagłosuje który aż nogami przebiera z niecierpliwości a nawet gdyby został w parze z Ynym (chwilowo w pace) z Niebieskich Dachów, wybór jest prosty :)

 • boluś

  Pomijając umiejętności i kompetencje ' we trzi miechy tyn gostek zarobi tela co normalny robol bez kilka lat i sie niy narobi ! I juzaś koledzy zasujom Ruda śmieciami ?

 • miejscowy

  Mejer coś bardzo się obawia tego komisarza, czyżby były ciemne strony rządzenia Rudą Śląską za nieboszczki i jej zastępców, które mogą wypłynąć?

 • Misio

  Macierewicza trzeba wziąć. On za 10 milionów coś znajdzie. Np podkop pod urzędem albo radioaktywne krzaki na Halembie.

 • #WesołyjakGodek

  Mogą! Śmierć była nagła, więc nie było za bardzo czasu, by tuszować lewe sprawy. Pytanie co wypadnie z szafy i jak bardzo będzie śmierdzieć!

 • boluś

  Tak samo destynowany kiej umocony !

 • Rudzianin

  Powodzenia!

 • Za Jackiem

  Bardzo dobry wybór.Mam nadzieję, że na tym nie poprzestanie i będzie kandydatem na prezydenta.Mieszkańcom życzę mądrego wyboru i pożegnania poprzedniego wice gospodarza, popartego wczesniej nikła ilością głosów.Gdyby nie śp. Pani Dziedzic nikt by nawet o nim nie wiedział.Nadszedł czas mądrego wyboru, to teraz zależy od nas.

 • Górnik

  Jeżeli potrafisz czytać ze zrozumieniem, to wyczytasz, że nie będzie kandydował.

 • Za Jackiem

  Górnik,to Ty czytaj ze zrozumieniem i nie pouczaj innych. Napisałem, że może na tym nie poprzestanie i że wystartuje.Spróbujemy go namówić i pokazać jakie by miał poparcie.Napewno o wiele, wiele większe niż wice K.M.Wszystko.

 • Górnik

  Nie wystartuje, ponieważ pis ma już swojego kandydata, on natomiast jest pisowskim narzędziem do czasu wyborów.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.