RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Władza w rękach komisarza. Krzysztof Mejer o zmianach w mieście na antenie Radia Piekary

 • Dodano: 2022-06-23 07:00, aktualizacja: 2022-06-23 07:12

We wtorek, 21 czerwca, ogłoszono informację o wygaśnięciu mandatu zmarłej w zeszłym tygodniu pani prezydent Grażyny Dziedzic. Ze swoimi stanowiskami musieli się pożegnać również jej zastępcy, w tym Krzysztof Mejer. Wiceprezydent był gościem programu "Rozmowa Dnia" na antenie Radia Piekary. Opowiedział o najbliższych dniach w mieście i wyraził swoją opinię o uprawnieniach komisarza, który zostanie tymczasowo włodarzem miasta.

Była społeczniczką, samorządowcem

W czwartek, 16 czerwca, prezydent Grażyna Dziedzic przegrała walkę z nowotworem. O chorobie opowiedziała mieszkańcom w zeszłym roku. Ze wpisu, opublikowanego za pośrednictwem mediów społecznościowych, wynika, że prezydent była pełna optymizmu, iż uda jej się pokonać chorobę. Podobne nastawienie mieli bliscy pani prezydent, jednak choroba zaatakowała znienacka. 

- Ten optymizm nie opuszczał nas praktycznie do ostatnich chwil. Byliśmy przekonani, że uda sie tę chorobę pokonać. Ale niestety, kwietniowe wyniki badań podważyły naszą wiarę w zwycięstwo nad tą chorobą. Przez ostatnie 2-3 tygodnie choroba postępowała tak szybko, że się tego zupełnie nie spodziewaliśmy – mówi Krzysztof Mejer na antenie Radia Piekary.

Były już wiceprezydent miasta podzielił się ze słuchaczami wspomnieniami związanymi ze zmarłą prezydent. Przyznał, że nigdy nie umiała pogodzić się z krytyką, gdy tak wiele robiła dla miasta. Na początku jej rządów miasto stało na skraju bankructwa – robiła wszystko, aby odbudować miejski budżet.

- Pani prezydent nie była politykiem, była społecznikiem, samorządowcem. Kierowała się w swoich działaniach nie interesem partyjnym, a interesem miasta i mieszkańców. Na pierwszym miejscu stawiała dobro ludzi. – mówi Krzysztof Mejer.

Jej rządy były znacznie utrudnione przez brak większości w Radzie Miasta. Jednak w przypadku najważniejszych dla miasta decyzji, udawało jej się przekonać radnych do podjęcia właściwych dla Rudy Śląskiej kroków.

Kto ją zastąpi?

Głównym tematem rozmowy Krzysztofa Mejera z Marcinem Zasadą były rzecz jasna dalsze losy miasta oraz to, kto zostanie nowym włodarzem Rudy Śląskiej. Wedle przepisów, po wygaśnięciu mandatu pani prezydent, władzę w mieście ma przejąć komisarz, który zostanie powołany przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego na wniosek wojewody śląskiego, Jarosława Wieczorka. Komisarz może rządzić miastem przez maksymalnie 90 dni – dokładnie tyle czasu ma premier na wyznaczenie terminu wyborów. 

Zapytany o to, jaki powinien być komisarz miasta, Krzysztof Mejer odpowiada:

- Komisarz powinien zapewnić sprawne funkcjonowanie miasta na czas wyłonienia nowego prezydenta, który będzie miał pełny mandat mieszkańców. Uważam, że nie powinien podejmować strategicznych decyzji dotyczących miasta, bo chociaż ma pełne uprawnienia do rządzenia miastem, nie ma legitymizacji wynikającej z wygranych wyborów.

Obecnie w Rudzie Śląskiej mówi się o dwóch najważniejszych decyzjach, które powinny zostać podjęte jak najszybciej. Mowa tutaj o budowie Szkoły Podstawowej nr 17 oraz rozdysponowaniu funduszy z Programu Inwestycji Strategicznych. W przypadku Szkoły Podstawowej nr 17, władze miasta muszą podjąć decyzję o tym, czy zamierzają kontynuować jej budowę, czy też ją przerwać. Powodem są szkody górnicze, które stwarzały problemy także w starym budynku szkoły. 

Czy decyzję podejmie komisarz, czy pozostawi ją wybranemu przez mieszkańców prezydentowi? Przekonamy się niebawem!

Całą rozmowę Marcina Zasady z Krzysztofem Mejerem możecie obejrzeć poniżej. 


 

Zobacz także

Komentarze (10)    dodaj »

 • Mieszkaniec

  Wypowiada się Pan Mejer który "nie ma legitymizacji wynikającej z wygranych wyborów" a rządził miastem jak by był prezydentem i to jakoś Panu nie przeszkadzało.

 • Ziga z Wirku

  Marzę o chwili kiedy ten pan zniknie z tego portalu. Chętnie za to poczytam mądre, merytoryczne artykuły o miescie, jego problemach czy historii naszej Rudy.

 • Lis

  Komisarz to się zdziwi, bardzo mocno, jak słaba jest kondycja finansowa miasta!

 • olo

  uśmiechnięty jakby już pracę znalazł ;)

 • Kpina + ironia / szydera

  Stawiam dolary przeciwko orzechom, że Krzysztof znajdzie posadkę RP w godulskim szpitalu, MPGM-ie, wodociągach lub gdziekolwiek indziej: przecież jako były dziennikarz na rzecznika nadaje się idealnie - wystarczy kłamać w żywe oczy i mieć społeczeństwo za nic i w głębokim poważaniu tak, jak tłumaczył fakt pozostawienia latarni na środku miejsc parkingowych podczas budowy parkingu wzdłuż Modrzewiowej. LATA PRAKTYKI ! ! !

  • Kpina + ironia / szydera
   2022-06-25 19:30
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • trevvor

  Może nareszcie komisarz zrobi porządek z całym tym syfem i towarzystwem wzajemnej adoracji rudzkiej. Zapewne kolka trupów z tej szafy wypadnie.

 • Ziga

  To by chyba musioł być komisarz Cattani!!

 • Hajer

  A to nie wiedzieli ze będzie fedrunek?

 • Kpina + ironia / szydera

  No co ty? Stara szkoła się wali, ale 20 metrów obok teren to przecież lita skała... przynajmniej tak to sobie niektórzy wyobrażali. No ale przecież nikt finansowo ani nawet stołkiem za takie marnotrawstwo kasy nie odpowie, najwyżej będzie drugie podejście, znowu 20 metrów dalej...

  • Kpina + ironia / szydera
   2022-06-24 18:54
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Wyborca

  On z Sosnowca to skąd ma wiedzieć

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.