RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jacek Morek - został komisarzem w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2022-07-04 09:45, aktualizacja: 2022-07-11 11:44

Po śmierci Grażyny Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej, premier na wniosek wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka wyznaczył na komisarza gminy 51-letniego Jacka Morka. Mężczyzna od 2010 do 2014 roku pełnił funkcję wiceprezydenta Rudy Śląskiej. 

Miasto bez prezydenta

Grażyna Dziedzic stanowisko prezydenta Rudy Śląskiej piastowała od 2010 roku. Zmarła 16 czerwca br. po długiej walce z chorobą nowotworową. W takich sytuacjach premier na wniosek wojewody wyznacza w danym mieście komisarza, który pełni obowiązki prezydenta do kolejnych wyborów. 

Niektórym mieszkańcom Rudy Śląskiej wydawało się, że naturalnym kandydatem na komisarza będzie Krzysztof Mejer, zastępca prezydent Rudy Śląskiej, od 2011 roku związany z lokalnym samorządem. Jego kandydaturę poparli także samorządowcy z ruchu "Tak! Dla Polski". 

- W tym trudnym czasie, konieczne jest sprawne przeprowadzenie miasta Ruda Śląska przez ten jakże trudny czas. To moment na rozważne, podejmowane w atmosferze spokoju i szacunku decyzje. Miastu dzisiaj nie będą dobrze służyły polityczne rozgrywki i głośne spory, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest powołanie na Komisarza Miasta Ruda Śląska dotychczasowego I Zastępcę Prezydenta Miasta Ruda Śląska Pana Krzysztofa Mejera, który zapewni kontynuację obecnie podejmowanych działań - czytamy w uzasadnieniu uchwały. 

Ruda Śląska ma nowego komisarza miasta

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podjął jednak inną, decyzję. Wystąpił do premiera o wyznaczenie na to stanowisko 51-letniego Jacka Morka. Mężczyzna jest znany w Rudzie Śląskiej - w latach 2010-2014 pełnił funkcję wiceprezydenta naszego miasta. 

Wybór wojewody śląskiego skomentował były wiceprezydent Rudy Śląskiej - Krzysztof Mejer. 

- Jacek Morek - komisarzem w Rudzie Śląskiej. Wcześniejsze informacje o jego nominacji zostały potwierdzone. Do Urzędu Miasta wpłynęło oficjalne pismo w tej sprawie. Doceniam doświadczenie samorządowe Jacka Morka i z szacunkiem przyjąłem jego nominację. Nie jest tajemnicą, że przez jakiś czas mieliśmy okazję współpracować, gdy był wiceprezydentem Rudy Śląskiej w latach 2010 - 2014, a potem prezesem Aquadromu. Od tego czasu  wiele jednak się zmieniło - przepisy prawa, sytuacja finansowa miejskiego budżetu, rynkowa, mamy nowe zadania związane z konfliktem na Ukrainie itp. Trzy miesiące, przez które komisarz będzie zarządzał miastem, to zdecydowanie za krótki czas, by wszystkie sprawy poznać „od podszewki” i pchnąć je do przodu bez obawy o popełnienie błędu. Szkoda, że Pan premier nie posłuchał głosu prezydentów, burmistrzów oraz wójtów, by w przypadku śmierci włodarza gminy dobrą praktyką było powierzanie pełnienia jego obowiązków dotychczasowemu pierwszemu zastępcy. I wcale nie chodzi tu o mnie, tylko o zasadę generalną. Mam nadzieję, że komisarz nie będzie  podejmować strategicznych decyzji, bo te obliczone są na lata, a czasem nawet dziesiątki lat, stąd też powinien o nich rozstrzygać już nowy prezydent wybrany przez mieszkańców naszego miasta. To oni zdecydują, kto otrzyma mandat  we wrześniu br. i przeprowadzi miasto przez kolejne trudne miesiące aż do następnych wyborów samorządowych - napisał Krzysztof Mejer. 

Jacek Morek - komisarzem w Rudzie Śląskiej

Jacek Morek urodził się w Rudzie Śląskiej w 1971 roku. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Bezpośrednio po studiach, w roku 1997, został pracownikiem Urzędu Miasta Ruda Śląska. Realizował zadania związane z pozyskaniem środków z budżetu Komisji Europejskiej, które przeznaczono na m.in. przebudowę ronda w Chebziu wraz z ulicą Zabrzańską, modernizacji ul. Czarnoleśnej oraz zrealizowano projekt: Oczyszczanie ścieków - Ruda Śląska.

W 2007 znajduje zajęcie w firmie budowlanej jako specjalista rozliczeń. Rok później obejmuje funkcję kierownika projektu w Katowickiej Infrastrukturze Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o.

W 2010 r. Grażyna Dziedzic, po pierwszych wygranych wyborach, mianowała go swoim zastępcą. Pełnił obowiązki Zastępcy Prezydenta Miasta Ruda Śląska w zakresie gospodarki komunalnej, w tym sprawowanie nadzoru merytorycznego nad wydziałami Urzędu Miasta i spółkami komunalnymi. W latach 2014 – 2016 był prezesem rudzkiego Aquadromu. 

Jacek Morek jako komisarz miasta będzie pełnił obowiązki prezydenta Rudy Śląskiej do momentu przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Ich datę wstępnie wyznaczono na 11 września.

Jacek Morek - został komisarzem w Rudzie Śląskiej

Zobacz także

Komentarze (28)    dodaj »

 • Rudzianka

  Ojojoj, a Pan Krzysztof to widzę niepocieszony, że jego nie nominowali. Znam osobiście Pana Jacka, wiem jak brzydko został przez urząd potraktowany, bo był za uczciwy. Nawet jak w wodociągach ostatecznie wylądował, ciągle go brzydko gnoili. Trochę szkoda, że nie będzie kandydował, ale z drugiej strony może lepiej mieć spokój niż walczyć z tym co w urzędzie zostało. A Mejer niech nie liczy, że rudzianie będą na niego głosować, ludzie mają uszy i oczy i własny rozum.

 • kurde bele

  nikerym je na zicher fest ciynszko uoderwac sie uod koryta.Pszi welunku dowycie sie prowdy.

 • Molka

  To co powiedział Mejer że obniżenie podatków przez rząd to dramat mówi wszystko o Mejerze i jego PO im i jemu nie zależy na ludziach tylko na swoim korycie.

 • Wjk

  Pan Morek robił porządek w Aqudromie to też go się pozbyła a dlatego że był uczciwy. Tu ucziwi ludzie tylko pracują a ta cholota pcha się do koryta. Wesoły jak wygra to PiSmafia rozkradnie miasto zasłużył jeszcze bardziej obstawi się swoimi w spółkach państwowych i będzie życie.

 • Hanys

  Wszyscy byle nie P.Mejer jemu już dziękujemy.

 • aktilop

  Pana Meyera nasze miasto nic nie obchodzi . Panu zastępcy musi się zgadzać kasa na własnym koncie, mieszkańców ma w nosie. Pana Meyera zadusi własne ego……….

 • Waldek

  pis rządzi i daje swoich a nie POpaprańców. Mejer sio

 • kwiatowe

  To jest niezla decyzja, ze komisarz nie bedzie rownoczesnie kandydatem na prezydenta w wyborach. Pana Morka nie znam, wiele nie zdziala w tym czasie, ale i tak powodzenia.

 • czek

  Mejer mówi. Szkoda, że Pan premier nie posłuchał głosu prezydentów, burmistrzów oraz wójtów, by w przypadku śmierci włodarza gminy dobrą praktyką było powierzanie pełnienia jego obowiązków dotychczasowemu pierwszemu zastępcy. I wcale nie chodzi tu o mnie. Ha ha ha wcale nie chodzi o mnie. Mejer a o kogo chodzi ? ha ha ha

 • mieszkaniec

  Pan Morek to dobry wybór. Pragnę przypomnieć, Mejer wysiudał Go z funkcji wiceprezydenta a później z prezesowania Aquadromem. Karma wraca.Powodzenia !!!

 • Rudy

  A mnie ciekawi co Morek obiecał Mejerowi?

 • Tery

  Nareszcie ktoś z Rudy śląskiej, bardzo dobra wiadomość.

 • Wjk

  Pan Morek był wiceprezydentem jak pani Sp. Dzoecic wygrała pierwszy raz wybory. Szybko go usunęła bo co był uczciwy. Dobra decyzja

 • boluś

  KOŃdolencje dla NIYutulonego w żalu po utracie KORYTA byłego piyrszego ŻALstympcy !

 • Zybald

  PIS zaczyna atak na przejęcie władzy w naszym mieście . Ale ja czegóś tu nie rozumiem - jak to powiada Wesoły .

 • Kuba

  Wy dziady lewackie może chcecie rządzić ?

 • Rudzianka

  Do 2016 Aquadrom a co potem? W żadnym z artykułów niczego więcej nie ma. No chyba bezrobotnym nie był?

 • ...przez zupełny przypadek

  Słowo klucz brzmi: Żory.

  • ...przez zupełny przypadek
   2022-07-04 19:27
  • odpowiedz
 • Aldona

  Lepiej to niż Mejer. Były vice juz czuł się namaszczony na to stanowisko. A tu takie zaskoczenie.

 • Zbyszek

  oni sie po dobieraja chyba po ilorazie inteligencji

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.