Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak przygotować się do sportowego sezonu zimowego opowie ortopeda z Rudy Śląskiej

  • Dodano: 2019-02-08 14:15

Wielkimi krokami zbliżają się do nas ferie! Niektórzy mają już zaplanowany rodzinny wyjazd lub zimowisko dla dzieci. Wiele osób planuje aktywnie spędzić ten czas. Narty, łyżwy, snowboard - odpoczynek od miejskiego zgiełku i przyjemny wysiłek w jednym. Na stoku nie trudno jednak o upadek, co skutkować może groźną kontuzją. O tym jak przygotować nasze ciało do zwiększonego wysiłku podczas uprawiania sportów zimowych opowie ortopeda z Rudy Śląskiej - lek. Wojciech Superat z Centrum Medycznego POST MEDICAL.

Jak ważna jest rozgrzewka przed wejściem na stok?

Rozgrzewka jest bardzo ważna przed każdym wysiłkiem fizycznym, ponieważ zmniejsza ona ryzyko wystąpienia kontuzji. W jej trakcie powinniśmy pobudzić układ krążeniowo-oddechowy oraz rozgrzać układ ruchu (mięśnie, ścięgna i stawy). Tak przygotowane ciało będzie mniej podatne na urazy oraz jego wydolność będzie większa.

Ile wcześniej powinniśmy zacząć przygotowywać nasze ciało (stawy, mięśnie) do zwiększonego wysiłku podczas uprawiania sportów zimowych?

Najlepszym wyjściem jest w miarę regularna aktywność ruchowa w ciągu całego roku. Jeśli jednak tego nie praktykujemy, rozsądnie jest zacząć przygotowanie ok. 4 tygodnie przed sezonem lub wyjazdem na narty. Wystarczą proste ćwiczenia ogólnorozwojowe, rozciągające, długie spacery (2-3x w tygodniu).

Jakie urazy najczęściej przytrafiają się narciarzom?

Częste kontuzje narciarzy to urazy skrętne kolan, rąk i obręczy barkowej. W zależności od energii i mechanizmu urazu może dojść do prostych skręceń, ale również bardzo skomplikowanych złamań i urazów więzadłowych.

Jak pomóc na stoku osobie, która doznała urazu?

Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć miejsce wypadku. Jeśli poszkodowany nie jest w stanie kontynuować jazdy, po prostu wezwijmy pomoc.

Kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty?

Pierwsza wizyta po powrocie powinna odbyć się u Lekarza Rodzinnego, jeśli objawy urazu nie ustępują w ciągu paru dni, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą.

Czy osoby z endoprotezami powinny uprawiać sporty zimowe?

Nie ma przeciwwskazań. Powinno się jednak pamiętać o ograniczonych możliwościach i większym ryzyku powikłań pourazowych. Intensywność wysiłku powinna być nieco mniejsza i fantazja ograniczona.

Jak takie osoby powinny przygotować się do sezonu zimowego?

Przygotowanie do sezonu jest takie samo jak osób bez endoprotez.

Czy o stawy i kości dzieci przed wyprawą na stok powinniśmy zadbać wyjątkowo?

Dzieci z reguły ruszają się znacznie więcej niż dorośli, więc są lepiej przygotowane ruchowo od nas. Jeśli jednak nie są to dzieci aktywne, to zacznijmy ćwiczyć razem przynajmniej te 4 tygodnie przed wyjazdem.

Czy dzieci potrzebują dodatkowych przerw podczas zabaw zimowych?

Dzieci mają mniejszą wydolność oraz zdecydowanie szybciej się wychładzają, więc dobrze jest zrobić przynajmniej 2 przerwy w ciągu dnia jazdy na rozgrzanie i nabranie drugiego oddechu.

Dziękujemy za rozmowę.


Źródło: Redakcja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również