Uszkodzenie towaru to problem, który dotyka nie tylko magazyny i centra dystrybucyjne. Zniszczone palety można zaobserwować na różnych etapach łańcucha dostaw. Niestety, większość uszkodzeń jest spowodowanych przez wózki widłowe. W poniższym tekście zastanowimy się jak redukować koszty operacyjne poprzez minimalizację ryzyka rozbicia nośnika, na którym transportowany i składowany jest towar.
W jaki sposób wózek widłowy może uszkodzić towar w magazynie?
W obliczy rozkwitu handlu elektronicznego rosną oczekiwania wobec magazynów i centrów dystrybucyjnych. Nowoczesne modele sprzedaży wpływają na kształt wielu procesów intralogistycznych. Operacje powinny być realizowane szybko i wydajnie. Nie mam miejsca na błędy, a uszkodzenie towaru może odbić się szerokim echem na autorytecie danej marki.
Wózki widłowe wspierają transport i składowanie. Pracują nie tylko w strefach magazynowych, w których przechowuje się towar. Odpowiadają również za kompletację oraz prace w dokach załadunkowych. W zatłoczonej przestrzeni łatwo o wypadek – paleta może spaść z wideł, widły mogą przebić ładunek, ładunek może zostać odłożony zbyt gwałtownie.
Nawet w przypadku braku uszkodzeń towaru, zniszczeniu ulega paleta. W następnej kolejności, należy zweryfikować i wymienić uszkodzone nośniki. To wszystko zajmuje czas i jest kosztowne. Dodatkowe ryzyko wiąże się z paletami, które nie zostały zweryfikowane pod kątem uszkodzenia i cały czas znajdują się w obiegu – droga z tego miejsca do uszkodzenia transportowanych dóbr jest bardzo krótka.
Główne powody uszkodzenia ładunku przez wózki widłowe
Istnieją trzy główne przyczyny uszkodzeń ładunków przez wózki widłowe. Wszystko trzy można relatywnie łatwo wyeliminować.
-
Uszkodzenie ładunku spowodowane złym stanem palety. W tym konkretnym przypadku wózek widłowy odgrywa jedynie pośrednio rolę w uszkodzeniu ładunku. Zły stan palet to bardzo duży i niestety, często spotykany problem. Sprawdź dokładnie czy palety słabej jakości Ci się opłacają. Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie!
-
Uszkodzenie spowodowane przez błąd operatora wózka widłowego. Podobnie jak powyżej, maszyna jest jedynie narzędziem w rękach pracownika. Należy regularnie pracować nad świadomością i umiejętnościami operatorów. Wprowadzić odpowiednie procedury, a w przypadku dużej złożoności operacji, korzystać z systemu informatycznego do zarządzania flotą wózków widłowych.
-
Uszkodzenia wynikające z niewłaściwie zaplanowanej przestrzeni operacyjnej. Zatłoczone magazyny, zbyt wąskie przejścia, szereg procesów realizowanych w obrębie hali. Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko wypadku. Na uwadze należy mieć również właściwy stan wyposażenia magazynu. Regularnie sprawdzaj regały pod kątem uszkodzeń. Pamiętaj, że jest to konstrukcja narażona na uszkodzenia, a przez modułową budowę potrafi się złożyć jak przysłowiowy "domek z kart".
Wózek systemowy redukuje ryzyko uszkodzeń towaru
Wszystkie powyżej opisane czynniki będą Cię interesować w mniejszym stopniu, gdy wybierzesz wózek systemowy. Wiadomo, zły stan palet jest parametrem związanym bezpośrednio z Twoimi decyzjami. Jednocześnie, wózek VNA redukuje ryzyko błędu ludzkiego. OK, ale czym jest VNA? Wózek systemowy, znany również jako wózek Very Narrow Aisle to obecnie najbardziej zaawansowana technicznie maszyna w kategorii wózki widłowe. Tego typu urządzenie porusza się w bardzo wąskiej przestrzeni roboczej i pozwala swobodnie obsługiwać regały na wysokości kilkunastu metrów – nawet powyżej 17. Maszyna jest obsługiwana przez operatora, ale ma on mniejszy wpływ na realizację procesu niż w przypadku rozwiązań standardowych. Wózek systemowy może zostać skonfigurowany do współpracy z systemem WMS. Automatyzacja procesu redukuje ryzyko błędu, a co za tym idzie uszkodzeń towaru.