Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jakie pytania zadawali kochłowiczanie?

 • Dodano: 2016-11-04 09:00, aktualizacja: 2016-11-05 16:59

Prawie dwugodzinne spotkanie władz miasta z mieszkańcami Kochłowic zaowocowało rozmowami na wiele tematów. Było o parkingach, dbaniu o zieleń i utwardzaniu dróg.


Na początku spotkania przedstawiono inwestycje wykonane i planowane w Kochłowicach.

Co zrobiono w tej dzielnicy?

 • wymiana instalacji CO w SP20
 • przebudowa dachu Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Zawodowego
 • montaż infrastruktury sportowej przy ul. Tunkla 147stworzenie dokumentacji do remontu instalacji wodnej w ZSO nr 3
 • remont nawierzchni ulic Oświęcimskiej, Tunkla i Wyzwolenia
 • dokumentacja przebudowy ul. Reja z oświetleniem i odwodnieniem
 • projekt przebudowy ul. Piłsudskiego do ul. Porannej wraz z nią
 • projekt rozbudowy ul. Dożynkowej i Dzierżonia, a także ul. Zjednoczenia z odwodnieniem i oświetleniem
 • koncepcja obwodnicy Kochłowic

W roku następnym miasto planuje dla Kochłowic:

 • projekt ścieżki w ciągu ul. Kochłowickiej
 • modernizacja ulicy Bałtyckiej
 • remont ul. Wireckiej
 • przebudowa ul. Piłsudskiego od numeru 97 do ul. Porannej
 • przebudowa ulicy Zjednoczernia i Reja z odwodnieniem i oświetleniem


W części zadawania pytań głos zabrał Pan Maciej z ulicy Makowej, który pytał o przejście dla pieszych.

Sprawa dotyczy ulicy Panewnickiej i Makowej. Ostatnie przejscie ostatnie dla pieszych znajduje się na ulicy Oświęcimskiej, kolejne na Orzeszkowej. Dzieli je prawie 3 km! Skierowałem w imieniu mieszkańców prośbę do magistratu o wykonanie przejścia. Komisja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zaopiniowała to pozytywnie, ucieszyliśmy się, jednak po roku nic się nie działo. Czy zostanie ono wykonane? – pytał Pan Maciej.


Naczelnik Wydziału Dróg i Mostów, Barbara Mikołajek-Wałach poinformowała, że prośba została pozytywnie rozpatrzona, ale wykonanie odbędzie się pod kilkoma warunkami – m.in. trzeba przebudować dwa przystanki autobusowe w tym rejonie, a to wymaga stworzenia projektu. Jest on przewidziany do wykonania na 2017 rok. Jeżeli zostanie zaakceptowany przez radę miasta, to przejście zostanie wykonane.


Obecni byli także po raz kolejny lokatorzy z ul. Łowieckiej, którzy walczą o przekazanie miastu terenów należących do Śląsko-Dąbrowskiej Spółki Mieszkaniowej.

Jak Państwo wiecie, zrobiliśmy w tej sprawie wszystko, co w naszej mocy. Doszliśmy już nawet do porozumienia. Na nasze nieszczęście w spółce zmienił się zarząd. Jesteśmy umówieni na spotkanie w najbliższym czasie. Mamy nadzieję, że nowa władza w spółce nie zmieni zdania i uda się dojść do kompromisu. Po ustaleniach z nowym zarządem umówimy się na spotkanie z mieszkańcami. – mówiła prezydent Grażyna Dziedzic.


Mieszkaniec ulicy Piłsudskiego skarżył się na zerwanie dobrego asfaltu na odcinku około 1800m po prawej stronie drogi w kierunku lasu, a na jego miejsce położenie asfaltu zabarwionego na czerwono.

Po co to wszystko i ile to kosztowało? Zrywanie dobrego asfaltu to niegospodarność. – mówił oburzony.

Wiceprezydent Krzysztof Mejer odpowiedział, że chodziło o przedłużenie żywotności ścieżki rowerowej.

Jak Pan wie, asfalt ten dotyczy ścieżki rowerowej, która tamtędy prowadzi. Ścieżka była dotąd wymalowana czerwoną farbą. Jej okres żywotności jest krótki. Na poboczu były nierówności, przez co na ścieżce zbierała się woda, brud, w dodatku wymagała ona już malowania. Mieliśmy rezerwy pieniężne przeznaczone na ścieżki, więc wykonaliśmy ją na nowo, w technologii, która znacznie wydłuży jej żywotność i będzie funkcjonalna. Malowanie starcza na 2-3 lata, a asfalt wytrzyma 10 lat. – powiedział wiceprezydent.


Pan Grzegorz z ul. Siennej złożył wniosek o oświetlenie i modernizację nawierzchni ulicy. Pytał, kiedy jego propozycja po pozytywnym zaopiniowaniu zostanie wykonana.

Naczelnik wydziału Dróg i Mostów odpowiedziała, że w budżecie na 2017 realizacja nie jest możliwa, bo najpierw wymagana jest odpowiednia dokumentacja. Ulica nie była dotąd przewidziana w planach do remontów, ponieważ mieszczą się tam nowe, dopiero zasiedlone budynki, a potrzeby całego miasta są bardzo duże i wiele ulic czeka na modernizację, szczególnie w Kochłowicach.

Poruszono też problem braku miejsc parkingowych przy basenie krytym. Użytkownik basenu z Katowic pytał, co można z tym zrobić.

Jestem na kochłowickim basenie 3 lub 4 razy w tygodniu. Do wiosny nie było problemu z parkowaniem. Ale nastały zmiany i nie wolno parkować na placu szkolnym, gdyż to droga ewakuacyjna. Myślałem, że korzystąjac z basenu, mogę skorzystać też z parkingu, ale teraz musimy z innymi użytkownikami szukać miejsca w całych Kochłowicach, bo przy basenie miejsca nie znajdziemy. Czy istnieje możliwość wydzielenia kilku miejsc dla użytkowników basenu na przykład na 2 godziny parkowania? Niestety na parkingu przy basenie stoją auta mieszkańców bloków.

Wiceprezydent Anna Krzysteczko zapowiedziała, że przyjrzy się problemowi i omówi go z dyrektorem szkoły. Stwierdziła też, że może dobrym pomysłem będzie wydzielenie kilku miejsc dla korzystających z basenu.

Mieszkańcy skarżyli się na stan zieleni w rejonie ulic Dunikowskiego i Chełmońskiego. Według lokatorów problem bierze się stąd, że tereny te leżą w rękach 3 właścicieli – gminy, spółdzielni Perspektywa i PKP.

Problem z utrzymaniem zieleni dotyczy niestety całego miasta. Ogłosilismy przetarg na utrzymywanie zieleni w pasach drogowych. Napotkaliśmy ogromne problemy związane z tym, że firma, która wygrała, nie wywiązała się z kontraktu. Musieliśmy szybko ogłosić kolejne przetargi. Stąd cały chaos. Przygotowujemy się do zmian, w których to MPGM będzie zajmował się sprawą utrzymywania zieleni w mieście. Wszystko powinno znacznie się poprawić. – zadeklarował wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Tradycyjnie pojawił się też problem obecności dzików na posesjach. Sygnalizowali go mieszkańcy różnych ulic w Kochłowicach.

One wszystko demolują - siatki, rabatki, to problem od dobrych paru lat. – mówił jeden z mężczyzn.

Miasto zapowiedziało walkę z nadmiarem dzików w Rudzie Śląskiej.

W kwestii dzików dużo się dzieje. Wydaliśmy decyzję o odstrzale 50 dzików. Efekty tego były chociażby w Bykowinie, gdzie nie ma już problemów z tymi zwierzętami. Problem mamy w Halembie i Kochłowicach. We wrześniu wydaliśmy kolejną decyzję o odstrzale 50 dzików. Odstrzelono na razie 16, w tym 11 właśnie w Kochłowicach. Dlaczego dziki wychodzą z lasu? Bo idą po pożywienie. Szukają go w kubłach na śmieci. – tłumaczył Krzysztof Mejer.

Pani Ania zapytała o możliwość utwardzenia parkingu przy Miejskim Przedszkolu nr 32.

Jeżeli dyrektor przedszkola zgodnie z Pani zapowiedzią złożyła stosowny wniosek w urzędzie, to zostanie on zapewne zrealizowany i zadanie wpisane do harmonogramu. Pisemnie odpowiemy, kiedy będzie to miało miejsce – odpowiedziała wiceprezydent Krzysteczko.

Mieszkanka Kochłowic ubolewała nad stanem rynku.

Boli nas sprawa kochłowickiego rynku. Niegdyś piękny, dziś nie ma na nim miejsc publicznych, do siedzenia, odpoczynku, spędzenia czasu. Powstają tam firmy. Nie wygląda to dobrze – mówiła pani obecna na spotkaniu.

Rynek w Kochłowicach brany jest pod uwagę w Lokalnym Programie Rewitalizacji miasta, który ustalony w mieście jest do 2030 roku.

Czekamy na pozyskanie środków. Niestety w miejscach, gdzie powstają firmy, nie możemy zbyt wiele zdziałać, ponieważ to tereny prywatne. - odpowiedziała prezydent Dziedzic.

Jeden z młodych mieszkańców zapytał, na co są przeznaczane pieniądze z podatku od posiadania psa?

Prezydent Grażyna Dziedzic poinformowała, że są one przekazywane na schronisko dla zwierząt w naszym mieście, dzięki czemu jest ono w tak dobrym stanie.

Pytano też o stan ulicy Oświęcimskiej. Mimo że jezdnia została wyremontowana, to według mieszkańców szkody górnicze usunięto tylko połowicznie, a chodnika nie wykonano wcale.


Władze miasta odpowiedziały, że nad tą sprawą pracuje zespół porozumiewawczy, gdyż miasto nie przyjęło odbiorów po remoncie ze szkód górniczych i żąda poprawek. Po rozwiązaniu sprawy miasto zajmie się chodnikami na tej ulicy, gdyż nie wszystkie tereny należą tam do miasta. Część jest w posiadaniu spółdzielni.

To już ostatnie w jesiennej serii spotkań z prezydent miasta. Na kolejne mieszkańcy poczekają do wiosny.

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • Koch

  Co jeśli chodzi o obwodnice ustalono?

 • Jakub Wędrowycz

  Błędne jest domniemanie, że na spotkania przychodzą jedynie zwolennicy obecnej ekipy. Przychodzą mieszkańcy, którzy chcą coś załatwić, często nawet z pretensjami.

 • Norbert

  TVN liczył czy Wiadomości Rudzkie ?

 • obserwator

  Podatek od psów przekazywany jest na schronisko? Ciekawe, kto w to uwierzy?

 • mieszkaniec

  Norbert mieszkancow bylo kolo 60 , trzeba tez bylo przyjsc bylo by wiecej a nie teraz wypisywac ze malo ludzi bylo

 • janek

  Jak jo widza darmozjadów z straży miejskiej na każdym spotkaniuto mi się chce rzygać kiedy te nieroby patrolują ulice,ostatnio widziałem ich w krzakach na czarnym lesie jak bawili siękomórkami.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • obserwator

  Wliczając pracowników samorządu, z których w Kochłowicach mieszka prawie nikt.

 • Norbert

  Odliczając urzędników, radnych ilu było mieszkańców. Widać, że poparcie ekipy obecnie siedzącej na stołkach stopniało.

 • olo

  Trzeba było ruszyć tyłek i się wybrać na spotkanie, a nie teraz wielce marudzić.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.