Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jedno spojrzenie w komórkę

 • Dodano: 2018-03-21 07:00, aktualizacja: 2018-03-21 07:22

Ile czasu zajmuje kierowcy spojrzenie na dzwoniący telefon komórkowy/smartfon? Jedną, dwie, trzy sekundy? A co w tym czasie dzieje się na drodze?

Po zastanowieniu się nad tymi pytaniami można dojść do wniosku, że zakaz używania telefonów komórkowych w trakcie jazdy naprawdę ma sens. Co prawda przepis prawny mówi o zakazie korzystania z urządzenia wymagającego trzymanie słuchawki lub mikrofonu w ręku, jednak najbezpieczniej jest powstrzymać się od rozmawiania przez telefon w czasie jazdy.

Według różnych badań, jedno spojrzenie na telefon komórkowy może zająć kierowcy nawet 5 sekund. Samochód poruszający się z prędkością 50 km/h w czasie 1 sekundy przejeżdża około 13,3 m. To oznacza, że jeżeli kierowca spojrzy na telefon komórkowy (nawet umieszczony w urządzeniu do tego przeznaczonym) - w czasie 5 sekund przejedzie ponad 66 metrów (poruszając się z prędkością 50 km/h). Samochód przjeżdża ponad 66 metrów, a kierujący nim nie widzi co się dzieje na drodze! Do tego dochodzi czas reakcji kierowcy (około 1 sekundy), czyli kolejne metry, w trakcie których w przypadku zaistnienia zagrożenia nic się nie dzieje. Dopiero po tak długim czasie i przejechaniu prawie 80 metrów - kierowca uruchomi układ hamulcowy, a następnie pojazd zacznie hamować.

Rozmawanie przez telefon komórkowy - nawet z wykorzystaniem zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego - odwraca uwagę kierującego od sytuacji na drodze. Wyrobione nawyki pozwalają mu panować nad urządzeniami służącymi do kierowania samochodem, jednak nie obserwuje tak bacznie zmieniających się okoliczności. Może nie zauważyć nadjeżdżającego samochodu, rowerzysty, czy choćby dziecka na drodze. Takie rozproszenie uwagi może doprowadzić do nieszczęścia, które do końca życia będzie ciążyło na sumieniu człowieka.

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • Stenia

  Moim zdaniem palenie papierosa w aucie jest równie niebezpieczne i rozpraszające zwłaszcza jak popiół spadnie nam na kolana.Zawsze jedną rękę mamy zajętą paleniem.

 • Kim

  Przepisy mówią tylko o tym ze telefonu nie możesz mieć w ręku. Wiec na podstawce na szybie możesz grzebać w telefonie ile wlezie. Za to nie ma mandatu.

 • Kierowca

  Kierowca rozmawia przez zestaw słuchawkowy rozprasza swoją uwagę , to może niech jest zakaz przewożenia pasażerów ponieważ oni jeszcze bardziej rozpraszają uwagę.Rozumiem zakaz rozmów przez aparat ale bez przesady aby zabraniać zestaw słuchawkowy gdzie na kabelku jest przycisk do odbioru .Nie ma potrzeby odwracać wzrok .Tak samo zestaw głośnomówiący .A jeszcze zapytam o CB -Radio gdzie przez całą rozmowę trzymamy mikrofon w ręku to nie jest niebezpieczne? Szczególnie kierowcy dużych samochodów (TIR) są zagrożeniem .

 • Stefan

  Za

 • szofer

  Walic mandaty po 1000zeta,trzeci raz zabrac prawko na 1 rok,basta.

 • Lala

  Tym co włażą na przejscie dla pieszych gałami wlepionymi w telefon też bym w kasztan uderzyła dla opamiętania.

 • kierowca

  Z telefonami komórkowymi to prawda, ale idąc tym tokiem rozumowania nie powinno się także korzystać z GPS. Jedno spojrzenie na ekran to przecież też minimum 5 sekund i ileś tam przejechanych metrów. Czasem komunikat słowny GPS nie wystarcza i trzeba spojrzeć na ekran. I co wtedy? Też mandat??

 • lrwz

  PS: Dodatkowo GPS raczej jest zamontowany na przedniej szybie auta i nie trzeba sięgać po niego ręką. Co za tym idzie znacznie bezpieczniej rzucić okiem na nawigację bo i tak patrzymy niejako na przednią szybę i coś tam widzimy co się dzieje na drodze. Coś tam czyli więcej niż łapiąc za komórkę.

 • lrwz

  Trochę śliska sprawa z nawigacją. Absorbuje uwagę kierowcy, ale nie aż tak jak czytanie sms. Wystarczy rzut oka na nawigację bo trasa jest dodatkowo zaznaczona na konkretny, wyróżniający się kolor. Czytając sms trzeba jednak trochę bardziej się skupić żeby go odczytać i zajmuje to znacznie więcej czasu. Takie moje zdanie...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.