Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jedno spojrzenie w komórkę

 • Dodano: 2018-09-06 08:15, aktualizacja: 2018-09-06 07:06

Ile czasu zajmuje kierowcy spojrzenie na dzwoniący telefon komórkowy/smartfon? Jedną, dwie, trzy sekundy? A co w tym czasie dzieje się na drodze?

Po zastanowieniu się nad tymi pytaniami można dojść do wniosku, że zakaz używania telefonów komórkowych w trakcie jazdy naprawdę ma sens. Co prawda przepis prawny mówi o zakazie korzystania z urządzenia wymagającego trzymanie słuchawki lub mikrofonu w ręku, jednak najbezpieczniej jest powstrzymać się od rozmawiania przez telefon w czasie jazdy.

Według różnych badań, jedno spojrzenie na telefon komórkowy może zająć kierowcy nawet 5 sekund. Samochód poruszający się z prędkością 50 km/h w czasie 1 sekundy przejeżdża około 13,3 m. To oznacza, że jeżeli kierowca spojrzy na telefon komórkowy (nawet umieszczony w urządzeniu do tego przeznaczonym) - w czasie 5 sekund przejedzie ponad 66 metrów (poruszając się z prędkością 50 km/h). Samochód przjeżdża ponad 66 metrów, a kierujący nim nie widzi co się dzieje na drodze! Do tego dochodzi czas reakcji kierowcy (około 1 sekundy), czyli kolejne metry, w trakcie których w przypadku zaistnienia zagrożenia nic się nie dzieje. Dopiero po tak długim czasie i przejechaniu prawie 80 metrów - kierowca uruchomi układ hamulcowy, a następnie pojazd zacznie hamować.

Rozmawanie przez telefon komórkowy - nawet z wykorzystaniem zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego - odwraca uwagę kierującego od sytuacji na drodze. Wyrobione nawyki pozwalają mu panować nad urządzeniami służącymi do kierowania samochodem, jednak nie obserwuje tak bacznie zmieniających się okoliczności. Może nie zauważyć nadjeżdżającego samochodu, rowerzysty, czy choćby dziecka na drodze. Takie rozproszenie uwagi może doprowadzić do nieszczęścia, które do końca życia będzie ciążyło na sumieniu człowieka.

Komentarze (14)    dodaj »

 • ...

  Jak policja lubi robić takie akcje to może czas na kierowców autobusów i rowerzystów? Tam to dopiero nagminne jest.

 • Tom

  Kunia Ty z tymi słuchawkami to masz jakąś obsesję !.Jestem rowerzystą i słucham muzyki na tyle cicho że słyszę wszystko w koło, kierowcą nie przeszkadzam bo sam nim jestem .Na drodze wystarczy myśleć i być odrobinę uprzejmy a wszystkim nam pojedzie się lepiej, rowerem czy też autem.

 • Mieszkanka

  Nie ma to jak kolejne czepianie się kierowców. Niech ktoś zacznie się zajmować świętymi krowami aka rowerzystami, którzy pomimo dróg rowerowych po jednej i drugiej stronie, dalej jeżdżą środkiem drogi i stwarzają niebezpieczeństwo.

 • Mieszkanka

  Nie ma to jak kolejne czepianie się kierowców. Niech ktoś zacznie się zajmować świętymi krowami aka rowerzystami, którzy pomimo dróg rowerowych po jednej i drugiej stronie, dalej jeżdżą środkiem drogi i stwarzają niebezpieczeństwo.

 • Tomcio

  Do Kunia....W czym przeszkadzają słuchawki rowerzyście ?Zestawy stosowane przez kierowców też mają słuchawki !Tutaj chodzi o to żeby nie mieć zajętych rąk i nie patrzeć w telefon a nie czepiać się słuchawek.

 • kunia

  NIe słyszą co dzieje się wokół. A chodzi nie o słuchawki a o skupienie uwagi

 • Tomek

  Rozumie ale czy w takim razie kierowcy jadący w słuchawkach też nie skupiają uwagi ?.Bardzo wielu np kierowców autobusów jeździ w słuchawkach, wiozą pasażerów i nic złego się nie dzieje.Oczywiście trzeba mieć wyobraźnię i nie słuchać muzyki tak , że świata w koło nie słychać :-).Pozdrawiam.

 • kunia

  A co z rowerzystami w słuchawkach?

 • Olka

  Podczas jazdy w komórkę zaglądają nawet kierowcy autobusów i ciężarówek. Jest to przerażajace.

 • kapujesz

  W stosunku do ciebie mają podzielność uwagi.

 • asdf

  Coś takiego jak podzielność uwagi nie istnieje, bo tak działa ludzki mózg. Istnieje za to ignorancja i nieświadomość braku własnej uwagi tam gdzie trzeba.

 • Kierowca

  Kierowcy korzystający w trakcie jazdy autem to plaga na naszych drogach spowalniają ruch na drodze i stanowią niebezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg. Jestem za tym aby za to wykroczenie było 5 tysięcy złotych kary może to zniechęci z korzystania komórek.

 • szoferowa

  Dodatkowo umiescic ich wizerunek wsieci,niebedzie poprawy zabrac prawojazdy na rok.

 • Mieszkaniec

  Nic tylko bardziej egzekwować przestrzegania tego zakazu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również