RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Już 12 września w Rudzie Śląskiej odbędzie się XX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych

 • Dodano: 2021-09-08 14:45

Już 12 września w Rudzie Śląskiej odbędzie się jubileuszowa 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych. W parku Kozioła wystąpią m.in.rudzkie orkiestry dęte: "Pokój", " Halemba" oraz " Bielszowice". Na scenie odbędzie się także: koncert zespołu "Trio Appassionata", występ mażoretek, artystów "Atelier Sztuki" oraz Amatorskiego Teatru "Pierro".

XX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Rudzie Śląskiej

- Rudzkie orkiestry dęte mogą pochwalić się nie tylko długą historią, ale również wieloma sukcesami. Grały dla publiczności wielu polskich miast, jak również za granicą. Zespoły są laureatami różnych konkursów, a ich repertuar został uwieczniony na płytach. Obecnie orkiestry działają na zasadzie stowarzyszeń, jednak tak jak przez dziesiątki lat nadal łączą pokolenia i ludzi o tej samej, muzycznej pasji – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Tegoroczne święto orkiestr rozpocznie się o godz. 14:00. Na początku uczestnicy festiwalu będą mogli podziwiać występ artystów z "Atelier Sztuki" oraz Amatorskiego Teatru "Pierro", działającego przy II Liceum Ogólnokształcącym im. G. Morcinka, pod kierunkiem Anny Morajko-Fornal i Grzegorza Dudziaka. Z kolei o godz. 15:00 nastąpi uroczyste otwarcie festiwalu, a wszystkie orkiestry wykonają wspólnie hejnał.

Program wydarzenia

Jako pierwsza z orkiestr wystąpi (o godz. 15:10) Orkiestra Dęta " Halemba" pod dyrekcją Piotra Szczygioła. Zespół ten powstał 1960 roku z inicjatywy Ryszarda Banika, Kazimierza Ćwieląga, Gerarda Rzepki i Jerzego Kościelnego. Jego pierwszym dyrygentem był Herbert Hahn, ówczesny koncertmistrz Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Funkcję kapelmistrza pełnił on przez 23 lata. W 1983 roku batutę przejął Jan Niesterok, a w 1986 roku Teodor Zając. Od 1991, przez 20 lat, orkiestrą dyrygował Norbert Gemander, a od 2012 roku funkcję kapelmistrza pełni Piotr Szczygioł.

Kolejny orkiestrowy występ odbędzie się o godz. 16:10. Dla publiczności zagra Orkiestra Dęta "Pokój" pod batutą Jacka Kampy. Orkiestra ta powstała w 1922 roku, ale kiedy w 1968 roku połączono sąsiadujące ze sobą kopalnie "Wanda – Lech" i "Pokój", połączono również orkiestry obu zakładów. Z kolei w 1996 roku powstał jeden zespół złożony z orkiestr kopalni "Pokój" i "Walenty-Wawel", a grało w nim ówcześnie blisko 120 muzyków. To właśnie orkiestrą kopalni "Walenty-Wawel" dyrygował Augustyn Kozioł, którego imieniem został nazwany niedzielny festiwal. Po koncercie orkiestry "Pokój" będzie można podziwiać występ formacji mażoretek "Efekt".

Trzecią z orkiestr, która zaprezentuje się podczas festiwalu (godz. 17:10), będzie Orkiestra Dęta " Bielszowice" pod dyrekcją Zygmunta Kliksa. Warto przypomnieć, że w 2019 roku orkiestra ta obchodziła wyjątkowy jubileusz, czyli stulecie swojego istnienia. Wspomniana orkiestra na początku swojej działalności liczyła 15 muzyków, a jej kapelmistrzem był Pantaleon Bronny, zaś w 1936 roku batutę przejął jego syn – Fryderyk, następnie 27 lat później syn Fryderyka – Melchior. Kolejnymi kapelmistrzami byli: Emil Czyż, Henryk Hahn i Herbert Hahn. W 1976 roku orkiestra kopalni " Bielszowice" została połączona z orkiestrą kopalni "Zabrze", a kapelmistrzem połączonego zespołu został Alfred Skutela. Natomiast od przeszło 20 lat orkiestrę prowadzi Zygmunt Kliks.

O godz. 18:10 uczestnicy festiwalu  będą mieli okazję wysłuchać hejnału w wykonaniu orkiestr po raz drugi, a później (o godz. 18:20) wystąpi "Trio Appassionata". Zespół tworzą Mirosław Krause (który poprowadzi także tegoroczny festiwal), Grzegorz Krause oraz Marek Krause. „Trio Appassionata” to zespół kameralny z Rudy Śląskiej, który swoją działalność rozpoczął w marcu 2008 roku. Repertuar zespołu jest niezwykle bogaty i zróżnicowany. Zawiera opracowania muzyki klasycznej, fragmenty oper, operetek, musicali, największe dzieła muzyki filmowej, standardy jazzowe, artystyczne opracowania utworów rozrywkowych. Dodatkowo współpracuje on z wieloma znakomitymi artystami: wokalistami, instrumentalistami i tancerzami.

Tegoroczny XX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych został sfinansowany ze środków Fundacji PZU. Sponsorami imprezy są: Madej Wróbel Sp. z o.o. oraz Metropolis – Grunt to biznes.

Już 12 września w Rudzie Śląskiej odbędzie się XX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj »

 • boluś

  Na Setny Festiwal zapowiedziała sie orkiestra zza Brynicy' bezto MIYNDZYNARODOWY! Jeszcze yno łosiymdziesiąt roków!

 • Mieszkaniec rudy śląskiej

  Międzynarodowy dobre , chyba że kożdo dzielnica to inny kraj

  • Mieszkaniec rudy śląskiej
   2021-09-09 21:53
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • boluś

  Kiela dobrze pamiyntom ' przemarsze Orkiestr Górniczych bez Dzielnie zaczynoły sie na styku nocnyj i porannyj szychty Terozki to folk w stylu Made in China .

 • boluś

  A kaj Parade Marsz bez Ruda ? Kaj TRADYCJA i jyj najciekawszy elyment ? Łod kiej gorole rzondzom i zawiadujom coroz barzij złażom te impry na psy ! Stacjonarnie na Koziole to se mogom dymać te TROMBY' co to organizujom !

 • Pantaleon

  Zanikająca tradycja, należy wspierać takie inicjatywy. To jest tożsamość Śląska

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.