Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Karmańskie" to perełka Rudy - krótka historia osiedla robotniczego "Carl Emanuel"

  • Dodano: 2022-03-19 10:00

Kolonia robotnicza „Carl Emanuel”, nazywana  przez rudzian „Karmańskie”, znajduje się przy ulicach Wolności i Raciborskiej. Jej nazwa pochodzi od nazwy szybu  i uznana jest  ona uznana za jeden z najładniejszych przykładów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. To jedna z perełek Rudy Śląskiej, której warto się przyjrzeć.

Budowa osiedla z inicjatywy rodziny Ballestremów

Budowę tej kolonii rozpoczęto pod koniec XIX wieku z inicjatywy rodziny Ballestremów, którzy byli właścicielami pokaźnej kopalni „Brandenburg” (później „Wawel”) oraz koksowni.  Rozwój kopalni stworzył potrzebę przyciągnięcia górników, a więc budowy kolonii robotniczej, która stałaby się ich domem. Do jej budowy wybrano tereny przy skrzyżowaniu dróg łączących Rudę z Wirkiem i Zabrze z Chebziem.
Do dzisiaj zachowały się efektowne budynki mieszkalne dla robotników i nadzoru, położone przy ulicach Wolności i Raciborskiej.

Budynki, które przetrwały zasługują na szczególną uwagę

Pierwsze typowe familoki postawiono na tym terenie już pod koniec XIX wieku, pomiędzy dzisiejszymi ulicami Wolności i Zabrzańską, a nieco później zbudowano duży dom noclegowy i kilka obiektów usługowych. Natomiast w pierwszych latach XX wieku kolonię rozbudowano o domy mieszkalne przy ul. Południowej. Niestety żaden z tych budynków nie zachował się do obecnych czasów. Część z nich zastąpiono nową zabudową, część uległa rozbiórce podczas budowy Drogowej Trasy Średnicowej. Z tego powodu budynki, które przetrwały do dzisiaj zasługują na szczególną uwagę.  Można je podziwiać  pomiędzy ulicami Wolności, Raciborską i Zabrzańską. Kwartał ten zbudowany został w latach 1909-1911. Architektem odpowiedzialnym za projekt obiektów powstałych po 1909 roku jest Hans von Poellnitz, ściśle współpracujący z rodziną Ballestremów, którzy byli fundatorami osiedla.

Budynki tworzą zamknięty czworobok z dziedzińcem

Ostatni etap budowy wspomnianej koloni robotniczej to lata 1918-1922. Budynki tworzą zamknięty czworobok z dziedzińcem pośrodku. Warto dodać, że ceglane domy są dwukondygnacyjne, przykryte wielospadowymi dachami, a  mieszkania są jedno  lub dwuizbowe.  W 1922 roku zakończono budowę dwóch najefektowniejszych gmachów na terenie kolonii – są nimi narożne domy wzniesione na planie w kształcie litery L, wyróżniające się bogatą i ciekawą formą architektoniczną - operującą takimi detalami, jak baszty, wieżyczki czy zwieńczone spływami wolutowymi szczyty. Warto zwrócić uwagę na drobiazgowe podejście do detalu architektonicznego, sprawiające, że każdy z obiektów zyskał indywidualny charakter nie odstając jednocześnie od reszty budynków tworząc wraz z nimi jednorodny pod względem wizualnym charakter. Osiedle "Carl Emanuel” jest miejscem wyjatkowo kameralnym, wyraźnie widać to z perspektywy dziedzińca między budynkami a placem zabaw i zachowanym budynkiem gospodarczym. 

"Karmańskie" to perełka Rudy - krótka historia osiedla robotniczego "Carl Emanuel"


Źródło: Redakcja

Komentarze (29)    dodaj »

  • z Goduli

    Szkoda, że miasto i prspektywa widzi tylko jedno osiedle. Na Goduli też są ponoć "zabytki"...

  • Mari

    Perełka, fakt. Aktem wandalizmu było podniesienie terenu ul.Wolności i przysypanie budynków. Zaiste "piękne" zniszczenie. Zobaczymy jak planowana przebudowa ulicy będzie oddziaływać na te perełkę...

  • Kama

    Ta perełka kopci na całą dzielnicę. Lokatorzy od 10 lat proszą o podłączenie do sieci. Sami się duszą w swoim smrodzie i zasmradzają całą dzielnicę. Perspektywa ma w nosie prośby mieszkańców i skargi od 10 lat.

  • Monika

    Oj tak. Węglowa patologia, która niszczy zdrowie kilku tysiącom sąsiadów w okolicy :( Gdybym wiedziała, to bym nie kupowała w tej okolicy mieszkania. Mieszkania w tym rejonie powinny był połowę tańsze, żeby zrekompensować niską jakość życia w takim środowisku. A miasto jak na złość poukrywało dane smogowe w Airly.

  • Yo

    Co ty ćpiesz Haha

  • Beta

    Perspektywa w ogóle nie respektuje żadnych uwag mieszkańców. To najgorsza spółdzielnia w Rudzie.

  • Raciborska

    Baj, gadasz głupotki.

  • zymbol

    Ja dawniej to ładnie fajnie budowali,stoi to tyle lot i stoi.

  • n4u

    zróbcie foto z drugiej strony a nie tylko tę reprezentacyjną pokazywać ;)

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również