Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kiedy dojdzie do zmiany na stanowisku metropolity katowickiego?

 • Dodano: 2023-01-09 13:30

Arcybiskup Wiktor Skworc pełni rolę metropolity katowickiego od 2011 roku. Wiele wskazuje na to, że ustąpi ze stanowiska w 2023 roku. Kiedy dokładnie? Kto go zastąpi?

Kontrowersje wokół arcybiskupa

W ostatnim czasie wokół osoby arcybiskupa zrobiło się bardzo głośno – rozgłos nie wynika wyłącznie z celebracji 25 lat posługi biskupiej, 50 lat od święceń kapłańskich, a także 75. urodzin kapłana. Nazwisko Skworca kojarzone jest teraz głównie z tuszowaniem pedofilii – prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zaniedbań, jakich miał dopuścić się w tej sprawie arcybiskup, gdy pełnił jeszcze posługę jako biskup tarnowski. Skruszony arcybiskup przeprosił za wszelkie przeoczenia, których się dopuścił i zrezygnował z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski i ze stanowiska przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Nadal jednak sprawuje funkcję metropolity katowickiego.

Kiedy zmiana na stanowisku metropolity?

Okazuje się, że Skworc nie pozostanie na stanowisku metropolity katowickiego zbyt długo. Do zmiany metropolity katowickiego ma dojść w momencie ukończenia przez obecnego metropolitę 75. roku życia. Wiktor Skworc obchodzi 75. urodziny właśnie w tym roku, dokładnie 19 maja. Nowy metropolita katowicki prawdopodobnie zostanie powołany na to stanowisko po tym terminie. Wiktora Skworca ma zastąpić abp. koadiutor Adrian Galbas.

Komentarze (6)    dodaj »

 • xyz

  Skoro radni nie mają odwagi podjąć tematu odebrania Panu Skworcowi tytułu honorowego obywatela miasta Ruda Śląska, to może my mieszkańcy rozpoczniemy ten temat? Ktoś wie jak się za to zabrać?

 • Piotr

  Dołączam się do zapytania

 • Górnik

  Art. 42a. sam. pow.Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza. Ale to raczej przed wyborami na Prezydenta wiosną 2024, jeżeli wcześniej władze miasta nie rozwiążą problemu.

 • Czytelniczka

  Pani redaktor lubi takie religijne tematy, niekoniecznie związane bezpośrednio z naszym miastem, ale nadające się na wbicie kija w mrowisko. Może poinformuje nas pani zawczasu, jakie sensacyjne informacje posiada pani ma temat arcybiskupa Galbasa? Dodam jeszcze to , co wydaje się oczywiste, ale jak widać nie dla pani redaktor, że po skrócie abp, jeśli został zastosowany w mianowniku liczby pojedynczej, tak jak w tym artykule, nie stawia się kropki.

 • TrissM

  Adwokat Diabła?

 • Druga czytelniczka

  Może jednak związane, skoro Skworc jest RUDZIANINEM ?!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również