Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kierowanie miastem nie jest łatwym zadaniem - Józef Osmenda, kandydat na prezydenta Rudy Śląskiej

 • Dodano: 2014-11-02 09:00, aktualizacja: 2015-10-01 13:59

Rozmawiam z kandydatem na prezydenta miasta Ruda Śląska, Józefem Osmendą. 


Reprezentuje Pan w wyborach samorządowych komitet SLD Lewica Razem.
Jest pewien elektorat lewicowy, proeuropejski. Jako przedstawiciel tego elektoratu odnoszę wrażenie, że jest on niewłaściwie postrzegany i czasami wręcz lekceważony. W naszym kraju mamy dwie duże partie prawicowe, które wzajemnie się nie szanują i toczą między sobą różnego rodzaju spory. Partie te, wykorzystując swoją finansową przewagę na bazie dotacji z budżetu Państwa, promują się znacząco przed zbliżającymi się wyborami, co zresztą widać po ilości billboardów czy plakatów. Osobiście jestem przeciwny dotacjom dla partii politycznych i mam nadzieję, że się to kiedyś zmieni, z korzyścią dla demokracji.

 
Z jakim hasłem startuje Pan w wyborach? 
Moje hasło brzmi: Bliżej ludzi. Będzie widniało na banerze, który będzie zamieszczony na moim prywatnym samochodzie. Jestem dumny z faktu, że reklama pochodzi z moich prywatnych środków finansowych.
Jeśli zaś chodzi o główne założenia programowe, to obowiązują tutaj zasady Programu dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Opieramy się zatem na czterech filarach: Mądrze, Zdrowo, Bezpiecznie, Samorządnie. 


Proponuję rozwinięcie wymienionych haseł. 
Oczywiście, nakreślę w kilku zdaniach założenia dla każdego z nich.
Mądrze – mówimy w tym miejscu o uwarunkowaniach, mających wpływ na nasze wychowanie i kształcenie, na oświatę. W naszym mieście na tym polu wiele się zmieniło na lepsze – powstały place zabaw, boiska, budynki zostały poddane termomodernizacji. Te działania z pewnością należy kontynuować. Ze swojej strony dodam jeszcze zapewnienie odpowiedniej do potrzeb ilości miejsc w żłobkach i przedszkolach, a docelowo taka zmiana, by przedszkola były darmowe. Chciałbym podnieść poziom szkolnictwa, w tym przede wszystkim wyników sprawdzianów. Jest tu potrzebna odpowiednia współpraca między szkołami podstawowymi a poradnią pedagogiczno-psychologiczną. Możliwym jest także podniesienie poziomu szkolnictwa poprzez opracowanie programów dla rozwoju zajęć fakultatywnych w szkołach dla dzieci i młodzieży.


Jeśli chodzi o służbę zdrowia, to na pewno jest wiele do zrobienia. 
Zdrowo – mamy nad czym pracować. Proponuję wprowadzenie programów zdrowotnych, przede wszystkim dla osób o niższych dochodach, które umożliwią wizytę u lekarza specjalisty lub jeśli jest taka potrzeba, wizytę w szpitalu. Sprawą niezwykle ważną jest dokapitalizowanie spółki Szpital Miejski w nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Jest to niezwykle ważne podczas ubiegania się o kolejne kontrakty w NFZ. 
Bezpiecznie – chodzi zarówno o wprowadzenie systemu monitoringu w wielu miejscach w mieście, ale też mam na myśli bezpieczeństwo socjalne. Skupię swoje działania na opracowaniu programu, mającego na celu zapewnienie młodym ludziom pierwszej pracy. Tutaj niezbędna jest współpraca między szkołami, Powiatowym Urzędem Pracy, samorządem a przedsiębiorcami. Należy żałować, że podczas reformy oświaty prawie zlikwidowano szkolnictwo zawodowe. Być może jednak za kilka lat do tego systemu wrócimy. 
Samorządnie – o wyglądzie miasta powinni decydować mieszkańcy. Dobrym rozwiązaniem, które warto kontynuować, jest budżet obywatelski nazywany też partycypacyjnym. My jako Sojusz Lewicy Demokratycznej jesteśmy pionierami działań, mających na celu powstanie Rad Dzielnic. W 2013 roku we wszystkich dzielnicach odbyliśmy w tym temacie spotkania z mieszkańcami. Do Rad Dzielnic swój udział zgłaszają sami mieszkańcy i nie muszą mieć rekomendacji czy poparcia z strony partii politycznej czy stowarzyszenia. Są to potencjalni, przyszli kandydaci na radnych. Takie rady działają m.in. w Zabrzu, Szczecinie, Krakowie, Lublinie. 
Naszym celem zasadniczym jest wprowadzenie w 2016 roku Rad Dzielnicowych oraz dalszy rozwój budżetu obywatelskiego. Dopuszczam tutaj również wprowadzenie pewnych modyfikacji. 


Rad Dzielnic w  Rudzie Śląskiej jeszcze nie mieliśmy. 
Ten pomysł dyskutujemy już prawie od pięciu lat i stopniowo idziemy w tym kierunku. Innym działaniem jest również poparcie z naszej strony dla powstania Rady Seniorów. Młodzież ma swoją Radę Młodzieżową, gdzie uczy się demokracji i samorządności, działając w jej strukturach. Z kolei osoby starsze działają w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale swojej Rady nie mają. Uważam, że warto docenić ich wiedzę, doświadczenie i wykształcenie poprzez stworzenie Rady Seniorów. 


Która mogłaby być ciałem doradczym dla Rady Miasta? 
Dokładnie, z wykorzystaniem z potężnej siły intelektu seniorów. Ten potencjał należy wykorzystać. 


Co należy w mieście wykonać, o jakie działania się starać? 
Niewątpliwie priorytetem jest ukończenie budowy trasy N-S. Jest również inna, nagląca sprawa, o której mówi się co najmniej już od 12 lat. Mianowicie poprawa sytuacji na przejeździe kolejowym w Wirku, gdzie w momencie opuszczenia szlabanów, korki tworzą się nawet na autostradzie. 
Wiele różnych zadań zostało zaplanowanych w długoletniej prognozie finansowej miasta. Na pewną ich część zostały opracowane różnego rodzaju projekty i to warto w przyszłości wykorzystać. Jest tam zawartych wiele ciekawych tematów, warto by następny prezydent na ich bazie mógł występować o zewnętrzne środki pomocowe. Obojętnie, kto będzie rządził, powinien z tego skorzystać.


Proszę przedstawić swoje poglądy na temat dwóch miejskich inwestycji: Aquadrom oraz Burloch Arena. 
Zawsze byłem negatywnie nastawiony do Aquadromu. Pomysł podobał mi się jedynie początkowo, gdy miasto miało przekazać teren, a resztą miał zająć się niemiecki inwestor. Od czasu zmiany tej koncepcji, byłem zdecydowanie przeciwny tej inwestycji. Twierdzę, że nie ma ona racji bytu, na podstawie funkcjonowania podobnych obiektów w Dąbrowie Górniczej i Tarnowskich Górach. W tej chwili jednak już nie ma odwrotu. Zawsze powtarzam, że z największym obrzydzeniem, ale będę jednak głosował za dokapitalizowaniem tej spółki, by powstała strefa sucha, by obiekt mógł zarobić na bieżące wydatki. Musimy zrobić wszystko, by pomóc, a nie przeszkadzać, gdyż jest to nasz miejski obiekt i nasze miejsca pracy. W roku 2012 głosowaliśmy uchwałę, by w ramach tego samego poręczenia doposażyć strefę suchą. Jednak wówczas górę wzięła "wredna" polityka i uchwała nie została przyjęta. Aquadrom nie dostał dodatkowych 7 milionów złotych na wykończenie strefy suchej, a szkoda! Mam jednak świadomość, że obiekt ten nigdy nie zarobi na spłatę kredytu. 
Z kolei Burloch to teren sportowo-rekreacyjny, który jest znany rudzianom od wielu lat. I chociaż już i za PRL-u kreślono w stosunku do niego ambitne plany, to żadna władza wykonawcza nie realizowała jego unowocześnienia i rozbudowy. A to na pewno miastu się należało. Można jedynie ubolewać, że tak długo to trwało, ale wreszcie jest coś nietypowego w tym miejscu i coś, co cieszy się dużym zainteresowaniem i to nie tylko wśród rudzian. Mankamentem na chwilę obecną jest brak zaplecza socjalnego ale myślę, że to będzie następny etap realizacji. 
Ani jedna, ani druga inwestycja nie jest dochowa. Jednak utrzymanie, unikalnego na naszym terenie, toru rolkarskiego i boiska do rugby, jest zdecydowanie tańsze niż utrzymanie Aquadromu.


Jest Pan doświadczonym samorządowcem. 
W Rudzie Śląskiej mamy obecnie 10 kandydatów na prezydenta. Można sobie zadać pytanie dalczego aż tylu? Być może co niektórym wydaje się, że kierowanie miastem  to jest łatwe zadanie. Ruda Śląska jest jednak miastem trudnym i  nadal dość mocno zadłużonym. Obojętnie kto wygra te wybory, nie będzie miał łatwo. Ja przez cztery lata byłem członkiem Zarządu Miasta, przez dwa lata wiceprezydentem. Stwierdzam, że mocno się wówczas napracowałem. I chociaż w polityce nigdy się nie mówi, że to już koniec to zakładam, że jeśli zostanę wybrany, będzie to moja ostatnia kadencja w samorządzie. 

 
Czy planuje Pan spotkania z mieszkańcami?
Razem z moimi koleżankami i kolegami, kandydatami na radnych, planujemy, by zorganizować spotkania w listopadzie w poszczególnych okręgach wyborczych.


W jaki sposób zachęcić mieszkańców do udziału w wyborach? 
Jest to trudne zadanie, ponieważ wiele osób jest rozgoryczonych posłami, senatorami, radnymi, presesami, radami nadzorczymi czy też prezydentami miast. Ta frustracja powoduje, że ci niezadowoleni nie chcą brać udziału w jakichkolwiek wyborach. Ja jednak z swojej strony zachęcam bardzo gorąco do udziału w wyborach, bo jak się nie chodzi, to się nie ma wpływu na zmiany i dążenie do lepszych rozwiązań. Myślę jednak, że jeszcze trochę czasu upłynie, by to podejście z strony społeczeństwa uległo zmianie. Zastanawiam się, czy nie byłoby dobrym pomysłem wprowadzenie obowiązku uczestniczenia w wyborach, tak jak to jest w niektórych krajach. Po to, by w mieszkańcach wyrobić taki nawyk europejskiej odpowiedzialności. 

 
Dziękuję za rozmowę. 
 

Komentarze (41)    dodaj komentarz »

 • dr miodek

  Panie Jozku a po jakymu w Dzienniku Zachodnim pod pana zdjęciem takymi du....mi literami stoi Józef Osmęda ... chyba sie pan inaczej nazywo

 • jozefosmenda

  Tak dokładnie!Całe życie nazywam się Józef Osmenda i nic inaczej! Jakiś tuk, grafik czy informatyk albo idiota zrobił mi ten błąd. Mogę nawet zakładać, że specjalnie bo tydzień wcześniej też w DZ strona pierwsza i strona czwarta naszej drużyny była niesamowicie przekolorowana czerwienią co na tle normalnych zdjęć innej ferajny wyglądało bardzo kiepsko.Natomiast strona druga i trzecia były przedstawione prawidłowo. I niech mi ktoś nie powie, że to nie jest specjalna robota?

 • oburzony

  Kierowanie miastem nie jest łatwym zadaniem - Józef Osmenda To skoro nie jest łatwym zadaniem, to po co startujesz ?!

 • Adam

  To, że coś nie jest łatwe, nie oznacza, że nie jest warte starań. Jeżeli niczego w życiu od siebie nie wymagasz i zabierasz się tylko za rzeczy łatwe - proszę bardzo. Ale decyzje ludzi , którzy stawiają sobie wyższe cele i wymagania, pozostaw im.

 • na krzywy ryj

  Chodza po Karmańskim i szukom okazji sjechania s pukla i walnięcia browarka za friko. Przydołby sie jakiś iformacjonsztand. Kolega mi godoł coby sie wsłuchiwać skąd słychać muzyka na harmoszce. Je to prowda????? Jo za darmowego browara podpisza nawet zwrot 2 chsioków co żech zaanektowoł kamratowi jak Adolf Austryjo. Łoddom nawet swoje koło i dziurawe gumole co w nich łaza po chasiokach. Bele sie ino łyknoć tych złotych szczoszkow.

 • Wyborca 76

  Drodzy RUDZIANIE,przed głosowaniem zadajcie sobie TRUD, i przeczytajcie czym zajmują się kandydaci na Prezydenta i radnych.Jedni są prezesami w spółkach,związkowcami,zarządach spółek,wod-kan Spółdz. Mieszk.radach osiedla,wszędzie tam gdzie jest kasa.Oprucz tego próbują ,żerując na swoim nazwisku, usadowić (w dobie bezrobocia )na cztery lata swoją rodzinę . WSTYD

 • qwert

  Wy chyba zyjecie w matrixie! Kto z Was zrobił dla tego miasta i jego mieszkańców choć odrobinę tego co radny Osmenda? Zapraszem do dzielenia się sukcesami!!! Nigdy nie był i nie jest farbowanym lisem, ma odwagę wypowiadać się wprost bez demagogii. Większość dzisiejszych kandydatów - ze wszystkich ugrupowań niestety sprzeda się za miskę ryżu!Panie Jóżefie - podziwiam, jestem z Panem:)

 • dej se spokój

  Ciekaw jestem ile z tego co napisano powiedział Pan kandydat na Prezydenta. Z relacji obrad rady miejskiej wsłuc[...]ąc się w wypowiedzi p. Osmendy nie słyszałem, aby był tak krasomówczym :)

 • podatnik

  qwert, proszę wymienić te głośne sukcesy,bo samo beblanie, to jeszcze nie wszystko. Nie neguje twojego zdania, ja mam swoje i mi wystarczy.

 • Agapit Krupka

  Moje pytanie brzmi: ta Rada Seniorów,to będzie społeczna? czy znowu z nasze pieniądze? Mam nadzieję, że społecznie przecież w naszym mieście jest wielu mądrych starszych i chętnych do tego osób. Ale coś mi się wydaje, że ci co chcą mieć zapłacone to są bardziej CWANI i tak zostanie.Rada Starszych, to tak bardziej mi się kojarzy z plemieniem Indian HAPUPAPU Wygląda na to,że ci młodzi np. 30/40 letni to będą niedojdy, że będą musiały być pilnowane przez dziadków. Ale granie w ....... naszą kasą.

 • WETTO

  Każdy z SLD jest u mnie przegrany...

 • sznapsgelynder

  No to mamy remis! Bo u mnie każdy inny.....

 • mieszkaniec

  na emerytura

 • 3 x NIE

  (Jak zostanę wybrany to będzie to moja ostatnia kadencja) hehehehehe Człowieku, ciebie nawet dźwig od tego zica nie oderwie. No fakt, takie intratne to wszystko, że nawet cera na to chce się zaklepać. Więc dziwić się nie ma co. Ciekawe czy jest jeszcze jakieś miejsce kaj by się szło załapać? no chyba jeszcze ino na kościelnego albo do rady nadzorczej Koła Gospodyń Wiejskich.

 • mer

  ma swoje lata więc może zapominać co gadał, deklarował...

 • 123456789

  W Polsce wiek emerytalny jest podwyższony do 67 lat.Radnych to też powinno obowiązywać, bo ten pan już dawno powinien zostawić miejsce dla młodszych i mądrzejszych

 • da

  A dziś, kogo Pan reprezentuje? Chyba jako nieliczny z kandydatów był strażą przyboczną włodarzy miasta różnych opcji...Proszę o samookreślenie, bo chyba ma Pan z tym problem...I jeszcze jedno-sama aktywność(często zajadła, smutna i poniżej poziomu) na forach internetowych nie spowoduje zmian w mieście. Ja będę głosować na nowe twarze, z pomysłami, wykształceniem, kompetencjami, nie związane układami i bez partyjniackiej przeszłości.

 • jo

  dziadku na zapiecek

 • adam_smld

  jestem mocno rozczarowany SLD w Rudzie Śląskiej. Słaby kandydat na Prezydenta, kolejna słaba kampania. A patrząc na Katowice można zrobic inną kampanię jak Szczerbowski. Brakuje w Rudzie Śl. mlodych, sensownych ludzi w SLD a patrząc po innych listach to sporo nazwisk z bylej mlodzierzówki SLD sie pojawia. Niestety winę za taką sytację ponosi m.in. Osmenda i Krótki. Panowie się od koryta odsunąć nie chcą to maja teraz listę "leśnych dziadków"

 • Olek

  Stary człowiek i morze . . .Przypomina się taka książka

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.