RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Kierowca ekstraklasa trzyma się prawego pasa". Zobacz WIDEO Śląskiej Policji

 • Dodano: 2021-08-03 09:30, aktualizacja: 2021-08-04 08:55

W Polsce, jak wszyscy powinni wiedzieć, obowiązuje ruch prawostronny.

Zobowiązuje to kierowców do jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, co wynika z art. 16 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Obserwujemy jednak nasilające się, bardzo niepokojące zjawisko, w którym kierujący nie stosują się do tego przepisu. Za takie wykroczenie kierowcy grozi mandat w wysokości do 500 zł i 2 punkty karne.

Przepisy prawa o ruchu drogowym jednoznacznie nakazują stosowanie się do ruchu prawostronnego

Pamiętajmy, że lewy pas ruchu powinien służyć kierowcom do wykonywania manewru wyprzedzania, po którego zakończeniu należy zjechać do prawej krawędzi jezdni. Policja przypomina, że poruszanie się lewym pasem ruchu, gdy prawy pas jest wolny, skutkować może mandatem w kwocie do 500 zł i 2 punktami karnymi. Ta sama praktyka dotyczy wykonywania manewrów omijania. O niepokojących tendencjach w tym zakresie świadczy fakt, że w czasie jednodniowych działań w lipcu 2021 roku, policjanci odnotowali 63 wykroczenia wynikające z niestosowania się do jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, a w przeciągu pierwszego półrocza tego roku takich wykroczeń odnotowano ponad 1300. Liczba tych naruszeń jednoznacznie wskazuje, że kierowcy przepis ten ignorują, co w znacznym stopniu ogranicza, spowalnia i często tamuje ruch, jednocześnie zmuszając innych kierowców do konieczności podejmowania ryzykownych działań.

Zmiana pasa ruchu przy dużych prędkościach i wyprzedzanie z prawej strony, są manewrami bardzo niebezpiecznymi. Zazwyczaj takie sytuacje wpływają na zdenerwowanie innych użytkowników drogi i wykonywane przez nich wtedy manewry nie wpływają na bezpieczną jazdę. Stan wzburzenia emocjonalnego, to zawsze najprostszy sposób na kłopoty w podróży.

Pamiętajmy, dla każdego jest miejsce na drodze, a „kierowca ekstraklasa trzyma się prawego pasa”.

Komentarze (13)    dodaj »

 • Kierowca

  Dlaczego film jest kończony w momencie kiedy jazdę po pasie prawym uniemożliwia np. TIR stąd wniosek że wyczuwając sytację kierowcy w celu wyprzedzenia np. TIR-a zjechli na lewy pas aby płynnie kontyuować jazdę a nie wykonywać manewru w ostatniej chwili zatem co w tym jest złego wykonali ten manewr bezpiecznie i z odpowiednim wyprzedzeniem? tym bardziej że radiowóz jechał z prędkością 140km/h lewym pasem tzn. z prędkością maksymalną a pozostałe pojazdy zaledwie trochę wolniej zatem nie z prędkością 60km/h tylko 130 km/h i bezpiecznie czy to jest karalne? a jednocześnie nie było widać spowolnienia, lub ograniczenia ruchu!! Jest to dalece idąca nadinterpretacja tego przepisu.

 • fajerberga

  Kierowca ektraklasy używa wszystkie pasy :-) skoro lewy pas ma służyć tylko do wyprzedzania - w sytuacji, gdy są dwa pasy ruchu, to gdy są trzy pasy - to po co jest ten trzeci? Odnoszę też nieodparte wrażenie, że nie tylko gliniarze, ale i autorka artykułu nie zna definicji jezdni, drogi, pasa ruchu, bo ruch prawostronny nie oznacza obowiązku korzystania ze skrajnego prawego pasa. Mamy jechać MOŻLIWIE BLISKO prawej krawędzi jezdni, co równie dobrze może oznaczać pas środkowy, gdy prawy jest zajęty. To analogiczna sytuacja, gdy ktoś twierdzi, że pieszy może przekraczać jezdnię tylko na przejściu dla pieszych. Bzdura - są wyjątki, tylko trzeba o nich wiedzieć :-)

 • strażak Sam

  Każda droga jezdnia ma tylko jedną krawędź z prawej i widać mylisz pojęcia linie rozdzielające pasy ruchu z krawędzią drogi. Oświeć nas bo nikt nie wie po za tobą. Oczywiście że pieszy jak nie ma przejścia dla pieszych w odległości 100m to może przejść przez drogę( po za autostradami, ekspresówkami itd. jak chyba wiesz). Nawet u góry pisze, że art. 16 KRD mówi o obowiązku jazdy jak najbliżej prawej krawędzi ale ty wiesz lepiej.

 • fajerberga

  100m do przejścia - i jak będziesz miał do przejścia 90, to będziesz tam dymał? Wiesz, że dzwoni, ale nie wiesz, w którym kościele... No cóż, biedaku. Art. 13. pkt. 2 i 3 - zapraszam do lektury :-) i wtedy się dowiesz, że owe mityczne 100m to bzdura, no ale to trzeba to i owo przeczytać ze zrozumieniem... Nawet u góry pisze - art. 16 PoRD. Tyle tylko, że jak już, to art. 16.4 tak dla ścisłości.

 • alojz tyn prawdziwy

  Zgodnie z kodeksem drogowym tak masz chodzić właśnie kolejny raz potwierdzasz że gów no wiesz tylko twoje teorie są najważniejsze po mału robisz z siebie pośmiewisko. Od jakiegoś czasu czytam twoje komentarze i jak ktoś ma inne zdanie to zaczynasz obrażać. Szkoda że tylko przed monitorem bo na żywo nie miałbyś jaj i pewnie nie raz zupę przez słomkę byś jadł.

 • fajerberga

  Widać, że nigdy nie czytałeś PoRD i kolejny raz robisz z siebie pośmiewisko i goowno wiesz. Tu nie chodzi o inne zdanie, ale o znajomość przepisów i ich stosowanie. A argument o zupie i słomce... no cóż: szofer linii 910 miał jaja, lecz teraz już nie jest taki mądry... Jesteś jakimś starym kretynem, dla którego, gdy kończy się siła argumentów, zaczyna się argument siły. Mięśnie większe, niż mózg? Żałosne...

 • kwiatowe

  Prawy pas czesto jest najszybszy na DTS i A4. Nie mam wyjscia i wyprzedzam prawym pasem czesto po kilkanascie aut i to w ramach dopuszczalnej predkosci.

 • fajerberga

  Ale przecież miała być druga Irlandia, no to jest... :-)

 • gargamel

  jakoś tej zielonej wyspy obiecywanej przez Tuska nie widać więc nie pisz bzdur

 • ewald

  rudy donosiciel ma i z reszty się śmieje

 • Franca

  Jazda środkowym pasem jest nagminna, może nie powinienem tego pisać ale prym wiedzie w tym procederze płeć piękna.

 • no to co?

  powiem jako kierowca i pieszy facet za kierownicą mając pierwszeństwo często pozwoli się włączyć do ruchu innemu kierowcy, przed przejściem się zatrzyma a kobieta prawie nigdy one zawsze mają pierwszeństwo nawet jak go nie mają

 • Padre

  To może wreszcie panowie z grupy speed zaczną egzekwować ten przepis. W Rudzie Śląskiej mają duże pole do popisu na DTŚ i A4, a nie krążyć tylko po odcinkach z ograniczeniem prędkości

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.