„Kocham Rudą Faunę” - to hasło akcji charytatywnej zorganizowanej przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Rudzie Śląskiej.
W ten sposób uczniowie już po raz siódmy postanowili pomóc zwierzętom i w ramach walentynek przekazać do schroniska rzeczy, których czworonogi potrzebują najbardziej.
Od siedmiu lat w murach „Mickiewicza” organizujemy tę walentynkową akcję, by przypomnieć ludziom, że miłością możemy obdarzyć również zwierzęta, które szczególnie teraz - zimą - potrzebują naszego ciepła – wyjaśnia Ewa Chromik, koordynatorka akcji i nauczycielka w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1. – W tym roku po raz pierwszy w naszą akcję włączyły się także inne szkoły i bardzo się cieszymy, że udało nam się je zachęcić do wspólnego pomagania – dodaje.
Do pomocy przyłączyły się także inne rudzkie szkoły
Akcja potrwa do 8 lutego. W tym roku oprócz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 zwierzakom ze schroniska prowadzonego przez TOZ „Fauna” pomagają także: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 28, Szkoła Podstawowa nr 30, Szkoła Podstawowa nr 35 i Szkoła Podstawowa nr 41.
Podobnie jak w latach ubiegłych, zbiórka na rzecz rudzkiego schroniska połączona została z prelekcjami zaproszonych gości, czyli specjalistów w dziedzinach dotyczących zwierząt. Osobami, które w tym roku przyjęły nasze zaproszenie i podzielą się swoją wiedzą z młodzieżą są: pani Beata Drzymała-Kubiniok (prezes „Fauny”), pani Barbara Klasik-Przychodzeń (trenerka psów i behawiorystka), pani Magdalena Michałek (psycholog i behawiorystka), pani Joanna Prudlak (behawiorystka i hodowca psów) oraz pani Justyna Guzek (właścicielka salonu piękności dla psów) – wymienia Ewa Chromik. - Uczniowie mogą m.in. dowiedzieć się, jak traktować zwierzęta, jak opiekować się nimi. Młodzież jest zaznajamiana z prawami zwierząt oraz poznaje realia funkcjonowania naszego rudzkiego schroniska. Zależy nam na tym, żeby edukować młodych w tych obszarach – zaznacza Ewa Chromik.
Prelekcje, konkursy i tworzenie zabawek dla psów i kotów
Prelekcje poświęcone opiece nad zwierzętami to nie wszystko. W ramach akcji uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym o tematyce związanej z opieką nad zwierzętami. Z kolei na warsztatach (w ZSO nr 1 i SP 35) tworzyli maty węchowe i zabawki dla psów i kotów, które zostały lub dopiero zostaną przekazane do schroniska.
W naszej akcji uczestniczą nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także rodzice. Włączyły się też lokalne firmy, takie jak piekarnia „Jakubiec”, salon pielęgnacji psów „Beethoven” oraz szkoła dla psów „Piesełkowo”, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – podkreśla koordynatorka. - Na tej akcji jednak nasza pomoc zwierzętom się nie kończy. W szkole mamy wielu wolontariuszy, którzy pomagają w schronisku. Pomoc trwa cały rok. Cieszy mnie to, że młodzi ludzie tak chętnie angażują się i chcą pomagać – dodaje.
W ramach zbiórki uczestnicy akcji zbierają rzeczy, których lista została wcześniej uzgodniona z zarządem „Fauny”: suchą karmę dla psów, mokrą karmę dla kotów, karmę specjalistyczną Animonda, koce, ręczniki, poduszki, środki czystości.