Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolejne 81 garaży oddano do użytku mieszkańcom

 • Dodano: 2018-12-04 07:00, aktualizacja: 2018-12-04 13:42

Kolejne 81 garaży oddano do użytku mieszkańcom Rudy Śląskiej. Nowy kompleks za ponad 1,5 mln zł powstał przy ul. Tołstoja w dzielnicy Czarny Las. To kolejna inwestycja tego typu w tej części miasta. Niedawno wybudowano tam 224 garaże wraz z drogami dojazdowymi i oświetleniem za 3 mln zł. W planach władze Rudy Śląskiej mają jeszcze budowę kompleksu garażowego w rejonie ulicy Ratowników.

Nowo wybudowane garaże przy ul. Tołstoja trafią w pierwszej kolejności do najemców starych garaży, które zostały zlikwidowane. Lokalizacja nowego kompleksu została przeniesiona nieco dalej ze względu na zagospodarowanie pobliskiej hałdy.

43 nowe garaże trafią do wcześniejszych najemców, na pozostałe 38 Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej TBS ogłosi przetarg na najem. W ten sposób o możliwość najmu garaży w nowym kompleksie będą się mogli starać także inni mieszkańcy – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

Inwestycja, w ramach której wybudowano 81 garaży wraz z oświetleniem, dojazdem oraz placem manewrowym, kosztowała ponad 1,5 mln zł. Każdy z garaży znajdujący się w kompleksie posiada też wewnętrzne oświetlenie oraz dostęp do prądu.

Budowa nowych garaży przy ulicy Tołstoja związana jest z zagospodarowaniem pocynkowej hałdy przy ul. 1 Maja. Pierwszy etap jej rewitalizacji obejmował głównie prace ziemne związane z ustabilizowaniem zwałowiska oraz wykonaniem specjalnych nasadzeń roślin - tzw. fitostabilizacji, której zadaniem jest zabezpieczenie przed wydostawaniem się na zewnątrz metali ciężkich. W II etapie powstaje w większości cała infrastruktura rekreacyjna tego miejsca, m.in. industrialny plac zabaw, ścieżka historyczna, siłownia, tor do jazdy na BMX oraz liczne miejsca odpoczynku. Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków unijnych w ramach dwóch projektów – Lumat i Trakt Rudzki.

Jak podkreślają władze Rudy Śląskiej, przygotowany przez nie program porządkowania zespołów garaży na gruntach miejskich ma przede wszystkim realizować dwa podstawowe zadania: służyć poprawie estetyki oraz zwiększeniu liczby miejsc garażowych i postojowych. Te zadania spełnia już oddany we wrześniu nowy kompleks 224 garaży w rejonie ul. Kempnego w Rudzie Śląskiej - Czarnym Lesie. Miejsce to całkowicie zmieniło swój wygląd. Do tej pory teren ten był niezagospodarowany, a zniszczone oraz chaotycznie rozmieszczone garaże szpeciły okolicę.

Władze miasta planują także budowę kolejnego zespołu, tym razem w rejonie ul. Ratowników. Mają tam powstać 53 garaże. Jest już gotowa dokumentacja projektowa i wydane zostało pozwolenie na budowę.

Pokaż na mapie

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • jola

  Znam mnóstwo osób które posiadają garaż a i tak parkują na parkingu pod blokiem, więc zupełnie nie rozumiem takich inwestycji

 • adam

  Te garaże są strasznie ciasne, budowane chyba z myślą o małym fiacie 126p

 • fikus

  A masz tam garaż? Nowe blaszaki, drogi dojazdowe oświetlenie i prąd pociągnięty do garażu a na Otylii/Katowickiej garażowicze sami płacili za inst elektryczne w tym za ośw. na garażach

 • xx

  Na pewno te blaszaki są większe od murowanych

 • ...gdzie ja mieszkam

  Spektakularny skok w lata 80 te co dalej, proponuję montaż, lub remont istniejących klopsztang na każdym osiedlu.

  • ...gdzie ja mieszkam
   2018-12-04 12:30
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • eRwin.

  Czy na ul. Otyylii tez będą takoe porządkiz garażami?

 • Edzio listonosz

  tam to nawet żwiru nie przywiozą aby się ludzie dziury zasypali

 • doris

  A garaże na Jankowskiego . Jak można je wynająć lub kupić ?

 • czytelnik

  najlepiej zburzyć, fuj, garaże na środku osiedla, okolica BARDZO ucierpiała na tym idiotycznym pomyśle...

 • czytelnik

  miasto garaży

 • Zenobiusz

  I ogródków działkowych które wyglądają jak fawele w Rio z ogródkami działkowymi to ma tylko coś wspólnego nazwa.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.