Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolejne podwórko przejdzie rewitalizację

 • Dodano: 2018-12-21 06:45, aktualizacja: 2018-12-21 08:55

Kolejna przestrzeń w Rudzie Śląskiej odzyska blask. Rozstrzygnięty został przetarg na zagospodarowanie blisko 1 ha terenu w rejonie ul. Sobieskiego w dzielnicy Ruda.

Utworzone zostaną tam miejsca spotkań mieszkańców, ogródki, które będą oni sami pielęgnować, a także plac zabaw dla dzieci i mini siłownia. Wyremontowane zostanie także boisko. Cały teren będzie oświetlony. Inwestycja kosztować będzie ponad 400 tys. zł i ma być gotowa w kwietniu 2019 r. Zadanie to element realizowanego w Rudzie Śląskiej programu renowacji podwórek. Do 2020 r. zrewitalizowanych zostanie ogółem 11 podwórek za ok. 7,8 mln zł, z czego 4 mln zł stanowić będzie unijne dofinansowanie. Trzy podwórka odnowiono już w tym roku.

Do tej pory w mieście zrewitalizowano trzy podwórka: dwa w Wirku - u zbiegu ul. Sienkiewicza/ Tuwima/Odrodzenia oraz przy ul. Krasińskiego 20,22,22a, a także w Nowym Bytomiu na osiedlu Kaufhaus przy ul. Podgórze 5-15.

Wszystkie te zadania wykonaliśmy w tym roku. Są one zapisane w programie renowacji podwórek, który opracowaliśmy jeszcze w 2015 r. Niewiele miast w Polsce, tak jak my, w tak kompleksowy sposób podeszło do tematu renowacji przestrzeni pomiędzy budynkami mieszkalnymi – podkreśla  prezydent Grażyna Dziedzic.

Najnowsza inwestycja obejmuje rewitalizację podwórka w rejonie ul. Sobieskiego w dzielnicy Ruda.

Jest to znacznie większa przestrzeń niż tradycyjne podwórko, gdyż mowa tu o  blisko hektarze terenu. Jest to obszar pomiędzy przedszkolem, a parkiem – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

Do 2020 r. w Rudzie Śląskiej zrewitalizowanych zostanie jeszcze 7 innych podwórek - trzy w Wirku (teren przy ul. Sienkiewicza 11, 13, 13a, teren przy ul. Strażackiej 12 – Kałusa 18-28, teren przy ul. Dąbrowskiego 7, 9, 11,) dwa w Rudzie (teren przy ul. Matejki 2–12 i teren przy ul. Matejki 7,9 – Górniczej - Wesołej) i po jednym w Nowym Bytomiu (teren przy ul. Niedurnego 28) oraz w Orzegowie (teren przy ul. Hlonda, Grunwaldzkiej, Bytomskiej).

Rudzcy samorządowcy działania związane z rewitalizacją miejskich podwórek rozpoczęli już w 2014 r. Wtedy odbył się cykl warsztatów w terenie z mieszkańcami, którzy zwracali uwagę na problemy z jakimi borykają się w planowanych do rewitalizacji przestrzeniach takich jak brak odwodnienia, brak infrastruktury parkingowej, problemy z chodnikami, brak oświetlenia, zły stan techniczny lub brak elementów małej architektury i infrastruktury dla dzieci.

Na tej podstawie opracowaliśmy w 2015 r. program renowacji podwórek, który obejmuje przestrzenie wokół budynków wielorodzinnych, głównie w starej zabudowie. W dalszej kolejności rozpoczęliśmy starania o pozyskanie środków zewnętrznych na realizację tych przedsięwzięć i przystąpiliśmy do opracowywania potrzebnej dokumentacji projektowej – wymienia wiceprezydent Pierończyk.

Przy rewitalizacji podwórek chcemy wykorzystywać potencjał mieszkańców, którzy uczestniczą w tym procesie, istnieje bowiem pewna prawidłowość, że im bliżej miejsca zamieszkania znajduje się dane przedsięwzięcie, tym nasze zaangażowanie jest większe – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

To właśnie aktywizacja i zaangażowanie samych mieszkańców jest wyróżnikiem rudzkiego programu renowacji podwórek. Projekt dotyczy w sposób bezpośredni ponad 3 tys. rudzian.

Mieszkańcy nie tylko biorą udział w konsultacjach. Staramy się angażować ich także w prace remontowe. Dotyczą one głównie nasadzeń zieleni – tłumaczy wiceprezydent Pierończyk.

Część „społeczna” działań rewitalizacyjnych realizowana jest w ramach projektu „ Ruda Śląska stawia na podwórka”, którym zajmuje się RAR Inwestor Sp. z o. o. Projekt „miękki” zakłada aktywizację społeczno-zawodową, edukacyjną i kulturalną mieszkańców rewitalizowanych obszarów Rudy Śląskiej, ze szczególnym uwzględnieniem terenów wymienionych podwórek.

Rudzkie doświadczenia z zakresu renowacji podwórek wykorzystane zostały w publikacji Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach pt. „Kolorowe podwórka mikrorewitalizacja krok po kroku” poświęconej właśnie rewitalizacji podwórek. Przewodnik zaprezentowany został w październiku br. w Rudzie Śląskiej.

W mieście znajduje się 1667 podwórek o powierzchni blisko 370 ha. Najwięcej z nich znajduje się w dzielnicy Ruda - 380, co stanowi prawie 23 proc. ogółu. Tylko przy samych budynkach komunalnych znajduje się 650 podwórek o powierzchni prawie 105 ha. 88 z nich jest najbardziej predysponowanych do zagospodarowania. To tylko część danych wynikających z programu renowacji podwórek do 2030 roku, który opracowany został w 2015 r. w Rudzie Śląskiej. Oprócz konkretnych rozwiązań dotyczących zagospodarowania wybranych 11 podwórek jest swoistym kompendium wiedzy o pozostałych podwórkach w mieście – ich liczbie, typie oraz stanie technicznym. Program stanowi też podręcznik dobrych praktyk, z którego mogą korzystać również spółdzielnie mieszkaniowe, które zainteresowane są rewitalizacją podwórek na swoim terenie.

Komentarze (10)    dodaj »

 • ja genau

  Czekom, az ktos sie przypomni o Kempnego. Cos co przypomino boisko wysypane zwirem z bramkami pocietymi na zlom, stol do pingla w polowie zapadniety.. tyn, kto projektowol zagospodarowanie tego terenu powinien dostac nagroda w postaci odebranio wyplaty i bezplatnego urlopu :)

 • Mieszkanka

  I znowu ktoś nie opublikował mojego komentarza. Prawdziwego komentarza. Po cholerę robić te podwórka, które nie są nikomu potrzebne bo i tak chwasty zgniją i tak. Za drogi czas się zabrać! Ludzie, tu się jeździć nie da, ciekawe kto mi odda pieniądze za zniszczone zawieszenie i opony przebite na tych dziurach.

 • Hans

  Co chcesz od dróg na rudzie? Jeżdżę na obniżonym zawieszeniu na oponie niskoprofilowej i w porównaniu z innymi miastami jest luksus :)

 • Mieszkanka

  Serio? Mrówcza górka, droga przez las z kochlowic na Kuźnice ( teraz jest tam zwężenie do jednego pasa, bo wycięli garb wielkości dwóch policjantów.), guliki zapadające się przez cała bykowine i kochłowice, droga z nowego bytomia w stronę czarnego lasu dziura na dziurze. Dalej mam wymieniać? [...]isz farmazony. Jeżdżę regularnie do Katowic, bytomia, swion, mikolowa czy zabrza. Nigdzie tam nie robie takich slalomów i nigdzie mnie tak nie wytrząsa jak w rudzie. Ps. Pojedź sobie na bykowinę od netto w stronę górnośląskiej i od górnośląskiej na katowicka. Jeśli dalej Twój gracik będzie jechał to będzie cud

 • mieszkaniec

  Zapraszam w okolice Bujaczka w Rudzie tam urząd miasta ma dużo terenów o które nie dba i zalegają śmieci i chaszcze

 • Janasa

  Bujaczka to ty masz po " Atomie" z monopolowego. Nie daleko masz nowy plac zabaw. Tylko trzeba wyjść poza najbliższy monopolowy.

 • Rudzianie

  A gdzie alejki na Bykownie?!!! Ogromny plac i nic nie zrobione!!!!! Gdzie światła na najgorszym przejściu, gdzie najwięcej wypadków Bykowina niedźwiedziniec!!!!!!!Robicie na Wirku parki lub place zabaw pod gębą alkoholików i patoli. Przecież o nich trzeba dbać, żeby mamusia i tatuś w spokoju pili!!!!

 • Rudziol

  Zapraszam na podwórko przy ul. FITELBERGA 12 nie dość że mieszkamy w krzywym bloku to za oknem masakra. Proszę coś z tym zrobić.

 • Rudziol

  Ciekawe czy jakby pod oknami mieli taki roz[...]ziel te wszystkie d...e figury ze urzędu czy by coś z tym zrobil, myśla że ja ale zwykłe ci..e mogą patrzeć z okna na syf i rozkopane trawniki.

 • Jo.

  Jo sie wyremontowoł za swoje.A czy te remontowane za nasze ktoś kontroluje w jakim są stanie?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również