Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolejne środki unijne na działania związane z termomodernizacją trafią do Rudy Śląskiej

 • Dodano: 2021-07-08 11:30

Prawie 1,4 mln zł unijnego dofinansowania na działania związane z termomodernizacją trafi do Rudy Śląskiej. Środki zostaną przeznaczone na modernizację energetyczną trzech miejskich budynków wielorodzinnych. Inwestycje te realizowane będą w 2022 r. 


Prawie 1,4 mln zł unijnego dofinansowania trafi do Rudy Śląskiej

1 356 732 zł, które trafią do miasta, pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 "Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej – ZIT". Dotacja dotyczy termomodernizacji budynków wielorodzinnych przy:

 • ul. Bielszowickiej 114, 
 • ul. Kingi 68 
 • oraz ul. Gliwickiej 10. 

- W dwóch pierwszych budynkach planujemy dodatkowo wymianę systemu ogrzewania. Inwestycje realizowane będą w przyszłym roku, ale chcemy zakończyć je przed sezonem grzewczym – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

W budynku przy ulicy Bielszowickiej 114 planowane jest podłączenie do miejskiej sieci CO, a w budynku przy ul. Kingi 68 zostanie zastosowane ogrzewanie gazowe. 

– Niestety, nie we wszystkich lokalizacjach możliwa jest obecnie wymiana systemu ogrzewania, ale docelowo piece węglowe zostaną zlikwidowane we wszystkich miejskich budynkach – zapewnia wiceprezydent.

Całkowity koszt tych trzech inwestycji wyniesie 2 039 499 zł. Wkład własny zostanie sfinansowany ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 682 767 zł. 

- Kluczowe są tu oczywiście pieniądze unijne, ale dzięki innym dotacjom zewnętrznym, np. z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, zaplanowane inwestycje uda się nam zrealizować w całości z dofinansowań - podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Na przyszły rok zaplanowane są również termomodernizacje budynków wielorodzinnych przy:

 • ul. Tuwima 8 i Sienkiewicza 3 w Wirku
 • ul. Janasa 15, Janasa 21, Zabrzańskiej 23 w Rudzie,
 • ul. Jagiellońskiej 3 w Bykowinie 
 • i ul. Niedurnego 24-26 w Nowym Bytomiu

Ten ostatni budynek podłączony zostanie także do sieci ciepłowniczej. Na te inwestycje miasto pozyskało 2 mln zł, które pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach poddziałania 1.7.1 "Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w województwie śląskim". Ponadto wspomniane dofinansowanie pozwoli na podłączenie do sieci ciepłowniczej budynków wielorodzinnych przy ul. Kokota 121-123-125 i ul. Kokota 133-135-137 w Bielszowicach.


Termomodernizacje miejskich budynków mieszkalnych w 2021 roku

Termomodernizacje miejskich budynków mieszkalnych realizowane są również i w tym roku. Na ten cel w budżecie miasta zaplanowano prawie 8 mln zł. Pod koniec ubiegłego roku Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej TBS rozstrzygnęło przetargi na 8 takich przedsięwzięć. Chodzi tu o budynki przy ul. Damrota 5, Bytomskiej 39-41, Chorzowskiej 9A, Gierałtowskiego 2, Kokota 127-129-131, Mickiewicza 1, Bielszowickiej 112, Kokota 149. 

– Zakończono już prace przy ul. Gierałtowskiego 2, Bielszowickiej 112 i Kokota 149. Pozostałe budynki są w trakcie realizacji. Oprócz tych zadań na ten rok zaplanowaliśmy także termomodernizację budynku wielorodzinnego przy ul. Sikorek 49-51-53-55-57. W budynku tym zostanie również zmieniony system ogrzewania z węglowego na gazowe – wyjaśnia Michał Pierończyk

Wszystkie tegoroczne inwestycje realizowane są przy współudziale środków unijnych. 

– Są to pieniądze, które pozyskaliśmy w 2019 i 2020 r. – dodaje wiceprezydent.

Od początku aktualnej perspektywy unijnej na działania związane z termomodernizacją Ruda Śląska pozyskała łącznie ponad 34,2 mln zł.

Zobacz także

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • Dzidek

  Inwestycje życia jak szpital na Wirku i Sąd … zamiast dac mądremu inwestorowi żeby ocalił to niszczeją

 • jerzy

  napiszcie też z czego miasto zrezygnowało w trakcie realizacji

 • Alex

  Zmiana sposobu ogrzewania jak najbardziej, ale ocieplanie budynków z miejskiej kasy, to już przesada. Tego typu inwestycje przeprowadza się z funduszów remontowych, ale jak zwykle nikt o tym nie słyszał w UM. Jakim prawem miasto daje mieszkania, pobiera jakieś śmieszne czynsze, nie tworzy funduszów remontowych i finansuje remonty. Ale jak widać jednym wszystko, a inni nie mogą się doprosić chodźby wiaty przystankowej czy remontu chodników

 • Patrycja

  Twoja wiedza ogranicza się do haseł, na zasadzie gdzieś słyszałem, ale nie wiem czy dobrze. Budynki komunalne nie są wspólnotami mieszkaniowymi, do czasu wyodrębnienia pierwszego lokalu. Jeżeli powstaje wspólnota w której miasto ma mieszkania, to płaci fundusz remontowy tak jak inni właściciele. Wtedy inwestycje przeprowadzane są decyzja współwłaścicieli wyrażona w uchwale. Odsyłam do Ustawy o własności lokali, kodeksu cywilnego w części o współwłasności, oraz ustawy o ochronie praw lokatorów...mam nadzieję że potrafisz czytać więcej niż wyniki wyszukiwanń z google.

 • Mmmmmmmmm

  Mieszkania może i daje ale nie wszystkim za dużo ktoś zarabia, to jak usłyszałem stać mnie na kredyt

 • Alojz

  Jeszcze tragiczniej wygląda sytuacja z domkami jednorodzinnymi bo dotację dostają a czynszu nie płacą tylko podatku kilka set zł na rok.

 • qwerty

  To wybuduj sobie dom ;) 32% odliczam od termomodernizacji, 5tys na panele PV, prad i ogrzewanie za pol darmo. 150mkw wychodzi taniej od M3, takie czasy.

 • Jo

  Jakie śmieszne czynsze jo mom za mieszkanie z pgm-u prawie 800 stów a jak ida z roboty to patrza czy chałpa jeszcze stoi

 • olo

  A ile w tych 800 zł jest czynszu i funfuszu remontowego? Bo moze liczysz razem z mediami.

 • Maja

  Świętą racja dokladnie tak jest

 • Ty

  Pgmu? Co to jest pgm?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.