Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolejne ulice w Rudzie Śląskiej zostaną zmodernizowane

 • Dodano: 2023-08-14 10:45

Kolejne ulice w Rudzie Śląskiej zostaną zmodernizowane. Mowa tu o drogach gruntowych przy ul. Noblistów Śląskich w Bielszowicach oraz ul. Siewnej i Reja w Kochłowicach. 

Dwie drogi gruntowe w Bielszowicach i Kochłowicach zostaną utwardzone

Wykonawcom obu inwestycji zostały już przekazane place budowy. Na realizację tych przedsięwzięć miasto otrzymało ponad 2 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Przebudowa ul. Siewnej i fragmentu ul. Reja w Kochłowicach będzie kosztowała ok. 1,7 mln zł.  Pierwsza z nich będzie zmodernizowana na odcinku blisko 200 m, natomiast druga na odcinku 100 m. 

- Zakres planowanych prac obejmuje wykonanie nowej nawierzchni jezdni z kostki betonowej, chodników oraz kanalizacji deszczowej. Wykonane ma zostać także nowe oświetlenie - poinformował prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pieroczyk. - W przypadku ul. Reja modernizacją objęto fragment ulicy, który nie został przebudowany w 2018 r., kiedy kompleksowo przebudowano tę ulicę, będącą wcześniej też drogą gruntową - dodał.

W przypadku ul. Noblistów Śląskich w Bielszowicach koszt robót to grubo ponad 1,9 mln zł. Inwestycja obejmuje budowę na odcinku 270 m jezdni, chodników oraz zjazdów z posesji. Przebudowana ma zostać kanalizacja deszczowa, a także zainstalowane nowe oświetlenie.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, to wsparcie realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym.

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg środki przekazywane są na zasadach konkursowych, głównie na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i gminnych. Wsparcie jest przyznawane na podstawie wniosków o dofinansowanie, składanych przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach naborów przeprowadzanych na terenie każdego województwa. Za przeprowadzenie naboru oraz ocenę wniosków o dofinansowanie odpowiadają wojewodowie.

Warunkiem uzyskania dofinansowania jest złożenie przez właściwego zarządcę drogi wniosku o dofinansowanie u wojewody i spełnienie kryteriów kwalifikacyjnych. Kryteria oceny wniosków określone są w ustawie o Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i wskazują szereg przesłanek, które powinny zostać wzięte pod uwagę przez komisję dokonującą oceny wniosku. Uwzględnia się takie kwestie jak: zwiększenie dostępności transportowej jednostek administracyjnych, zapewnienie spójności sieci dróg publicznych, podnoszenie standardów technicznych dróg powiatowych i gminnych, poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego czy poprawę dostępności terenów inwestycyjnych. Natomiast wojewodowie ustalą szczegółowe kryteria uwzględniające specyfikę i potrzeby regionu.

Wysokość dofinansowania ze środków RFRD na zadania powiatowe i gminne jest uzależniona od dochodów danej jednostki samorządu terytorialnego: im niższy dochód podatkowy jednostek samorządu terytorialnego, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie będzie mogło wynieść aż do 80% kosztów realizacji zadania.

Komentarze (6)    dodaj »

 • Graf von Habenix

  a ta sztreka ze Bykowiny na Fryna bes Otylijo robjom uod tych tzw "powstań ślonckich"

 • kule bele

  Mieszkancu u. Lipa to jest po ślonsku Lipno i tela w tymacie

 • Mieszkaniec

  Ambitny komentarz…

 • Mieszkaniec

  A ul. Lipa w Goduli doczeka się w tył stuleciu remontu, czy nadal dziura dziurą będzie tam poganiała? Bo to już naprawdę co szczyty, żeby główna droga dojazdowa do Miejskiego Szpitala wyglądała w ten sposób.

 • Rudzianin

  3 2 1 czekam na komentarze w stylu tylko 2 ulice, dlaczego akurat te, dlaczego nie moja, my mamy dziurawą droge od 1820, kto zapłaci za zawieszenie w moim aucie itp pozdro marudy

 • tusk

  Ale jak to ?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również