Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolejny krok na drodze do metamorfozy placu Jana Pawła II

 • Dodano: 2023-06-14 10:45

Kolejny krok na drodze do metamorfozy placu Jana Pawła II. 5 ofert wpłynęło w postępowaniu, które wyłoni wykonawcę dokumentacji projektowej nowego zagospodarowania rynku. Obecnie trwa ich analiza, a następnie komisja wybierze najkorzystniejszą. 

Nowa koncepcja rynku w Rudzie Śląskiej

Rozszczelnienie betonowej powierzchni, zazielenienie oraz retencja wód deszczowych - to najważniejsze założenia koncepcji nowego zagospodarowania placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej.

- Prowadzone jeszcze podczas kampanii wyborczej rozmowy z mieszkańcami pokazały jedno - że nowe zagospodarowanie rynku w Nowym Bytomiu, a przede wszystkim jego "odbetonowanie" i ponowne zazielenienie, to temat, który rozpala emocje wielu rudzian. Dlatego jedną z pierwszych moich decyzji było rozpoczęcie prac nad opracowaniem koncepcji nowego zagospodarowania placu. Udało się ją przygotować w ciągu trzech miesięcy, a teraz jej założenia będziemy konsultować z mieszkańcami – podkreśla prezydent miasta Michał Pierończyk.

W tej chwili największym problemem placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu jest jego „betonoza”. Brak cienia i duże nasłonecznienie sprawiają, że miejsce to jest ogromną wyspą ciepła w centrum miasta. Dodatkowo wadą tego miejsca są brak zieleni oraz ograniczenia w funkcjonowaniu ogródków gastronomicznych.

Lekarstwem na powyższe problemy ma być demontaż części nawierzchni rynku wykonanego z płyt i kostek betonowych, a następnie zazielenienie poprzez nasadzenia zieleni niskiej w postaci bylin i krzewów oraz zieleni wysokiej – w tym przypadku w grę wchodzą drzewa odporne na susze oraz dostosowane do warunków miejskich, np. platan klonolistny, klon polny, klon czerwony czy lipa srebrzysta.

Istotnym elementem nowego zagospodarowania rynku ma być wykorzystanie retencji wód opadowych. W tym celu zasugerowano budowę zbiornika retencyjnego wraz z systemem podlewania roślinności. Dodatkowo koncepcja przewiduje likwidację nieczynnej, centralnie usytuowanej fontanny oraz utworzenie nowych elementów wyposażenia placu - miejsc do siedzenia, pergoli, ogródków gastronomicznych. Ponadto zaproponowano usytuowanie dwóch pawilonów gastronomicznych w południowo-wschodnim i południowo-zachodnim narożniku placu, bezpośrednio powiązanych z fragmentem placu przeznaczonym pod ogródki gastronomiczne.

W ramach tej operacji mają  zostać wydzielone 4 strefy:

 • strefa zieleni z roślinnością o zróżnicowanej wysokości - drzewa, krzewy, trawy,
 • strefa rekreacji i wypoczynku z miejscami do siedzenia zlokalizowanymi na krawędzi wyznaczonych terenów zieleni,
 • strefa gastronomiczna, gdzie mają być utworzone ogródki gastronomiczne,
 • strefa umożliwiająca organizację małych imprez okolicznościowych, festiwali, koncertów, odpustów, jarmarków, itp. - pozostawiona w zachodniej części placu, w pobliżu terenu kościoła.

Wszystkie te zabiegi mają sprawić, by przestrzeń rynku była przyjazna oraz atrakcyjna.

Kolejny krok na drodze do metamorfozy placu Jana Pawła II

Wczoraj prezydent Rudy Śląskiej poinformował, że 5 ofert wpłynęło w postępowaniu, które wyłoni wykonawcę dokumentacji projektowej nowego zagospodarowania rynku. Obecnie trwa ich analiza, a następnie komisja wybierze najkorzystniejszą. 

- Przypomnę, że podstawą opracowania dokumentacji jest koncepcja przygotowana po konsultacjach z mieszkańcami. Jej główne założenia to rozszczelnienie betonowej powierzchni, zazielenienie oraz retencja wód deszczowych - napisał prezydent Michał Pierończyk.

Komentarze (22)    dodaj »

 • Sędzia Anna Maria

  Gdzie będzie można zakupić płyty i kostkę z demontażu?Zadaję to pytanie ponieważ nie chce że by się okazało że ktoś zrobi na tym interes i potraktuje zdemontowaną nawierzchnię jako odpad .

 • yahu pawul - fryna

  Od samego początku z rynkiem był totalny syf i masakra !! Totalne zniszczenia, zmarnotrawienie ogromnej kasy z EU i to zupełnie bezkarnie !! Dziedzicowa przez dwie kadencje tego nie dotknęła - taki był z niej "prezydent". Tu jest to opisane dokładnie: https://rudaslaska-ruda-slaska.blogspot.com/p/rynek-fryna-nowy-bytom-ruda-slaska.html ---- Przy okazji - ul. Wojska Polskiego też za jej czasów zniszczona i mamy teraz tor przeszkód niszczący nasze auta setkami dziennie !!

 • Rudzianin

  tych urzędasów to już mocno powaliło. ze skrajności w skrajnosc. wystarczy parę drzewek a nie kosmos za grube pieniądze

 • Kieres

  A tak poważnie... Przydałaby się dodatkowo jakaś ściana zieleni od strony ul. Niedurnego, jako filtr od spalin i hałasu a przede wszystkim żeby zasłonić ten paskudny blok po drugiej stronie ulicy.

 • yahu pawul - fryna

  bardzo mądry i cenny pomysł !! :-)

 • Urwis

  Jak przyjdzie płacić podatek za deszcz to w mig beton zamienią w trawniki. A mu płacimy za fantazje ekipy z UM.

 • Max

  A gdzie fontanna ?

 • Miriam

  W tekście jest info, że zostanie zlikwidowana.

 • Btw_£

  Czy jest także przewidziana zmiana nazwy? Np. Na ofiar jp2?.

 • Perełka

  Jestem zachwycona nowym projektem i mam nadzieję że spełni oczekiwania mieszkańców. Dzielnica Godula wykorzystuje swój skwer spędzając w nim czas pomimo że jest przy głównej drodze. Życzę poeodzenuacwvrealuzacji i szybkiego zakończenia.

 • Hexsa Hermina

  Perełka,co to jest "poeodzenuacwvrealuzacja"bo mam problem

 • Asia

  Powodzenia w realizacji xD

 • Beata

  Czy w końcu będzie można na tym rynku spocząć w cieniu na ławce.? Pożyjemy, zobaczymy.!

 • Rudi

  Połowa tego placu powinna być przeznaczona na parking dla petentów UM

 • Egon z bandy O.

  na kole mogesz dojechać abo pjechty

 • Hans

  A było dobrze lata temu jak były piekne drzewa. To trzeba było najpierw to zniszczyć, a teraz wielce naprawiać. Ale co tam, jak nie ze swojej kasy te inwestycje to nie ma problemu dla włodarzy.

 • hercszlag z cementu

  Spokojnie, za parę lat będzie "rewitalizacja na beton". Powodem będzie kornik, który żyjąc w pobliżu magistratu, wlatuje przez okna i zjada szafy z dokumentami a czasami i same dokumenty. Do tego drzewa i kwiaty pylą, więc alergicy z magistratu będą smarkali i wycierali nosy w pisma petentów. No i truskawką na torcie będzie smród ze smażalni kraftowych frytek z cukini oraz bio rzepy wdzierający się do magistratu i powodujący zażółcenie ścian, oraz dysfunkcję nozdrzy magistrantów.

 • Maria Kowalska

  Szanowny Panie Prezydencie, Pana wkład, zaangażowanie i kierowanie sprawami miasta dane nam było jak "od Boga". Projekt rynku jest przepiękny. Wiem, że jest Pan osobą skrupulatną i bardzo dokładną i, że doprowadzi Pan projekt do końca z niezwykłą starannością. Pozdrawiam MK

 • Kpina + ironia / szydera

  A może by tak pomnik jaśnie panującego nam pana prezydenta, lub chociaż popiersie? I to takiej wielkości i na takim postumencie, że będzie spoglądał na każdego petenta z góry... :-) Skoro osoba pana prezydenta jest nam zesłana przez niebiosa, to niech będzie 2w1: pomnik kandydata na świętego na placu świętego.

 • SideEffect

  Fajny styl żartu, taki jak lubię:-D

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również