Wiadomości z Rudy Śląskiej

Konfederacja: nowe obostrzenia łamią konstytucyjne prawa Polaków

 • Dodano: 2021-12-01 08:30, aktualizacja: 2021-12-01 08:40

Rząd wykorzystuje pojawienie się nowej wersji koronawirusa, by zmienić narrację ws. obostrzeń, które sam minister zdrowia uznał za mało skuteczne; łamane są konstytucyjne prawa Polaków, m.in. do swobodnego przemieszczania się i prowadzenia działalności gospodarczej - uważają posłowie Konfederacji.

"... omikron jest jedynie pretekstem do wprowadzenia obostrzeń"

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadzony zostaje pakiet alertowy obostrzeń. Od 1 grudnia do 17 grudnia będzie zakaz lotów z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe; dodatkowo osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni.

Ponadto w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.:

 • kina,
 • teatry,
 • opery,
 • filharmonie,
 • domy i ośrodki kultury,
 • a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych obowiązywać będzie 50 proc. limit obłożenia, podobnie jak w obiektach sportowych, jak baseny i aquaparki (obecnie 75 proc. obłożenia).

Podczas wtorkowej konferencji prasowej poseł Konfederacji Artur Dziambor ocenił, że omikron jest jedynie pretekstem do wprowadzenia obostrzeń. Przypominał, że w ubiegły czwartek Niedzielski mówił w radiu RMF FM, że "na pewno wiemy w tej chwili, że restrykcje są mało skutecznym środkiem ograniczenia wzrostu pandemii". Dziambor zaznaczył, że od dawna "cała Konfederacja mówiła dokładnie to samo".

Niestety, w związku z tym, że pojawiła się nowa wersja wirusa, rząd wykorzystuje to do tego, żeby zmienić narrację. Wczoraj minister Niedzielski z dziecinną łatwością wyrzucił swoje czwartkowe słowa do kosza, podeptał, oblał benzyną, spalił i stwierdził, że jednak obostrzenia będą działały" - mówił Dziambor.

"Mamy w tej chwili 770 tys. osób na kwarantannach, a to jest pełzający lockdown, który nie jest głośno nazwany - dodał.

Odnosząc się do ogłoszonych przez Niedzielskiego limitów osób na weselach, w kinach, kościołach, hotelach, czy w lokalach gastronomicznych oraz zakazu połączeń lotniczych z siedmioma krajami Afryki, Dziambor stwierdził, że "pan minister może powinien odpocząć i odpuścić sobie prowadzenie tego ministerstwa".

Z mojego punktu widzenia najlepiej byłoby, gdyby swój wypoczynek zaczął na Białołęce, czekając tam na wezwanie, doprowadzenie przed oblicze prokuratura, a następnie sądu, który wymierzyłby sprawiedliwość za te przestępcze, na skalę masową w skutkach zbrodnicze działania i zaniechania ministra Niedzielskiego oraz jego wspólników w tym dziele" - oświadczył poseł Grzegorz Braun.

Podkreślił, że zdaniem Konfederacji, łamane są "konstytucyjne prawa Polaków do swobodnego przemieszczania się, uprawiania działalności gospodarczej, prawa naturalne i kodeksowe do normalnego życia rodzinnego, społecznego".

"... obostrzenia sanitarne są przeciwskuteczne"

Poseł Robert Winnicki przypomniał, że w tej sprawie Konfederacja złożyła do prokuratury zawiadomienia, które obejmują również byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Poseł przekonywał, że obostrzenia sanitarne są "przeciwskuteczne", a po półtora roku "mamy do czynienia z ponad 100 tys. nadmiarowych zgonów". Mówił też m.in. o "ruinie tysięcy firm" oraz "rocznikach polskich dzieci wyjętych ze stabilnej edukacji".

Ta swoista schizofrenia polityczna, gdy w ubiegłym tygodniu minister przyznaje, że obostrzenia nie działają, a następnie wprowadza obostrzenia tylnymi drzwiami, to jest efekt również tego, że rządzącym nie udało się rękami totalnej części opozycji wprowadzić projektu ustawy dotyczącej segregacji sanitarnej. (...) A to jest związane z tym, że nie tylko PiS, ale i Platforma boi się wyborców, boją się słusznego gniewu Polaków, którzy nie chcą segregacji, lockdownu, obostrzeń, ponieważ widzą ich nieskuteczność - ocenił Winnicki.

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj »

 • lola

  Konfederacja to przystawka PiS i zrobi wszystko dla kasy i poparcia.Tak jak PiS walczą z kobietami i kłaniają się zabobonom i ciemnocie.

 • wyborca

  Dlatego konfederacjo nigdy nic nie będziesz znaczyć w polityce.Rządy na całym świecie postępują tak samo , choć w różnym stopniu wprowadzają u siebie obostrzenia.Wszyscy się mylą tylko ty Bosak i twoi wyznawcy plus inne oszołomy wiecie co jest dobre dla ludzi. Tego nikt nie kupi ,zawsze będziecie pałętać się na zapleczu wielkiej polityki .

 • Ula

  Polska Konstytucja uległa zniszczeniu w momencie wejścia do Unii Europejskiej .

 • Kamil

  No i mają rację. Obostrzenia nic nie zmieniają. Na dodatek co chwilę zmieniające się zdanie rządzących doprowadza do braku zaufania ludzi do ich słów, a w związku tym również do szczepień. To jest choroba, której nie da się powstrzymać zatrzymując ludzi w domach, nie stać naszej gospodarki na to. Trzeba po prostu się leczyć, dbać o zdrowie, unikać( ale nie poprzez stosowanie zakazów) niepotrzebnego kontaktu i w miarę możliwości się szczepić( czego też nie powinno się nakazywać- każdy jest Panem własnego ciała). To oczywiście moja opinia- ekspertem nie jestem( a w internecie jest nim co drugi) - dlatego mogę się poważnie mylić.

 • ABC

  Dlatego osoby niezaszczepione powinny w razie zachorowania na tą chorobę dostać rachunek za leczenie jeżeli są Panami własnego ciała.

 • Ale z ciebie baran

 • Zbynio

  Ale dlaczego ? nie szczepisz się czyli z własnej woli narażasz na koszty i zagrożenie innych ludzi i szpitale. To dlaczego nie chcesz płacić za swoje decyzje ? Pokolenie "nam się należy" chce podejmować niby wolne decyzje ale bez ponoszenia odpowiedzialności. Żenada.

 • Kamil

  Idąc tym tropem palacze musieliby płacić za nowotwory płuc, tak samo palący węglem w piecu. Alkoholicy za spotkania AA i swoje problemu zdrowotne itd. . Jeśli ktoś płaci składki ma prawo być leczony. Chorym na grype jakoś nikt nie odmawia leczenia , a szczepi się niewielu :) . Ps. Mówię to jako osoba zaszczepiona i skłonna zaryzykować , że szczepienia mają sens w przypadku tej choroby.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.