Wiadomości z Rudy Śląskiej

Koronawirus: Rząd wprowadza nowe obostrzenia od 1 do 17 grudnia! 

 • Dodano: 2021-11-29 14:45, aktualizacja: 2021-11-30 09:52

W poniedziałek rano rząd zaprezentował kolejne obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Obostrzenia obejmą okres dwóch i pół tygodnia, czyli od 1 do 17 grudnia. 

Nowe restrykcje od 1 grudnia

Restrykcje są związane z nowych wariantem koronawirusa o nazwie Omikron, który pojawił się w poniedziałek kolejnych europejskich krajach – m.in. w Portugalii.

"Jesteśmy gdzieś w apogeum IV fali. Teraz spodziewamy się, że albo te wzrosty wyhamują i będą utrzymywały się na tym stabilnym poziomie. Ale oczywiście też myślimy o bardziej optymistycznym scenariuszu, że ta liczba będzie spadała. Taki sposób myślenia do tej pory przyjmowaliśmy, że mamy sytuację pod kontrolą, tzn. jesteśmy w przewidywalny sposób zarządzać walką z pandemią, mając pojęcie, jakie będą wzrosty, trendy i co będzie działo po stronie szpitali" - powiedział w czasie konferencji minister Adam Niedzielski.

Minister wytłumaczył, że obecnie jesteśmy w sytuacji, że liczba zachorowań powoli się zmniejsza. W dwóch województwach: lubelskim i podlaskim mamy do czynienia ze spadkiem nowych zakażeń. Natomiast na Mazowszu, które "często przesądza o nowych trendach", widać, że IV fala hamuje, a w pozostałych regionach "mamy kontynuację wzrostu".

"Szczególnie niepokoi sytuacja na Śląsku, gdzie te dynamiki są stosunkowo duże i tam mamy też stosunkowo dużą liczbę mieszkańców" - powiedział.

Obostrzenia, które będą obowiązywały od 1 grudnia

 1. Ograniczenia lotów do i z 7 krajów: z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni bez opcji skrócenia jej testem.
 2. Podróżujący do Polski spoza Schengen – kwarantanna wydłużona z 10 do 14 dni. Po 8 dniach można zrobić test, który skróci kwarantannę.
 3. Gastronomia, kultura, obiekty sakralne: obiekty, w których dotąd istniał limit zapełnienia 75 proc. – od teraz będzie to 50 proc. Do limitu nie wliczają się osoby zaszczepione.
 4. Wesela, komunie, imprezy, dyskoteki – limit 100 osób.
 5. Wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi – limit 250 osób.
 6. Siłownie – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Regulacje te będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

Zobacz także

Komentarze (6)    dodaj »

 • Haha

  Są jeszcze [...]e którzy wierzą że te szczepienia coś dają?

 • Adolf

  Powinien byc przymus szczepień. Tak samo jak zrobili z ustawa antyaborcyjna. Nie ma ze jeden chce a drugi nie. Ustawa i koniec. Potem zarazajom i blokuja miejsce w szpitalach. Mowi o tym przykazanie milosci. One jest najwazniejsze. Kaj ta milosc jak sie drugiego czlowieka mo w d**** wlazonc np. do sklepu bez maseczki.

 • Człowieczeństwo

  Wyłącz tv włącz myślenie człowieku przymusowo to ciebie powinni w psychiatryku zamknąć.kaj mosz te zablokowane łóżka w szpitalach w twojej głowie co się za duzo telewizji na oglądała kaj ty mosz ta miłość że chcesz zmuszać kogoś do szczepienia i noszenia kagańca zmuszać to zacznij siebie do myślenia logicznego.poczytaj prawdziwe NAUKOWE działania maseczki bos w [...] byłś i [...]o widzołś tempoto pisowsko.

 • zdrowy

  pozamykać nie zaszczepionych, pozwalniać z pracy, nie dawac zasiłków, założyć obroże z czujnikami by nie wyłazili z domu

 • Luki

  Wracamy do normalności, ostatnia prosta.

 • Dan

  Mówi Pan Minister że obawia się o śląsk a co z mazowieckim, jak tam j

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.