Wiadomości z Rudy Śląskiej

Konflikt o parking przy CH Domino. 20 miejsc dla mieszkańców, ale tylko do końca roku?

 • Dodano: 2023-11-15 12:45

Mieszkańcy wieżowca przy ul. 1 Maja 316 odnieśli mały sukces. Zarząd CH Domino poszedł na ustępstwo i zaproponował mieszkańcom 20 miejsc parkingowych, ale tylko... do końca roku. Przypomnijmy, od maja br. mieszkańcy otrzymywali kary za parkowanie na miejscach, z których od 2009 roku korzystali bezpłatnie.

Częściowo załagodzono konflikt mieszkańców z zarządem CH Domino

Nie jeden czy dwa, a trzy protesty mieszkańców były potrzebne, aby udało się dojść do jakiegokolwiek porozumienia. Chodzi o konflikt mieszkańców wieżowca przy ul. 1 Maja 316 z zarządem CH Domino w sprawie miejsc parkingowych. Mieszkańcy przez wiele lat z miejsc parkingowych przy CH Domino korzystali bezpłatnie, jednak od maja br. nakładane były na nich kary finansowe. 

Jak informowali nas wcześniej mieszkańcy, budynek przy ul. 1 Maja 316 zamieszkuje 55 rodzin i od 2009 roku korzystali oni z dużego parkingu należącego do centrum handlowego znajdującego się nieopodal. W 2009 r. mieszkańcy zapewniani byli przez ówczesnego prezydenta miasta, że wybudowanie parkingu w bezpośrednim sąsiedztwie wieżowca, w tym z wykorzystaniem terenu zarządzanego przez miasto, będzie dla nich korzystne, bo będą mogli z niego korzystać nieodpłatnie. I do czasu tak było. Wszystko jednak zmieniło się w maju br., kiedy parking zaczęła obsługiwać firma zewnętrzna i wprowadzono nowy regulamin. Mieszkańcy nie mogli już bezpłatnie parkować tam swoich samochodów, a korzystanie z miejsc parkingowych karane było dodatkowymi opłatami.

Protesty mieszkańców wieżowca przy ul. 1 Maja

Od maja br. mieszkańcy otrzymali liczne wezwania do zapłaty za parkowanie swoich samochodów na terenie parkingu. 8 sierpnia część z nich po raz pierwszy postanowiła zademonstrować swoje niezadowolenie i zorganizowano spontaniczny protest poprzez zablokowanie swoimi samochodami wjazdu na parking. Następnie doszło do jeszcze dwóch protestów - 16 września i 14 października. Ostatnia akcja blokowania parkingu przyniosła wyczekiwane rezultaty i konflikt został częściowo załagodzony.

– W niedzielę rano zarządca Domino zadzwonił z propozycją udostępnienia 20 miejsc parkingowych dla mieszkańców i obiecał, że nałożone wcześniej na mieszkańców bloku opłaty za parkowanie będą anulowane. Na takie warunki jako mieszkańcy się zgodziliśmy, a zarządca się z nich częściowo wywiązał. Opłaty zostały anulowane, a pozwolenie na parkowanie ma obowiązywać do końca tego roku. Propozycja ta oczywiście nie rozwiązuje problemu i nie ma na to naszej zgody – informują mieszkańcy. 

Mieszkańcy otrzymali pozwolenie na bezpłatne korzystanie z 20 miejsc parkingowych obowiązujące do końca roku. Co później? Nie wiadomo. Mieszkańcy nie otrzymali jeszcze takiej informacji.

– Czekamy do końca tygodnia na odpowiedź zarządcy dotyczącą możliwości parkowania po nowym roku. Uważamy, że częściowe usytuowanie parkingu CH Domino na nieruchomości będącej w zarządzie Miasta upoważnia obie strony do uszanowania dotychczasowych relacji, które funkcjonowały od początku jego powstania – przekazali nam mieszkańcy.

Grupa lokatorów wieżowca przy ul. 1 Maja 316 na początku listopada spotkała się z wiceprezydentem Jackiem Morkiem, który obiecał rozwiązać ich problem, jednak na ten moment nie widać żadnych rezultatów.

Komentarze (15)    dodaj »

 • keko

  Zależy kto i ile posmaruje, przykładem jest zarządca budynku 1 Maja 319/321.

 • Barbara

  Kto zagwarantował? Nie ma dokumentu. Miasto tego nie potwierdza wiem bo dzwoniłam się zapytać. To co wyprawiają mieszkańcy to jakieś przestępstwo...

 • Mieszkaniec

  Kolczatkę to sobie na głowę załóż. To co Wy tam wyprawiacie to jest zwykły szantaż i bandytyzm. A to wszystko firmuje Morek, ciekawe...

 • Rudzianka

  Ludzie przeczytajcie dokładnie ten artykuł, a potem komentujcie. Jest w nim wyraźna informacja, że mieszkańcom przed wybudowaniem centrum handlowego zagwarantowano możliwość parkowania. Jeżeli to faktycznie wspólny teren CH Domino i bloku to każdy powinien coś z tego mieć. Jeżeli obecne rozwiązanie o udostępnieniu 20 miejsc jest dobre, nikomu nie robi problemów to wilk syty i owca cała - powinno tak zostać też po nowym roku. I co z tego kto bierze w tym udział? Jeżeli dotyczy to bezpośrednio jego to ma takie prawo

 • tbs

  Tam i tak nikt nie kupuje w tym CH DOMINO, mizerny sklep NEONET i tyle szumu.

 • Rudi ze Ślōnska

  Od 1 stycznia proponuję szlaban z kolczatką na dojeździe do Domina. Zobaczymy kto zmięknie pierwszy

 • Rr

  Pewnie właściciel CH Domino

 • Miro

  Nie rozumiem jak komendant straży miejskiej może w tym uczestniczyć i blokować swoim samochodem drogę innym

 • Rr

  Tutaj trzebaby zapytać pracodawcę komendanta.

 • Pniok

  Morek to rozwiązać umi sznurowadła co najwyżej a i to może go przerosnąć. Pisowski namiestnik.

 • Mieszkaniec

  Przecież Jacek Morek to jest niewiarygodna osoba .A tak zastanawiam się ile to negatywnych komentarzy pokazało się na temat PWiK pod informacja o kandydaturze A.Poloczek na wiceprezydenta Miasta.Czyżby tez odpowiadał za ten bałagan Morek.Wnioski można samemu wyciągnąć

 • Olo

  Farmę troli założyli. Ale to im nic nie da. Ludzie nie są durniami. Głosują na Pierończyka, który jest niby anty PIS a potem w mieście faktycznie rządzą pisowcy. Drugi raz to nie przejdzie.

 • ja

  Pruwatny parking to niecg placa w czym problem? nie podoba sie to niech znajda inne miejsce parkingowe, proste! co oni mysla ze im sie wszystko nalezy? smieszne... sa wazniejsze rzeczy niz jakis parking w rudzie slaskiej, kory nie nalezy do nich!

 • Hanys

  Najgorszy jest ten młody gościu niby górnik z co wywlaszył sobie odszkodowanko i był w interwencji koleżanka z nim do szkoły chodziła i wie jaki to patol i kombinator

 • Rudzianin

  Wiem który ten łebek o nazwisku prezydenta

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również