Wiadomości z Rudy Śląskiej

Konserwator dopłaci do renowacji

 • Dodano: 2018-03-27 06:45, aktualizacja: 2018-03-27 07:13

Dotacje konserwatorskie z miejskiego budżetu już nie tylko dla zabytków wpisanych do rejestru wojewódzkiego. Teraz o dofinansowanie będą mogli się starać także właściciele obiektów wpisanych do ewidencji gminnej.

Taką uchwałę podjęła rudzka Rada Miasta. Podczas ostatniej sesji radni przegłosowali też przyznanie kolejnych dotacji do remontów zabytkowych obiektów. Zostały one przyznane na prace konserwatorskie w dawnym ratuszu w Orzegowie, budynku mieszkalnym przy ul. ks. Niedzieli 22 w Bielszowicach, kościele Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Goduli oraz Sanktuarium św. Józefa w Rudzie.

Wymóg wpisu do rejestru mocno ograniczał potencjalny krąg zainteresowanych dotacją – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. - Na bieżąco dofinansowywaliśmy remonty na osiedlach robotniczych oraz wymagające nieustannej konserwacji kościoły. Mam nadzieję, że wprowadzone zmiany pomogą przywrócić blask wszystkim tym obiektom, których właściciele sami nie daliby sobie rady z remontem. W szczególności chodzi o osoby prywatne – dodaje.

Do tej pory, zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, miasto mogło dofinansowywać jedynie obiekty wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków. Po zmianach zapisów ustawowych możliwe jest dotowanie także prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach znajdujących się również w gminnej ewidencji zabytków – mówi dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków.

Przypomnijmy, że w ramach dotacji właściciel obiektu sfinansować może, obok prac remontowych, sporządzenie ekspertyz technicznych, przeprowadzenie badań konserwatorskich, architektonicznych lub archeologicznych, wykonanie potrzebnej dokumentacji, opracowanie programu prac oraz projektu budowlanego. Przy rozpatrywaniu wniosku o udzielenie dotacji uwzględniany jest m.in. stan zachowania obiektu, jego wartość artystyczna i historyczna oraz wysokość zaangażowanych środków własnych.

Wniosek o udzielenie dotacji na dofinansowanie prac do urzędu miasta należy złożyć do 1 września roku poprzedzającego przeprowadzenie zaplanowanych prac. Termin ten jednak nie dotyczy prac interwencyjnych, wynikających z zagrożenia zabytku.

Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający posiadanie prawa do zabytku, kopię decyzji o wpisie do rejestru lub wydruk karty adresowej z gminnej ewidencji zabytków, pozwolenia na prowadzenie prac, zgodę ewentualnych współwłaścicieli na prowadzenie robót oraz kosztorys lub wycenę prac – wymienia Marta Lip-Kornatka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Pokłosiem ostatniej sesji Rady Miasta, obok uchwały zmieniającej obowiązujące przepisy, są też uchwały pozwalające dofinansować prace przy dwóch rudzkich świątyniach. 300 tys. zł na remont wieży głównej kościoła ma otrzymać parafia pw. Ścięcia Jana Chrzciciela, zaś 310 tys. zł trafi do sanktuarium św. Józefa z przeznaczeniem na remont i malowanie wnętrza.

Planowane przez parafię w Rudzie działania będą stanowić pierwszy etap prac związanych z remontem wnętrza świątyni – informuje dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk.

W tym roku dzięki dotacji wyremontowane zostaną też dach i elewacja budynku przy ul. ks. Józefa Niedzieli 22 w Bielszowicach oraz trzy elewacje budynku dawnego ratusza położonego przy ul. Hlonda w Orzegowie. Miasto na remont tego pierwszego budynku przekaże 140 tys. zł, zaś drugiego - 120 tys. zł.

Na remonty zabytkowych „perełek” w tym roku przeznaczyliśmy 2 mln zł – mówi wiceprezydent Michał Pierończyk. - Pierwsze dotacje zostały przyznane podczas lutowej sesji Rady Miasta. Podjęte uchwały dotyczyły dwóch budynków mieszkalnych przy ul. Raciborskiej i czterech rudzkich świątyń - w Orzegowie, Nowym Bytomiu, Kochłowicach oraz Bielszowicach - tłumaczy.

Do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisanych jest 110 obiektów z Rudy Śląskiej. Z kolei w ewidencji gminnej, prowadzonej od 2013 r., figurują 2174 zabytki. Są to nie tylko budynki, także schrony bojowe, krzyże przydrożne, kapliczki, zabudowania industrialne, parki i cmentarze.

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • Ernest_vitczok

  Co jest z tym budynkiem byłego szpitala gruźliczego (ratusz orzegowski)?? Sprzedaje miasto za 1 zł prywatnemu właścicielowi (wyższa szkoła), budynek stoi pusty i marnuje się! Teraz miasto daje temu co za bezcen kupił, żeby remontował elewację! Ludzie o co chodzi?! Też chętnie pójdę w taki biznes, niech miasto da mi za bezcen zabytek i dalej niech remontuje!!! Ps. Co do wyższej szkoły a raczej studentów: czy staż miejska może łaskawie w soboty i niedziele przejechać ul. Plater? Tam samochody stoją na trawie zaparkowane, kiedyś mandaty za to były, może się coś zmieniło?

 • ryki

  nie za 1 złotych tylko prawie 70000zł

 • Zenobiusz

  Czyli znowu 80% pójdzie na biedny kościół.

 • parafianka

  Dlaczego ciągle pomijany jest wirecki "Wawrzyniec"??? Czy ktoś z władz miasta zagląda tam i widzi, jak tam wygląda??

 • Ola

  Nie zapłaci konserwator z prywatnej kieszeni, tylko mieszkańcy Rudy płacący podatki. Podziękujcie nam czasem władzo.

 • ihy

  w punkt :)

 • Rozgowski robi

  Ze swojej kieszeni tego nie dadzą już najbardziej pani prezydent nie da tego ze swojej kieszeni.

 • Rozgowski robi

  Ze swojej kieszeni tego nie dadzą już najbardziej pani prezydent nie da tego ze swojej kieszeni.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.