Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kopalnia „Pokój” powoli znika z rudzkiego krajobrazu

  • Dodano: 2023-03-28 12:45

Trwa likwidacja kopalni „Pokój” – na pokopalnianych terenach trwają prace podzielone przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń na 3 etapy. Zakład kończy w tym roku 121 lat.

Koniec pewnej epoki

Już niebawem z rudzkiego krajobrazu zniknie infrastruktura należąca do Oddziału SRK S.A. „Pokój I – Pokój II". Jak przekazał nam rzecznik prasowy Spółka Restrukturyzacji Kopalń Mariusz Tomalik, proces likwidacji podzielono na 3 obszary działań: likwidację szybów, infrastruktury oraz rekultywację hałdy.

- Na obecnym etapie uruchomiono postępowanie wyboru wykonawcy likwidacji szybu „Lech I". Rozpoczęcia prac likwidacyjnych planowane jest na IV kwartał bieżącego roku, natomiast zakończenie robót powinno nastąpić w II kwartale 2024 roku. Równolegle trwają działania związane z wyborem wykonawcy prac likwidacyjnych szybu „Lech II", które mają rozpocząć się w II kwartale bieżącego roku i powinny zakończyć się wraz z początkiem 2024 roku – przekazuje rzecznik.

Podkreśla jednak, że same wieże szybów nie zostaną zlikwidowane, gdyż są one – podobnie jak 20 innych elementów infrastruktury kopalnianej zakładu „Pokój I” - objęte ochroną konserwatorską. To jednak nie koniec prac.

- Na terenie zakładu „Pokój II" zaplanowano likwidację 65 obiektów, w tym 12 konstrukcji wielkogabarytowych (murowane, żelbetowe lub stalowe), co powinno rozpocząć się pod koniec bieżącego roku. Aktualnie trwa wybór wykonawcy dokumentacji projektowej. Same prace rozbiórkowe potrwają 5 miesięcy i zakończą się w pierwszej połowie przyszłego roku.

Kolejnym obszarem działania jest zabezpieczenie i rekultywacja hałdy „Pokój I” i „Pokój II” zgodnie z decyzjami środowiskowymi o przywróceniu na tym terenie właściwego stanu, a także zagospodarowanie go zgodnie z zaleceniami rudzkiego Urzędu Miasta

Koniec kopalni „Pokój”

Do wygaszenia kopalni „Pokój”, wchodzącej w skład kopalni Ruda doszło już właściwie w 2021 roku. Tereny kopalni przejęła Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która obecnie zajmuje się likwidacją pokopalnianej infrastruktury. Kopalnia „Pokój” została założona w 1902 roku – na naszych oczach zakończono historię zakładu mającego w tym roku 121 lat. 

Zajrzyjcie do naszej galerii i zobaczcie zdjęcia kopalni "Pokój" wykonane przez Jacka Knapika!

Komentarze (29)    dodaj »

  • pioler

    Nieważne, przecież to i tak...wina Tuska.

  • Operator

    Kolo, likwidacja KWK POKÓJ nie zaczęła się po wygranych przez PiS wyborach lecz dużo wcześniej. Po to właśnie bito przekop do Bielszowic żeby tam szło całe wydobycie. Zresztą dzięki kochanej UE, której władze liczą na to że ekipa Tuska wygra wybory, chcą żeby już za cztery lata większość kopalni również te które fedrują na terenie naszego miasta, były zlikwidowane. Wybór należy do ciebie sołtysowa która broni polskiej sprawy, czy niemiecki namiestnik który pokornie wykona wszystkie rozkazy swoich brukselskich (czytaj berlińskich) panów!!!!!

  • KARLUS Z FRYNY

    O mój Śląsku umierasz mi w biały dzieńO mój Śląsku niszczą cie te fabrykiO mój Śląsku niszczą twe serce zielone płuca twej duszy

  • Gierek

    Ten kraj najlepiej burzy niszczy likwiduje to każdej władzy po 1990 r wychodzi najlepiej

  • Raus

    Na usta cisną się tylko niecenzuralne słowa! Tela lot było dobrze, a te mendy wszysko zniszczą!

  • Gregor

    Mam taką cichą nadzieję że szyb zostawią. Kawałek historii dla przyszłych pokoleń.

  • Ziga z Wirku

    Kto pamięta jak kopalnia Pokój była połączona z hutą Pokój wagonikami naziemnymi?

  • Zimne Piwo

    Jo ino pamientom piwo u Augusta i kelnerka ze wielgimi balonami.

  • vice

    Przy shellu był rozjazd

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również