Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Korpus Wsparcia Seniorów" w Rudzie Śląskiej zagrożony?

 • Dodano: 2023-06-13 14:00

Program „Korpus Wsparcia Seniorów” powstał z myślą o bezpieczeństwie osób starszych, po 65. roku życia. W ramach działań programu seniorzy otrzymują opaski bezpieczeństwa, które pozwalają szybko wezwać pomoc. Ruda Śląska przystąpiła do programu w zeszłym roku, a w tym roku działania miały być kontynuowane. Pojawiły się jednak pewne komplikacje.

"Korpus Wsparcia Seniorów" w Rudzie Śląskiej - problemy z realizacją

O tegorocznym działaniu "Korpusu Wsparcia Seniorów" w Rudzie Śląskiej wspomniała wiceprezydent Anna Krzysteczko podczas ostatniej sesji Rady Seniorów Miasta. Wiceprezydent przypomniała, że miasto dołączyło do programu w zeszłym roku, dzięki czemu do około 100 osób trafiły opaski SOS. W tym roku działania "Korpusu Wsparcia Seniorów" w naszym mieście miały być kontynuowane, na co ministerstwo miało przekazać odpowiednie środki finansowe. 

- Niestety tak się nie stało i do dziś czekamy na podpisanie umowy dotacyjnej, a seniorzy musieli tymczasowo zwrócić opaski. Będziemy zatem wnioskować, by ministerstwo przyznawało dofinansowanie z takim wyprzedzeniem, by była zachowana ciągłość działań – wyjaśnia wiceprezydent.

Kolejnym problemem wskazanym przez Annę Krzysteczko jest niedostateczne finansowanie. W styczniu miasto złożyło zapotrzebowanie na kwotę 120 tys. zł w ramach „Korpusu Wsparcia Seniora”. Miasto z budżetu miało dołożyć 20% tej kwoty, czyli 30 tys. zł. Finalnie miastu przyznano nie zgłoszone 120 tysięcy złotych, a zaledwie 25 tysięcy! 

Miasto zrezygnuje z programu?

W związku z problemami z realizacją „Korpusu Wsparcia Seniorów” w Rudzie Śląskiej, pojawiło się pytanie, czy miasto zrezygnuje z udziału w programie. Wiceprezydent miasta uspokaja – nie ma na ten moment planów, aby wycofywać się z udziału w „Korpusie Wsparcia Seniorów”.

- To mocno komplikuje realizację programu, ale nie rezygnujemy z niego i będziemy szukać sposobów, aby nasi seniorzy, mogli czuć się bezpiecznie.

Komentarze (4)    dodaj »

 • Achim

  Szanowna redakcjo, Czcigodni czytelnicy. Osobami starszymi w naszym miescie nikt sie nie przejmuje. Od tego te osoby maja rodziny. A jesli sa zgryzliwi i uciazliwi, niech licza na odplatna pomoc jesli ich na to stac. Kazdy sobie rzepke skrobie

 • Bożena

  Myślę,że tym razem ukaże się mój komentarz. Niestety zgadzam się z Panem, który stwierdził,że w naszym mieście nie dba się o osoby starsze , niepełnosprawnej i chore dzieci.Już dawno powinna ruszyć Edycja 2023,dwóch programów tj; Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej i Opieka Wytchnieniowa . Powtarza się Edycja 2022 , miasta sąsiadujące juz dawno ruszyły z tymi programami .Jest duża pomoc dla osób starszych, chorych i ich bliskich. Są to programy bezpłatne co też jest ważne dla nich i bliskich. Miejmy nadzieję,że pod koniec miesiąca programy się zaczną , bo fundusze Ruda-śląska otrzymała .

 • Greg

  W naszym mieście pomoc osobom starszym nie istnieje. Program solidarnościowy na który miasto dostało pieniądze z funduszu europejskiego na początku, jeszcze nie ruszył, a mamy już połowę czerwca.

 • Bożena

  Jeśli chodzi o te projekty o których Pan pisze sytuacja się powtarza , tak było też w 2022r . Osoby starsze i tylko czekają kiedy w końcu ruszy program "opieka wytchnieniowa " i "asystent osobisty osoby niepełnosprawnej "Co ciekawe w sąsiednich miastach już dawno te projekty funkcjonują . U nas tylko się głośno mówi co to się nie robi dla osób starszych i niepełnosprawnych w tym również dzieci chorych. Niestety w naszym mieście jest dużo osób i rodzin ,które liczą na tą pomoc - która jest bezpłatna

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również