Wiadomości z Rudy Śląskiej

Krystian Morys został wyróżniony podczas Gali Ubi Caritas 2020

 • Dodano: 2020-09-29 10:45

W sobotę, 26 września w Warszawie odbyła się Gala Ubi Caritas 2020. W trakcie Gali uhonorowane zostały osoby, które w życiu codziennym służą ubogim i potrzebującym. Jedną z wyróżnionych osób był Krystian Morys dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej, który otrzymał Wyróżnienie Ubi Caritas 2020 w kategorii "Świadectwo".

Gala Ubi Caritas to Ekumeniczna Gala Dobroczynności, podczas której swoje nagrody przyznają co roku organizacje dobroczynne kościołów różnych wyznań. Doroczna gala jest okazją do wyrażenia, w duchu ekumenicznej współpracy, wdzięczności wobec tych, którzy okazują wyjątkową wrażliwość na potrzeby bliźnich.

W trakcie gali osoby wyróżnione za działalność charytatywną odbierają symboliczne nagrody. Caritas Polska nagradza wyróżnionych statuetkami Świętej Faustyny, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego uhonorowuje laureatów statuetką Miłosiernego Samarytanina, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego przyznaje Nagrodę im. ks. biskupa Jana Niewieczerzała, a Eleos Kościoła prawosławnego wręcza Nagrodę Dłoni Miłosierdzia.

– Jesteśmy tu, by dać wyraz wdzięczności tym, którzy ofiarują swoją pomoc innym i czynią to z naturalnej potrzeby serca. Chcemy docenić ich piękną postawę, choć jestem pewien, że nie czują głodu pochwał – powiedział, witając uczestników wydarzenia, ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Wyróżnieni darczyńcy

Caritas przyznała wyróżnienia i nagrody w trzech kategoriach. Nagrodę i wyróżnienia w kategorii Świadectwo, przeznaczonej dla tych, którzy odnaleźli swoje powołanie w posłudze innym i codziennym wysiłkiem, dają świadectwo miłości bliźniego, wręczył ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Polska. Nagrodzona została siostra Hiacynta Popiel ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Michała Archanioła, kierowniczka Domu Matki i Dziecka w Przemyślu. W ciągu swojej dziewięcioletniej pracy w tej placówce siostra Hiacynta udzieliła schronienia i pomocy 107 matkom i 132 dzieciom.

Wśród wyróżnionych w tej kategorii znaleźli się wolontariusze:

 • Bogumiła Marzec – prezes Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kielcach,
 • Urszula Antosz-Rekucka – opiekunka Szkolnego Koła Caritas w Mszanie Dolnej
 • oraz Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

Z kandydaturą do wyróżnienia Krystiana Morysa, wystąpił Caritas Archidiecezji Katowickiej. Przedstawiciele Caritas docenili w ten sposób działania podejmowane przez kandydata na przestrzeni całego dotychczasowego życia. Sam wyróżniony przyznaje, że jest to najważniejsze wyróżnienie, jakie w życiu otrzymał.

- Wyróżnienie to odnosi się do działań i decyzji, które podejmowałem na przestrzeni całego mojego życia, a na które składają się m.in. wartości wpajane mi przez rodziców, działalność, jaką podejmowałem w wieku młodzieńczym oraz moje dorosłe życie, w szczególności zawodowe i rodzinne, dlatego wyróżnienie to traktuję jako ogromny zaszczyt, który jest dla mnie jednocześnie niekwestionowanym zobowiązaniem do dalszej pracy nad sobą dla dobra innych, potrzebujących - mówił Krystian Morys.

Nagrodę główną Ubi Caritas w kategorii Darczyńca odebrał Janusz Kmiecik, prezes firmy Dolomit Kopalnia Ząbkowice S.A. w Dąbrowie Górniczej. Dzięki niemu odnowiono trzy placówki dla potrzebujących, otwarto Dom Matki i Dziecka, a także dwa schroniska dla bezdomnych.

Wyróżnienia w tej kategorii przyznano:

 • Grupie Producentów AGROS Sp. z o.o. , firmie zrzeszającej rolników i sadowników z Kujaw, która wspomaga różne akcje charytatywne
 • oraz firmie PPUH Ankop Anatol Wrona, która od lat systematycznie i hojnie wspiera realizowane przez przemyską Caritas projekty i działania na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Nagrodzonym w kategorii Współpraca został Ryszard Jędruch, wójt gminy Tryńcza. To dzięki niemu podkarpacka gmina od lat wspiera inicjatywy prowadzone przez przemyską Caritas na rzecz osób potrzebujących, a szczególnie bezrobotnych, starszych oraz dzieci i młodzieży.

Wyróżnienia w kategorii Współpraca przyznano wolontariuszkom:

 • Annie Tarnawskiej, dyrektorce Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego,
 • oraz Ewie Najdek, pielęgniarce zaangażowanej w letni wypoczynek dla dzieci z diecezji elbląskiej, organizowany przez elbląską Caritas w ośrodku w Mikoszewie.

Galę Ubi Caritas zorganizowano już po raz dziewiętnasty. Jej gospodarzem był w tym roku Eleos Kościoła prawosławnego, a uroczystość uświetnił występ Kwartetu Muzyki Cerkiewnej Katapetasma.

Zobacz także

Komentarze (7)    dodaj »

 • boluś

  Na kiela to boło przelewów do Caritasu i.darowizn w formie rzeczowyj?

 • Mirosława

  Gratulacje ,wszystkiego dobrego

 • dd

  GRATULACJE !!! Człowiek bardzo mądry. Wrażliwy. Dobry. I skromny. Bardzo się cieszę i życzę Panu wszystkiego dobrego.

 • hjkl

  O kim te peany? Bo do artykułu pasują jak wół do karety.

 • Zbyszek

  Cudownie,czlowiek ktory mobinguje dzien w dzien swoich pracownikow otrzymuje nagrody. BRAVO!

 • boluś

  Tonio ta posługa chorym i ubogim

 • marekss

  Gratulacje od kolegi z podstawówki z szkoły numer 7 zasyła siwy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.