Wiadomości z Rudy Śląskiej

Krystian Morys został wyróżniony podczas Gali Ubi Caritas 2020

 • Dodano: 2020-09-29 10:45

W sobotę, 26 września w Warszawie odbyła się Gala Ubi Caritas 2020. W trakcie Gali uhonorowane zostały osoby, które w życiu codziennym służą ubogim i potrzebującym. Jedną z wyróżnionych osób był Krystian Morys dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej, który otrzymał Wyróżnienie Ubi Caritas 2020 w kategorii "Świadectwo".

Gala Ubi Caritas to Ekumeniczna Gala Dobroczynności, podczas której swoje nagrody przyznają co roku organizacje dobroczynne kościołów różnych wyznań. Doroczna gala jest okazją do wyrażenia, w duchu ekumenicznej współpracy, wdzięczności wobec tych, którzy okazują wyjątkową wrażliwość na potrzeby bliźnich.

W trakcie gali osoby wyróżnione za działalność charytatywną odbierają symboliczne nagrody. Caritas Polska nagradza wyróżnionych statuetkami Świętej Faustyny, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego uhonorowuje laureatów statuetką Miłosiernego Samarytanina, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego przyznaje Nagrodę im. ks. biskupa Jana Niewieczerzała, a Eleos Kościoła prawosławnego wręcza Nagrodę Dłoni Miłosierdzia.

– Jesteśmy tu, by dać wyraz wdzięczności tym, którzy ofiarują swoją pomoc innym i czynią to z naturalnej potrzeby serca. Chcemy docenić ich piękną postawę, choć jestem pewien, że nie czują głodu pochwał – powiedział, witając uczestników wydarzenia, ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Wyróżnieni darczyńcy

Caritas przyznała wyróżnienia i nagrody w trzech kategoriach. Nagrodę i wyróżnienia w kategorii Świadectwo, przeznaczonej dla tych, którzy odnaleźli swoje powołanie w posłudze innym i codziennym wysiłkiem, dają świadectwo miłości bliźniego, wręczył ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Polska. Nagrodzona została siostra Hiacynta Popiel ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Michała Archanioła, kierowniczka Domu Matki i Dziecka w Przemyślu. W ciągu swojej dziewięcioletniej pracy w tej placówce siostra Hiacynta udzieliła schronienia i pomocy 107 matkom i 132 dzieciom.

Wśród wyróżnionych w tej kategorii znaleźli się wolontariusze:

 • Bogumiła Marzec – prezes Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kielcach,
 • Urszula Antosz-Rekucka – opiekunka Szkolnego Koła Caritas w Mszanie Dolnej
 • oraz Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

Z kandydaturą do wyróżnienia Krystiana Morysa, wystąpił Caritas Archidiecezji Katowickiej. Przedstawiciele Caritas docenili w ten sposób działania podejmowane przez kandydata na przestrzeni całego dotychczasowego życia. Sam wyróżniony przyznaje, że jest to najważniejsze wyróżnienie, jakie w życiu otrzymał.

- Wyróżnienie to odnosi się do działań i decyzji, które podejmowałem na przestrzeni całego mojego życia, a na które składają się m.in. wartości wpajane mi przez rodziców, działalność, jaką podejmowałem w wieku młodzieńczym oraz moje dorosłe życie, w szczególności zawodowe i rodzinne, dlatego wyróżnienie to traktuję jako ogromny zaszczyt, który jest dla mnie jednocześnie niekwestionowanym zobowiązaniem do dalszej pracy nad sobą dla dobra innych, potrzebujących - mówił Krystian Morys.

Nagrodę główną Ubi Caritas w kategorii Darczyńca odebrał Janusz Kmiecik, prezes firmy Dolomit Kopalnia Ząbkowice S.A. w Dąbrowie Górniczej. Dzięki niemu odnowiono trzy placówki dla potrzebujących, otwarto Dom Matki i Dziecka, a także dwa schroniska dla bezdomnych.

Wyróżnienia w tej kategorii przyznano:

 • Grupie Producentów AGROS Sp. z o.o. , firmie zrzeszającej rolników i sadowników z Kujaw, która wspomaga różne akcje charytatywne
 • oraz firmie PPUH Ankop Anatol Wrona, która od lat systematycznie i hojnie wspiera realizowane przez przemyską Caritas projekty i działania na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Nagrodzonym w kategorii Współpraca został Ryszard Jędruch, wójt gminy Tryńcza. To dzięki niemu podkarpacka gmina od lat wspiera inicjatywy prowadzone przez przemyską Caritas na rzecz osób potrzebujących, a szczególnie bezrobotnych, starszych oraz dzieci i młodzieży.

Wyróżnienia w kategorii Współpraca przyznano wolontariuszkom:

 • Annie Tarnawskiej, dyrektorce Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego,
 • oraz Ewie Najdek, pielęgniarce zaangażowanej w letni wypoczynek dla dzieci z diecezji elbląskiej, organizowany przez elbląską Caritas w ośrodku w Mikoszewie.

Galę Ubi Caritas zorganizowano już po raz dziewiętnasty. Jej gospodarzem był w tym roku Eleos Kościoła prawosławnego, a uroczystość uświetnił występ Kwartetu Muzyki Cerkiewnej Katapetasma.

Zobacz także

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • boluś

  Na kiela to boło przelewów do Caritasu i.darowizn w formie rzeczowyj?

 • Mirosława

  Gratulacje ,wszystkiego dobrego

 • dd

  GRATULACJE !!! Człowiek bardzo mądry. Wrażliwy. Dobry. I skromny. Bardzo się cieszę i życzę Panu wszystkiego dobrego.

 • hjkl

  O kim te peany? Bo do artykułu pasują jak wół do karety.

 • Zbyszek

  Cudownie,czlowiek ktory mobinguje dzien w dzien swoich pracownikow otrzymuje nagrody. BRAVO!

 • boluś

  Tonio ta posługa chorym i ubogim

 • marekss

  Gratulacje od kolegi z podstawówki z szkoły numer 7 zasyła siwy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.