Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kryzys energetyczny w pełni. Czy miasto będzie dostarczało mieszkańcom węgiel?

 • Dodano: 2022-10-12 14:15

Rząd zaapelował do samorządów, aby zajęły się kupnem i dystrybucją węgla dla mieszkańców swoich gmin. Jak do sprawy podchodzi rudzki magistrat?

Na początku października wicepremier Jacek Sasin zaapelował bowiem do samorządów, by te zaangażowały się w dystrybucję wśród mieszkańców węgla, importowanego przez spółki PGE Paliwa i Węglokoks. 

– Cała władza w kraju odpowiada za to, żeby Polacy mieli ciepło w domach. My jako rząd robimy wszystko, żeby tak było i oczekujemy, że samorządy nie będą stały obok – podkreślił minister aktywów państwowych Jacek Sasin dla TVP.

Samorządy zaangażowane się w dystrybucję węgla?

W ubiegły czwartek z częścią samorządowców spotkał się w KPRM premier Mateusz Morawiecki. Premier przekonywał, że każdy musi przyczynić się do bezpieczeństwa energetycznego w swojej gminie, w swoim powiecie. Przekazał też, że rząd przygotował projekt ustawy, która w przypadku wyższych cen węgla zapewni samorządom rekompensaty.

 - Są wielkie hałdy węgla na nabrzeżach portowych. (...) Ale aby trafił do mieszkańców, musimy również skorzystać ze wsparcia tych, którzy są najbliżej mieszkańców, czyli właśnie was samorządowców, właśnie po to zaproponowaliśmy kolejną ustawę - powiedział w ubiegły czwartek premier Morawiecki.

Mateusz Morawiecki podał, ile maksymalnie ma kosztować surowiec rozprowadzany przez samorządy.

- Aby ta cena była jak najlepsza dla mieszkańców, proponujemy - również w ramach tej ustawy - dopłatę, która będzie powodowała, (...) iż cena ma oscylować wokół 2 tys. zł. Chcemy, żeby ona była nie wyższa niż 2 tys. zł - podkreślił Morawiecki. I zadeklarował, że państwo będzie dopłacało samorządom, by drożej nie było.

Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli władzy z samorządowcami. Głównym tematem porannego spotkania z samorządowcami z Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich była kwestia cen energii i dystrybucji węgla. Premier podczas rozmów wysłuchał postulatów samorządów i przedstawił propozycje Rady Ministrów w tym temacie. 

- Rosja z premedytacją wprowadziła całą Europę w kryzys energetyczny i jest to jeden z frontów, na którym toczy się wojna prowadzona przez Putina. Naszym wspólnym wyzwaniem – dla całej władzy publicznej, także samorządowej – jest przeciwdziałanie jego skutkom i dotarcie z naszymi rozwiązaniami do wszystkich obywateli, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących. Dziś nie możemy pozwolić sobie na podziały i spory. Nie dajcie sobie wmawiać, że między nami istnieją jakieś bardzo głębokie różnice. To nie czas na wewnętrzne walki polityczne, musimy działać razem. Jestem otwarty na dialog i współpracę. W obliczu wojny nie mamy legitymacji partyjnych - mówił Mateusz Morawiecki.

Co na to przedstawiciele rudzkiego magistratu? 

Zapytaliśmy o to rzecznika prasowego Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej. Adam Nowak krótko skomentował sprawę.

- Z uwagi na popyt na węgiel w Rudzie Śląskiej, nie mamy jako samorząd możliwości zorganizować naprędce sprawnego kanału dystrybucji - mówi nam Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska. 

Temat dystrybucji węgla przez samorządy jest jednak na tyle głośną sprawą, że w rudzkim magistracie rozdzwoniły się telefony. Rudzianie pytali, czy mogą liczyć na pomoc w kupnie węgla. Dzisiaj na oficjalnym profilu miasta w mediach społecznościowych pojawił się komunikat w tej sprawie. Możemy w nim przeczytać, że duży problem w tym temacie stanowi brak podstawy prawnej dla takich działań, co uniemożliwia podjęcie sugerowanych przez Rząd zadań.

- Miasto nie prowadzi sprzedaży węgla! W związku z licznymi telefonami i pytaniami kierowanymi do Urzędu Miasta w sprawie możliwości zakupu węgla informujemy, że rudzki samorząd nie prowadzi sprzedaży tego paliwa ani innego opału. Zgodnie z aktualnie obowiązującym stanem prawnym, gminy nie mają podstaw do tego, by handlować węglem - czytamy w komunikacie. 

Komentarze (26)    dodaj »

 • Trewor

  Pierończyk polegnie na węglu już w początkach kariery gdyż w R.Śl panuje zasada: nie da się, nie potrafimy, ne możemy. Taki tu mamy pełowski klimat w mieście.

 • boluś

  Ponoć do kożdyj tony wongla przysługuje Miyszkańcom Rudy dwóch niyrobów ze Straszy Wiejskyj ' do pomocy przy ściepaniu do pywnicy ! Po co im SIŁKA na koszt MIASTA ?

 • Mieszkanec

  Widać PO żądzi a w miastach gdzie jest PiS nie ma problemu z dystrybucją węgla i jest tańszy.U nas władze trzymią z prywaciażami i dzielą się zyskami pod stołem.No ale takiej władzy chcieli Rudzianie.

 • Ober Mensch

  Generalnie za Pisu nie ma żadnych problemów. Jak by jeszcze rządzili w miastach to z tego dobrostanu człowiek by zwariował

 • vice

  Ale masz na to jakieś dowody czy tylko tak sobie piszesz?

 • Ober Mensch

  Druga Wenezuela, złoża najlepszej jakości ropy pod nogami a ludzie stoją w kilometrowych kolejkach żeby zatankować, całkiem jak u nos z wonglem, a krajem też rządzi tępy dyktator

 • lolek

  PiS jak zwykle co złego to nie oni tylko zwalać na samorząd :) Jak Sasin się za coś bierze to od razu wiadomo że albo klapa albo przekręt. Teraz już znaleźli winnego swojego nieudacznictwa. Tych dziadów od kaczora trzeba pogonić do Azji bo tam ich miejsce.

 • Gustlik

  Dlaczego ten typ łże w żywe oczy. Przecież to tylko on zabronił importu węgla z Rosji a nie Putin i nie Tusk.

 • fajerberga

  czemu elektorat PO jak i ta partia to tacy hipokryci przecież sami nalegali na szybsze odchodzenie od węgla a tym samym likwidację polskich kopalń a teraz mówią co innego

 • ABC

  No pewnie, że nic nie mogą! Takiego prezydenta sobie wybrali, a teraz chcą, żeby coś dla nich zrobił?

 • no pis

  Koniec świata. Węgiel na Śląsk pojedzie z Gdańska. To jakaś schizofrenia. Już od lat deklarowali "uniezależnienie" od Rosji. Teraz jest "uniezależnienie", o które tak dzielnie walczyli i też źle. Wszystko zwalają na wojnę a to nie putininflacja tylko pisinflacja. Czy ONI mają ludzi za [...]i? Ropa staniała na giełdach a paliwo wciąż drogie. Teraz wymyśli sobie marże za prąd nie mające pokrycia w rzeczywistych kosztach.

 • Wyborca

  Ludzie ich wybrali i nadal są murem za nimi to co się pieklisz? Mamy tępe społeczeństwo które nie potrafi dodać dwa do dwóch. Będą marznąć narzekać a jak przyjdą wybory suweren znowu wybierze PIS

 • no pis

  I to jest prawdziwy dramat

 • alojz

  jeszcze większy dramat to wybór po

 • gyna

  Została tylko KONFEDERACJA

 • Malkontent

  Ruda Śląska będzie dystrybuowała węgiel z Mozambiku bo nasz rudzki jest dla rudzian niedostępny. Za to szkody górnicze wyolane przez węgiel widmo są nasze i namacalne.

 • tbs

  Trzeba było mule nie zamieszkiwać na śląsku.

 • boluś

  Sami se muszymy nakopać wongla ' bo Urząd mo to w rzyci !

 • Zyga

  Boluś, czemu ty dziennie tyle pijesz?

 • boluś

  Próbuja podciongnąć do tfojego poziomu ! Żiguś

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również