Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

KS Slavia Ruda Śląska ma 100 lat. Szykuje się do rundy jesiennej. A co z finansami?

 • Dodano: 2019-07-25 07:15, aktualizacja: 2019-07-25 00:06

Klub Sportowy Slavia Ruda Śląska obchodzi w tym roku jubileusz 100-lecia istnienia. Przed nim także runda jesienna, na którą piłkarze otrzymali 25 tys. zł. Radny Marek Wesoły zaznacza, że to zdecydowanie za mało, aby zawodnicy utrzymali się w IV lidze. Rzecznik magistratu zapewnia, że wszystkie umowy z klubami są realizowane.


Po ogłoszeniu wyniku ostatniego konkursu, w którym KS Slavia startowała o finansowe wsparcie sportowego szkolenia grup seniorskich w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2019 roku, klub otrzymał 25 tysięcy złotych. Osoby zaangażowane w działalność klubu zwracają uwagę, że to za mało. Radny Marek Szymański zaznacza jednak, że trwają rozmowy z miastem w tej sprawie. Decyzja powinna zostać wydana do 1 sierpnia.  


Sprawa ujrzała światło dzienne 10 lipca, kiedy radny Marek Wesoły na swoim facebookowym profilu napisał:


- Jeśli ta informacja, która dzisiaj do mnie dotarła się potwierdzi, to znaczy że prezydent naszego miasta wraz z zastępcami stracą wszelką wiarygodność wśród wielu swoich wyborców. Wycofanie się z koniecznej i obiecanej wysokości finansowania Slavii, jako klubu będącego dziś najwyżej w rozgrywkach spośród wszystkich rudzkich klubów piłkarskich, to gwóźdź do trumny dla obchodzącej w tym roku 100-lecie Slavii Ruda Śląska. Zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych na rundę to wartość, na którą ci młodzi piłkarze wraz z trenerem i działaczami zapracowali, utrzymując Slavię w IV lidze. Czy wyrazem uznania ma być wycofanie klubu z rozgrywek? Czy dobry gospodarz może na to pozwolić? Absolutnie nie. Apeluję do władz miasta o wypełnienie umowy finansowania, która została zaakceptowana przez Miasto i wszystkie kluby.


 


W odpowiedzi na tę informację wiceprezydent Krzysztof Mejer, także w mediach społecznościowych, podkreślił, że miasto zrealizowało obietnice i dofinansowało klub.


- Zarzucono nam, że nie wywiązaliśmy się z obietnicy dofinansowania tegoż klubu w takim stopniu, by mógł on kontynuować grę w czwartej lidze. Otóż chcę oświadczyć, że wywiązaliśmy się z tej obietnicy. Klub potrzebował 75 tys. złotych na kontynuację gry w IV lidze i te pieniądze otrzymał. Dlatego boli oskarżenie, że nie wywiązaliśmy się z danego słowa – zaznaczył Krzysztof Mejer.

- Pragnę dodać, iż wszystkie umowy z Klubem Sportowym Slavia, jak również z innymi klubami są realizowane. Umowy finansowe podlegają dyscyplinie finansów publicznych i kontroli. Kluby startują w konkursach ofert, gdzie o podziale środków decyduje komisja konkursowa – wyjaśnia Adam Nowak, rzecznik Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.


A jak kształtują się finanse?

Klub otrzymał od miasta 10 tys. zł jako grant, 25 tys. zł na I etap szkolenia seniorskiego i 25 tys. zł na rundę jesienną, a także 75 tys. zł w ramach umowy na promocję (od 01.03 – 31.12.2019). Razem daje to 135 tys. zł. Do tego dochodzi jeszcze dofinansowanie szkolenia dzieci i młodzieży, czyli 145 tys. zł i grant wynoszący 6,9 tys. zł. W sumie zatem KS Slavia otrzymał 286,9 tys. zł. Warto dodać, że w ubiegłym roku kwota dofinansowania wyniosła 290 tysięcy złotych, w 2017 - 281 tys. zł, w 2016 - 203 tys. zł, 2015 - 165 tys. zł, a w 2014 - 161 tys. zł. 


- Dlatego nie sposób się zgodzić z tezą, że miasto będzie odpowiadać za wycofanie drużyny KS Slavia z IV ligi i za upadek klubu – podkreślił wiceprezydent.

Ruda Śląska co roku przeznacza na sport ok. 3 mln zł

Do informacji opublikowanej przez radnego Marka Wesołego odniosła się także wiceprezydent Anna Krzysteczko, która wyjaśniła, że każdego roku miasto przeznacza ponad 3 mln zł na dofinansowanie klubów i stowarzyszeń sportowych, które starają się o dotacje, pisząc wnioski i startując w konkursach ocenianych przez komisje konkursowe. Jak zaznacza Anna Krzysteczko, ważnymi kryteriami branymi pod uwagę podczas oceny są: baza i sprzęt sportowy oraz takie aspekty jak szkolenie dzieci i młodzieży, a także sukcesy klubów. 


- Wszystkie procedury związane z konkursem są jawne, a do komisji zapraszamy obserwatorów, którzy mają wgląd w cały proces oceny złożonych ofert. Podczas ostatniego konkursu nikt nie zakwestionował wyników i tym samym podziału pieniędzy. Dziś natomiast dowiadujemy się, że środki przekazane przez miasto są niewystarczające – zauważa Anna Krzysteczko.


 

Jak sprawa wygląda obecnie?


 - Zobaczymy, czekamy na reakcję. Na razie jest tylko bardzo dużo pisania w mediach, tłumaczenia się itp. Jeśli władze miasta nie podejmą decyzji i nie wypełnią umowy oraz deklaracji, to będzie to ze szkodą dla klubu i mieszkańców, i żadne inne wymówki tutaj nie pomogą. Ostatecznie obietnice wyborcze jednak zobowiązują – powiedział nam radny Marek Wesoły.

Zobacz także

Komentarze (24)    dodaj komentarz »

 • FD

  Jeżeli chodzi o sport seniorski, to według mnie miasto powinno wspierać finansowo tylko te kluby, które prezentują odpowiednio wysoki poziom sportowy. W tekście artykułu czytamy, że KS Slavia dostała 75 tys. zł w ramach umowy na promocje miasta. Z całym szacunkiem dla piłkarzy Slavii, ale chyba są w Rudzie Śląskiej kluby, które w dużo większym stopniu promują nasze miasto. Jakiś czas temu, kiedy Witold Bańka obejmował tekę ministra sportu, w jednym z wywiadów zapytany o Rudę Śląską, bez zastanowienia powiedział, że słynie ona z zapasów. Również lekkoatleci prezentują poziom sportowy pozwalający im osiągać wyniki na poziomie Mistrzostw Polski. Mało tego - dzięki temu, że powstał w naszym mieście stadion lekkoatletyczny, to coraz częściej gościmy w Rudzie Śląskiej gwiazdy oglądane przez miliony ludzi w TV. Ministerstwo Sportu i Turystyki, czy Polski Komitet Olimpijski czyli najważniejsze instytucje zawiadujące sportem w tym kraju, na chwilę obecną, kojarzą Rudę Śląską dzięki zapaśnikom i lekkoatletom. Zapaśniczka Natalia Strzałka, pełniła w tym roku z ramienia PKOL, role ambasadora podczas Europejskiego Festiwalu Młodzieży w Azerbejdżanie. To jest promocja wizerunku Rudy Śląskiej!!! A nie udział w rozgrywkach IV (V) ligi. Bardzo prężnie rozwijają się akrobaci, łucznicy, pływacy i pewnie jeszcze inne dyscypliny, które już teraz startują na terenie całego kraju i w grupach młodzieżowych i nie tylko osiągają znaczne sukcesy. To jest promocja!!! Ale z żadnym z tych klubów nie podpisano umowy promocyjnej. Podpisano ją natomiast z piłkarzami KS Slavia, którzy w "dowodzie wdzięczności", wykazują swoje niezadowolenie, pisząc na wszelkich możliwych portalach internetowych, jak to zostali skrzywdzeni. Szkoda, że zaangażowani w tę sprawę nasi "politycy lokalni", nie dostrzegają w tym problemu.

 • Rudzianin

  o to to to! Zgadzam się w całej rozciągłości. Rudzianin

 • Jan

  Nic dodać, nic ująć.

 • Anty

  Miasto wolne od piłki nożnej i patologii związanej z kibolstwem i rządaniami kasy od wszystkich to szczęśliwe miasto :)

 • Rudzianin

  No u nas jeszcze nie jest tak źle, Spójrzcie co dzieje się w Świętochłowicach.... dramat!

 • Padre

  Slavia to dno. Grunwald dopuki Wawa rządzi od dna sie nie odbije. Urania, Jastrząb, Orliki itp. nic nie oferują. Jedynie Gwiazda RŚl rozwija się pełną parą. Seniorzy na hali w ekstraklasie, na trawie co rok awans, a dzieciaki wygrywają turnieje i ligi w większości roczników

 • Slaviok

  Co do Slavii to niestety sportowy trup komu zależy na topieniu kasy na amatorów którzy prezentują sportowo 5 poziom rozgrywkowy w bardzo słabej lidze europejskiej a wymagania prawie jak w lidze mistrzów. Kasa tylko na dzieci i młodzież.

 • Edward

  Niestety, ale też jestem tego zdania.

 • Kasai

  Ruda Śląska to pustynia sportowa! Popatrzmy na to co się dzieje w Gliwicach, Zabrzu, Bielsku, Sosnowcu czy Katowicach. Obiekty, stadiony i sport na najwyższym poziomie. Kwoty na sport w porównaniu z innymi miastami są po prostu śmieszne.

 • Małpa

  Jaka pustynia! Mamy tu wielu utalentowanych zawodników. Zapomina się niestety m.in. o młodych gwiazdach wyciskania sztangi leżąc, a szkoda...

 • sportowiec

  Ważniejsze od sportu wyczynowego jest aktywność ruchowa przeciętnych ludzi a z tym akurat w naszym mieście jest nie źle (choć mogło by być lepiej). Niepotrzebne nam takie dylematy jak w Chorzowie czy Zabrzu gdzie grube miliony wywalają dla kilkudziesięciu "wyczynowców" kosztem zwykłych ludzi.

 • Czarek

  Sport to nie tylko piłka nożna

 • Tobiasz

  Zgadzam się. Ale niestety wszyscy dają kasę tylko na piłkę nożną. Lewandowski jest jeden, a nikt nie chce docenić jakoś zawodników reprezentujących inne sporty.

 • Edward

  A jednocześnie popatrzymy też na tako Bytom, który żył obiecankami wypasionego stadionu od lat. I co? Nawet stadion Polonii rozebrali i ta teraz trenuje na Szombierkach...

 • lyjo

  Miasto nie potrzebnie się rozdrabnia. Pytanie po co miasto daje pieniądze na takie klubiki i stowarzyszenia jak np. Orlik Ruda Śl i tym podobne dziwne twory. Lepiej skupić się na klubach które mają zaplecze, boiska. Takim klubom dać więcej uprzednio wymuszając zmiany w zarządach na ludzi XXI wieku, którzy są przedsiębiorczy, zaradni. Niestety w większości starych klubów nadal króluje tzw. beton a to one mają zaplecze, którego nie powstydziłyby się kluby drugo ligowe - wide Grunwald Ruda Śl. Miasto wydało 3 mln dzieląc ja na drobne i nic z tego nie ma. Tzn. jest, w klubiku zrobi się festyn, przyjedzie radny-bezradny ogłosi wspaniałą nowinę, że miasto dofinansowało klubik, dzieciakom rozda po medalu, rodzice się cieszą i radny-bezradny może cieszyć się kolejną kadencją ;) Tak to mniej więcej funkcjonuje.

 • działacz

  "wymuszając zmiany w zarządach"??? Chyba coś ci się pomyliło. A ci "przedsiębiorczy i zaradni ludzie XXI wieku" to może i by się zaangażowali, ale pod warunkiem, że będą z tego mieli bardzo wymierną korzyść. Na tym polega ich przedsiębiorczość.

 • Edward

  To którym klubom w takim razie wypada dać to dofinansowanie?

 • Antek

  Rozdzielając pieniądze na większą liczbę klubów logicznym jest, że korzysta z nich więcej osób, a o to właśnie chodzi. Promocja zdrowego stylu życia poprzez ruch, wysiłek fizyczny czy zdrowe odżywianie niezależnie od dyscypliny sportowej powoduje wzrost świadomości społecznej w tym zakresie. Bezsensowne byłoby sponsorowanie jednego klubu np. za 3 mln zł. Skorzystało by z tego kilkunastu, czy kilkudziesięciu kopaczy, a tak korzystają w różnych dyscyplinach sportowych zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli.

 • Rudzki sportowiec

  Ktoś może realnie wytłumaczyć po co w tym mieście jest tyle klubów piłkarskich? Jakby zebrać z każdego rudzkiego klubu po kilku najlepszych piłkarzy to można by zrobić drużynę, która miała by realne szanse na walkę o awans do wyższych lig. Przecież tutaj nie trzeba być jakimś wybitnym specjalistą w tej dziedzinie. No chyba, że tu nie o to chodzi......?

 • Jacenty

  Nawalilo ich jak żab po deszczu i tak przez lata ten stan trwa...

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.