Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kupa wstydu!

 • Dodano: 2018-03-28 09:15, aktualizacja: 2018-03-28 11:02

Pierwsze oznaki wiosny w mieście? Psie kupy na chodnikach i skwerach. Pomimo wielu akcji zachęcających właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach, „śmierdzący problem” nie znika z rudzkich ulic. Właściciele psów mają prawny obowiązek sprzątania po swoim psie. Co w takim razie grozi właścicielom psów, którzy nie posprzątają po swoim pupilu?

Wielu właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy, że nie sprzątając po swoim pupilu, postępuje niewłaściwie. Często słyszy się tłumaczenia, "mały pies - mała szkoda", nie ma gdzie wyrzucać torebek z odchodami albo że skoro właściciele psów płacą za nie podatek, sprzątaniem powinny zająć się specjalne służby. Lekceważące podejście właścicieli do sprzątania po swoich czworonogach to przede wszystkim skutek braku powszechnie obowiązujących przepisów regulujących tę kwestię. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ,nakłada na gminy obowiązek ustalenia indywidualnych zasad na ich terenie, a więc to, czy sprzątanie po psie jest obowiązkowe czy nie, zależy od stosownej uchwały rady gminy. W naszym mieście jest odpowiednia uchwała regulująca tę sprawę!

- Zgodnie z zapisami Uchwały Nr PR.0007.216.2015 Rady Miasta Ruda Śląska z dnia 28 października 2015 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Ruda Śląska, z późn. zm., osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do niezwłocznego usunięcia pozostawionych przez nie zanieczyszczeń na klatkach schodowych lub w innych pomieszczeniach budynków służących do użytku publicznego, a także na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, przejściach podziemnych, zieleńcach, skwerach i w parkach. Postanowienie to nie dotyczy osób niepełnosprawnych korzystających z psów asystujących - mówił Marek Partuś, Komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.

Za nieuprzątnięcie zanieczyszczeń pozostawionych przez swojego pupila grozi nam mandat w wysokości do 500 zł.

- W miesiącach styczeń – luty 2018 r. Straż Miejska w Rudzie Śląskiej za powyższe wykroczenie nałożyła 34 mandaty karne, skierowała 3 wnioski o ukaranie i udzieliła 11 pouczeń - poinformował komendant.

Mieszkańcy na różne sposoby próbują walczyć z nieodpowiedzialnymi właścicielami psów, którzy nie sprzątają po swoich pupilach. Najczęściej na osiedlach możemy zauważyć tabliczki z napisem: "Zakaz wyprowadzania psów" albo "To nie jest toaleta dla twojego psa". Tabliczki te mają charakter tylko informacyjny jeżeli zostały umieszczone przez mieszkańców osiedla. Złamanie zakazu nie jest podstawą do podjęcia interwencji przez funkcjonariuszy straży miejskiej czy policji. Inaczej sprawa wygląda kiedy tabliczkę zamieści zarząd spółdzielni mieszkaniowej, która jest właścicielem danego terenu.

- Tabliczka „Zakaz wyprowadzania psów” umieszczana na zieleńcach wokół osiedli mieszkaniowych jest jedynie informacją dla osób korzystających z tych terenów o sposobie w jaki należy je użytkować. Nieprzestrzeganie zawartej na niej informacji nie są podstawą do podjęcia interwencji przez strażników miejskich, gdyż czyn ten nie stanowi wykroczenia - tłumaczył Marek Partuś. - Spółdzielnia jednakże, jako właściciel terenu, ma prawo decydować o tym, jak chce swój teren wykorzystywać i może tego typu zakazy zawrzeć w regulaminie. Może również na drodze cywilnej egzekwować od właścicieli zwierząt domowych przestrzeganie tego regulaminu - dodał.

Przypomnijmy, że miasto co roku zakupuje biodegradowalne worki na psie odchody, które za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowych, gabinetów weterynaryjnych oraz urzędu miasta przekazywane są bezpłatnie mieszkańcom Rudy Śląskiej. Psie odchody zawinięte w woreczek można wrzucać do każdego z przyulicznych koszy.

Kupa wstydu!

Komentarze (91)    dodaj komentarz »

 • zmartwiony

  dejcie nom już pokoj ! -Pikuś

 • Rudzianin

  Przy Urzędzie Miasta jest monitoring za ktory słono płacimy jako podatnicy a trawniole najbardziej za[...] w mieście butelki po alkoholu potłuczone na placu JP II bo rynek to jedna wielka melina pija palą pety ciepia a ten przy monitoringu spi leń jeden Ciekawe ile mandatów za to wystawili ??? W naszym miescie mozna [...] pic i nic za to sie nie dostani.A taki ładne kwiatki posadzili ciekawe kiedy je ludzie zniszczą.Rynek to nasza wizytówka miasta powinnismy dbac o niego wszyscy .

 • ihy

  Z tego co tu przeczytałem wynika jasno. Z prostakami nie ma dyskusji, wręcz bije od nich jakaś walka o wolne kupy! Może jednak głos rozsądku ma tu jakąś szansę. Teoretycznie UM zna każdego kto ma psa (podatek). Więc nie wiele będzie kosztowała akcja informacyjna po wcześniejszym dopracowaniu uchwały: "Trzy razy zostaniesz złapany, nagrany itp. jak nie sprzątasz kup po swoim pupilu, myyyk 1000zł". Większość wyborców serio będzie biła brawo władzy, a ta też każdy grosz chętnie przytuli.

 • świeżak

  Psy i tak s...ć będą no chyba, że ktoś im d...y zakorkuje.

 • 123

  Dobrzy ludzie mają zwierzęta a wielkie panie ze wsi zabitej dechami , nagle im wszystko przeszkadza ,ale sprzątać po pupilach powinien każdy..

 • Dioboł

  Ludzie nie sprzątają po swoich pupilach bo są leniwi i tłumaczą sobie, że przecież to naturalny nawóz. A wiosną wszystkie chodniki są za[...] i strach iść z dzieckiem na spacer. Tak jak w Japonii czy Chinach trzeba zakazać trzymania dużych zwierząt w budynkach wielorodzinnych i tyle. Jak ktoś ma swój dom i działkę proszę bardzo a w blokach wprowadzić zakaz !

 • Kopidoł

  Tyś jest przykry. Zakazy to się za komuny wprowadzało, jak Ci się nie podobo to wybuduj się chałpa, najlepi jak nojdali od nos i bydziesz mioł czysty trawnik i ani jednego psa. Jak Ciebie psy przeszkadzają to już musi być z Tobą źle.

 • Bkw

  W Chinach duże psy trzymają w spiżarniach.

 • Bbb

  Dlaczego?

 • Dioboł

  ... Bo ludzie nie sprzątają po swoich pupilach. Dlaczego kilkunastu lokatorów ma mieć zasrany trawnik przed domem bo jeden lokator lubi pieski. Niech decyduje większość a nie mniejszość. Wprowadzić zakaz !

 • ihy

  Demokracja i zdanie większości nigdy nie będzie sprawiedliwe, ale zdrowy rozsądek rozwiązuje problem. Masz psa to po nim sprzątasz, a gdy nie sprzątasz płacisz dotkliwą karę!! I miasto nic więcej poza akcją informacyjną i karami finansowymi zrobić nie może.

 • Człowiek

  Zamiast zajmowania sie takimi [...]ami zwiększylibyście kary dla oprawców psów. Dla tych chu... nawet dożywocie to za mało. Jesteście śmieszni wdepnie sie raz za czasu w g.. to normalne na trawie - nawet nie wiadomo czy to psia kupa a wy piszecie że slalomy musicie robić bez przesady wyolbrzymiacie bo co bo nie chcecie sobie bucików z nju balansa za 5 stów upierd... Ach no tak bo cały rok na nie zbierališcie żeby polansić sie przed innymi.

 • rider

  człowiek z niedowagą mózgową + internet...

 • rUDZIANKA

  Witam... tyle sie mowi o sprzataniu psich kup i slusznie...ale mam pytanie kto posprzata LUDZKIE KUPY I RZYGOWINY I ZASZCZANIE BRAMY, NO KTO?

 • xxxx

  właśnie kto pozbiera to co sami zostawiacie nie raz byłam światkiem i usłyszałam bo mam potrzebę

 • Roben

  Bardzo słuszna uwaga!!! Co ciekawe kiedyś byłem świadkiem jak pewnien bezdomny kupę robił na śmietniku, dzwonię na SM a tam w telefonie pytanie szczere: no ale czego ja oczekuję?! Co mamy z nim zrobić?! Poza tym wypicowane gwiazdy raz po raz leją i nie tylko, przy murach czy krzakach nieraz nawet nie zaslaniajac się, pewnie się później udzielają tu na forum bo jak szli pod krzaczek to wdepneli :)

 • ha, ha

  Ty pozbierasz

 • Mieszkanka Rudy

  I to jest powód dla którego coraz większa ilość psów ląduje w schronisku. Ja Jeszcze mam psa ale już i kota. Myślę że pies już ostatni...

 • rudzianka

  Tu nie ma co mówić o psich odchodach,tylko prosto z mostu w Rudzie Śląskiej jest bardzo brudno .Dobrze,że wiosna idzie, trawą zarośnie ,nie będzie tych śmieci tyle widać.Psy też w trawę narobią i po krzyku,trawa wysoka,koszona jak najrzadziej ,żeby ukryć wszystkie brudy,Nikt z UM nie wyda więcej na utrzymanie czystości w mieście,bo trzeba zrobić poronione inwestycje,typu odpoczynek na hałdzie itpChyba ,że Unia da im dotację celową na sprzątanie to może wreszcie...

 • fafik

  Kiedyś tez nie sprzątałem po psie bo "się rozłoży" No, niestety, nie rozłoży się. Raz czy dwa mnie opi...ono i to chyba jest jedyna metoda. Sam to teraz robię. Poza tym problem kup to jedno, a problem zasypanych wszelkimi śmieciami terenów niczyich to drugie. Leżą tam od lat. Pani Prezydent, jest Pani Prezydentem całej Rudy Ślaskiej, a nie tylko Łysego Placu im. Klanu Kimów i nie moze się Pani zasłaniać, ze to "tereny pokopalniane" a to tereny "pokolejowe" a to znowu nie wiadomo czyje

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.