Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kupa wstydu. Sprzątanie po psie - obowiązek czy wolny wybór?

  • Dodano: 2019-04-29 10:45, aktualizacja: 2019-04-29 22:53

Oznaki wiosny w mieście? Psie kupy na chodnikach i skwerach. Pomimo wielu akcji zachęcających właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach, "śmierdzący problem" wciąż występuje na rudzkich ulicach. Jak mówi jednak Marek Partuś, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej - świadomość mieszkańców z roku na rok jest coraz większa.

Mamy XXI wiek, a moje osiedle wyglądało po zimie jak pole minowe. Nie rozumiem postępowania właścicieli psów, którzy nie sprzątają po swoich pupilach. Sprzątanie po psie to nie tylko kwestia utrzymania czystości i estetycznego wyglądu miejsc publicznych. Chodzi również o zdrowie innych ludzi oraz zwierząt. Odchody czworonogów mogą zawierać szkodliwe bakterie, takie jak pierwotniaki czy larwy licznych pasożytów. W tym wypadku szczególnie narażone są dzieci oraz inne psy - mówi pani Anna z Bielszowic.

Niektórzy właściciele psów nie zdają sobie sprawy, że nie sprzątając po swoim pupilu, postępują niewłaściwie. Często słyszy się tłumaczenia, "mały pies - mała szkoda", nie ma gdzie wyrzucać torebek z odchodami albo że skoro właściciele psów płacą za nie podatek, sprzątaniem powinny zająć się specjalne służby. Lekceważące podejście właścicieli do sprzątania po swoich czworonogach to przede wszystkim skutek braku powszechnie obowiązujących przepisów regulujących tę kwestię. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na gminy obowiązek ustalenia indywidualnych zasad na ich terenie, a więc to, czy sprzątanie po psie jest obowiązkowe, czy nie, zależy od stosownej uchwały rady gminy. W naszym mieście jest odpowiednia uchwała regulująca tę sprawę!

Zgodnie z zapisami uchwały Rady Miasta Ruda Śląska w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Ruda Śląska, osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do niezwłocznego usunięcia pozostawionych przez nie zanieczyszczeń na klatkach schodowych lub w innych pomieszczeniach budynków służących do użytku publicznego, a także na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, przejściach podziemnych, zieleńcach, skwerach i w parkach. Postanowienie to nie dotyczy osób niepełnosprawnych korzystających z psów asystujących.

– Jeżeli chodzi o zachowanie obowiązków związanych z wyprowadzaniem psa i sprzątaniem po nim nieczystości, w ubiegłym roku ujawniliśmy 293 takie przypadki, w tym wręczyliśmy 151 mandatów, 128 osób zostało pouczonych, a 14 wniosków o ukaranie skierowaliśmy do sądu – mówił Marek Partuś, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. - Jednak z naszego doświadczenia mogę powiedzieć, że świadomość właścicieli psów się zwiększa. Wiele osób sprząta po swoich pupilach. Niestety zdarzają się jeszcze osoby, które mimo pouczeń nadal nie stosują się do obowiązującego prawa. W takich przypadkach strażnicy wystawiają mandaty - dodaje.

Za nieuprzątnięcie zanieczyszczeń pozostawionych przez swojego pupila grozi nam mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Przypomnijmy, że miasto co roku zakupuje biodegradowalne worki na psie odchody, które za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowych, gabinetów weterynaryjnych oraz urzędu miasta przekazywane są bezpłatnie mieszkańcom Rudy Śląskiej. Tylko w tym roku przygotowano do wydania 700 tys. sztuk takich torebek. I tyle samo woreczków mieszkańcy odebrali w roku ubiegłym, podczas gdy np. w 2008 r. zużyto ich tylko 41 tys. Psie odchody zawinięte w woreczek można wrzucać do każdego z przyulicznych koszy.

Komentarze (54)    dodaj »

  • Pankracy

    ochyda, nie podałbym ci ręki

  • widać, że nie sprzątasz

    Przecież gołą ręką nie bierze tego g...

  • Rudz

    Powinni sprzątać po swoich psach wszędzie kupy a jeszcze jak duży pies zrobi to tak jak kon

  • kowalski

    Pewnie mnie tu zaraz obrzucą błotem. 15 lat temu nie sprzątało się kup. Ale następuje postęp i zwyczajnie dobrym zachowaniem jest się schylić i kupę sprzątnąć. To kultura właściciela. Zachęcam do tego :)

  • Ola

    Dokładnie. Świadczy to o właścicielu. Zero kultury. Ciekawe czy ze swoją osobista też tak mają że po sobie nie sprzątają.

  • Adolf

    ja bym nie dotknął ciepłej kupy... ochyda

  • gumowa rękawica

    Adolf przecież dziennie podcierasz sobie pupę.

  • Zilf

    Możesz poczekać, aż ostygnie. A w tym czasie zajrzeć do słownika ortograficznego...

  • ja

    W każdym budynku i w każdej klatce schodowej powinny być dodatkowo informacje o odpowiedzialności za swoje pieski. Raczej mało kto zna uchwałę Rady Miasta Ruda Śląska i regulamin skoro właścicieli z woreczkami wcale nie widać . Bezczelnie wyprowadzają nawet na trawniki , na których zaraz będą bawić się dzieci. Ale czują się bezkarni więc tak to wygląda. Fuj !

  • olo

    psów się czepiacie, a na ścianach w blokach żółte lamperie do wysokości mniej więcej pasa...

  • Pracownik kwietniowy

    Jak niektórzy ludzie muszą być upośledzeni umysłowo, żeby im tłumaczyć, że trzeba sprzątać po swoim psie. Dziw bierze, że nikt nie musi im przypominać o oddychaniu i jedzeniu. 500 zł to za małe mandaty. Za 5 tysięcy to szukałby śmietnika nawet w innym mieście.

  • jons

    ciekawe czy po swoim dzieciaczku sprzatales? po psach sprząta 80 procent po sobie i dzieciach nikt.

  • Pracownik kwietniowy

    Zawsze sprzątam po dziecku, ale śmieci, bo nie wypróżnia się na trawniku jak zwierzę. 80% sprząta? Skąd te dane, bo mi się wydaje, że maks. 10%, a reszta ma to głęboko...

  • xxx

    Powinni o tym pamiętać przede wszystkim mieszkańcy tzw. "zamkniętych osiedli", którzy po wyjściu za bramę uważają że wszystko im wolno a sprzątanie po pupilach nie obowiązuje !!!! A po zwróceniu uwagi jeszcze wielce oburzeni.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również