Ostatnio pogoda w naszym regionie jest niezwykle wiosenna. W związku z wyższymi temperaturami stopniał śnieg. Niestety, jak co roku, oczom rudzian ukazał się nieprzyjemny widok - psie kupy na chodnikach i skwerach. Pomimo wielu akcji zachęcających właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach, "śmierdzący problem" wciąż występuje na rudzkich ulicach.
- Moje osiedle wygląda po zimie jak pole minowe. Nie rozumiem postępowania właścicieli psów, którzy nie sprzątają po swoich pupilach. Sprzątanie po psie to nie tylko kwestia utrzymania czystości miejsc publicznych. Chodzi również o zdrowie innych ludzi oraz zwierząt. Odchody czworonogów mogą zawierać szkodliwe bakterie, czy larwy licznych pasożytów. W tym wypadku szczególnie narażone są dzieci oraz inne psy - mówi pani Anna z Bielszowic.
Sprzątanie po psie - obowiązek czy wolny wybór?
Niektórzy właściciele psów nie zdają sobie sprawy, że nie sprzątając po swoim pupilu, postępują niewłaściwie. Często słyszy się tłumaczenia, "mały pies - mała szkoda", nie ma gdzie wyrzucać torebek z odchodami albo że skoro właściciele psów płacą za nie podatek, sprzątaniem powinny zająć się specjalne służby.
Lekceważące podejście właścicieli do sprzątania po swoich czworonogach to przede wszystkim skutek braku powszechnie obowiązujących przepisów regulujących tę kwestię. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na gminy obowiązek ustalenia indywidualnych zasad na ich terenie, a więc to, czy sprzątanie po psie jest obowiązkowe, czy nie, zależy od stosownej uchwały rady gminy. W naszym mieście jest odpowiednia uchwała regulująca tę sprawę!
Zgodnie z zapisami uchwały Rady Miasta Ruda Śląska w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Ruda Śląska, osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do niezwłocznego usunięcia pozostawionych przez nie zanieczyszczeń na klatkach schodowych lub w innych pomieszczeniach budynków służących do użytku publicznego, a także na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, przejściach podziemnych, zieleńcach, skwerach i w parkach. Postanowienie to nie dotyczy osób niepełnosprawnych korzystających z psów asystujących.
261 interwencji podejmowanych wobec właścicieli zwierząt w Rudzie Śląskiej
– W 2020 r. odnotowano 261 interwencji podejmowanych wobec właścicieli zwierząt, w tym dotyczących niesprzątania nieczystości po zwierzętach w miejscach publicznych. W wyniku ww. interwencji nałożono 162 mandaty karne, skierowano 12 wniosków o ukaranie i udzielono 87 pouczeń – napisał Zbigniew Dzwinczyk, Kierownik Referatu Obsługi Administracyjnej Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.
Za nieuprzątnięcie zanieczyszczeń pozostawionych przez swojego pupila grozi nam mandat w wysokości od 20 do 500 zł.
- Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe uregulowane są m.in. w Rozdziale 10 Uchwały Nr PR.0007.121.2020 Rady Miasta Ruda Śląska z dnia 22.10.2020 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Ruda Śląska. W związku z ww. uchwałą, na podstawie art.10 ust.2a Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, strażnik może nałożyć grzywnę w postaci mandatu karnego w wysokości od 20 do 500 zł - poinformował Zbigniew Dzwinczyk.
Przypomnijmy, że miasto co roku zakupuje biodegradowalne worki na psie odchody, które za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowych, gabinetów weterynaryjnych oraz urzędu miasta przekazywane są bezpłatnie mieszkańcom Rudy Śląskiej. Psie odchody zawinięte w woreczek można wrzucać do każdego z przyulicznych koszy.