Wiadomości z Rudy Śląskiej

Lato to dobry okres, aby poprawić sylwetkę - Monika Macioszek, Centrum Dietetyki "Medietic"

  • Dodano: 2015-07-22 09:00, aktualizacja: 2015-10-01 13:31

Rozmawiamy z Moniką Macioszek, właścicielką Centrum Dietetyki "Medietic".

Proszę opowiedzieć o swoim centrum dietetycznym w Rudzie Śląskiej.

Centrum Medietic powstało w 2011 roku z myślą o osobach szukających profesjonalnego i rzetelnego wsparcia w zakresie usług dietetycznych na terenie Rudy Śląskiej. 

Nasza siedziba mieści się w Rudzie Śląskiej-Halembie tuż obok Aquadromu. W obiekcie znajdują się gabinety dietetyczne wyposażone w najlepsze urządzenia pomiarowe, gabinet psychologa, recepcja oraz poczekalnia. Wszelkie informacje można uzyskać na miejscu, drogą telefoniczną, a także przez Internet. Indywidualny system opieki nad pacjentem i bardzo wysoka jakość świadczonych usług to cechy, które wyróżniają nas na tle konkurencji.

Centrum Medietic nie jest pojedynczym gabinetem dietetycznym lecz obiektem oferującym kompleksowy zakres usług doradztwa żywieniowego świadczonych przez szerokie grono specjalistów różnych dziedzin dietetyki i psychologii. W naszym centrum przyjmuje 3  dietetyków specjalizujących się m.in w problematyce nadwagi i otyłości, niedowagi, dietetyce klinicznej, żywieniu sportowców, kobiet ciężarnych, dzieci oraz 2 psychologów, psychoterapeutów specjalizujących się m.in. w terapii zaburzeń odżywiania się (anoreksji, ortoreksji, bulimii ) zaburzeń emocjonalnych, nerwicowych oraz uzależnień.

W swojej pracy pomaga Pani klientom chudnąć, a także zdrowo żyć. Proszę o tym coś powiedzieć.

Praca ta daje mi radość i ogromną satysfakcję, ponieważ pomagam wielu osobom w osiągnięciu zamierzonej masy ciała, co przekłada się na ich lepsze samopoczucie i wyższą samoocenę. Cieszę się gdy mogę komuś pomóc i zmienić jego życie na lepsze. Uczę moich klientów jak odżywiać się prawidłowo i samodzielnie komponować zdrowe menu, po to aby po zakończonej kuracji mogli te nawyki podtrzymywać i przekazywać je następnym pokoleniom.

Często dostaje maile z historiami, zdjęciami „przed” i „po” oraz telefony z podziękowaniami. Serce mi rośnie, obserwując, jak wspólnie z klientami przyczyniam się do tych sukcesów.

Ale nie tylko to jest Pani działaniem. Bada Pani także nietolerancję pokarmową. To dziś bardzo aktualny temat. Proszę powiedzieć, z jakimi nietolerancjami mamy do czynienia najczęściej?

Obecnie alergia pokarmowa i nietolerancja pokarmowa często są mylone ze sobą. Jednak w obydwóch przypadkach jest to nieprawidłowa reakcja organizmu na spożycie określonych pokarmów.

Jak je zatem rozróżnić?

W alergii pokarmowej reakcja zazwyczaj pojawia się szybko, po kontakcie z alergenem, może być oddalona najwyżej 2 godziny. Alergia pokarmowa pociąga za sobą reakcję układu immunologicznego i jest odpowiedzią na konkretne pożywienie. Jej objawami mogą być kłopoty z oddychaniem, wysypka, obrzęk, katar i wstrząs anafilaktyczny, który może okazać się śmiertelny.

W przypadku nietolerancji pokarmowej natomiast reakcje bywają oddalone w czasie  – symptomy mogą pojawić się po kilku dniach. Istnieje możliwość nietolerancji kilku różnych grup pokarmów w tym samym czasie.

Które pokarmy mogą powodować reakcje nietolerancji?

Tak naprawdę każdy rodzaj pokarmu może być nietolerowany przez nasz organizm, żeby to sprawdzić należałoby wykonać test na nietolerancje pokarmowe. Taki test może być wykonywany już po ukończeniu 1 roku życia.

Wielu moich pacjentów poddało się takiemu testowi, co umożliwiło eliminację nietolerowanych produktów, dzięki czemu łatwiej było wprowadzić dietę redukcyjną czy leczniczą pozwalającą na regenerację sił po chorobie i sprzyjającą lepszemu samopoczuciu.

Przeprowadza Pani również pomiar składu ciała. Na czym polega to badanie, w czym znajomość składu ciała pomaga i czy każdy może poddać się takiemu badaniu?

Do niedawna dietetycy w swojej pracy posługiwali się tradycyjnym sprzętem tj.: waga do pomiaru masy ciała, fałdomierz czy miarka. Obecnie w pracy z pacjentem stosuje się analizą składu ciała, opartą na nowoczesnej metodzie bioimpedancji elektrycznej  (z ang. Body Impedance Analysis).

Medtoda BIA pozwala określić: zawartość tkanki tłuszczowej, beztłuszczowej masy ciała, (masa mięśni, kości, stopień nawodnienia organizmu) oraz jego podstawową przemianę materii.

Dzięki metodzie BIA możemy powiedzieć więcej o kondycji zdrowotnej organizmu.

Na wizycie klient otrzymuje wydruk z wykonanego pomiaru składu ciała, który jest omawiany przez dietetyka.

Celem takiego badania, jest ustalenie indywidualnie dopasowanego planu żywieniowego oraz monitorowanie postępów stosowanej diety lub treningu.

Polecam to badanie wszystkim osobom dbającym o zdrowy styl życia, chcącym utrzymać prawidłową masę ciała, uprawiające sport oraz wszystkim innym chcącym kontrolować swój skład ciała.

Niestety do badania nie mogą przystąpić kobiety w ciąży, chorzy na padaczkę i osoby, które mają wszczepiony rozrusznik serca.

Jakie najczęstsze przypadki spotyka Pani w swojej pracy?

Wraz ze wzrostem świadomości w społeczeństwie jak ważne jest prawidłowe odżywianie, wzrasta ilość osób korzystających z porad dietetyka.

Zgłasza się do mnie coraz większa ilość osób z nadwagą i otyłych, w tym także dzieci, osoby z siedzącym trybem życia, odżywiające się nieregularnie chcące zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze. Oprócz osób pragnących zgubić zbędne kilogramy często przyjmuję osoby uprawiające rekreacyjnie lub wyczynowo różne dyscypliny sportowe.

Ponadto układam diety w schorzeniach i często przyjmuje pacjentów cierpiących na cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, dnę moczanową, choroby żołądka i jelit w tym nowotwory, refluks żółciowy, zespół jelita drażliwego,  nietolerancje pokarmowe, reumatologiczne zapalenie stawów, migrenowe bóle głowy, atopowe zapalenie skóry.

Zgłaszają się osoby w różnym wieku – dorośli, osoby starsze i dzieci z różną motywacją i  dolegliwościami – do każdego trzeba podejść indywidualnie.

W pracy dietetyka często również przydaje mi się wiedza z zakresu psychodietetyki i pedagogiki, jaką nabyłam na dodatkowych studiach.

W ramach niej mogę swobodnie stosować najróżniejsze metody wsparcia psychologicznego i motywacyjnego klienta. W zależności od potrzeby decyduję, które z tych metod i w jakim stopniu zostaną zastosowane.

Ile wizyt trzeba odbyć, aby osiągnąć efekt na przykład w postaci utraty wagi?

Częstotliwość i ilość wizyt kontrolnych jest ustalana w oparciu o wyznaczony cel, czas, jaki nas od niego dzieli oraz możliwości czasowe i motywację klienta. Najczęściej spotkania odbywają się co dwa lub cztery tygodnie. Na wizycie kontrolnej dietetyk sprawdza efekty stosowanej diety oraz w razie potrzeby ją modyfikuje. Wizyty kontrolne mają na celu  zmotywowanie klienta, odpowiedzi na pytania dotyczące diety i rozwianie ewentualnych  wątpliwości. W Centrum Medietic klient dodatkowo uzyskuje wskazówki, jak przestrzegać dietę w trudnych sytuacjach, tj. imprezy, wyjazdy czy święta.

Czy takie wizyty są drogie?

Koszt pierwszej wizyty u dietetyka w Centrum Medietic wynosi 100 zł, jest to wizyta diagnostyczna i trwa około godziny. Podczas wstępnej konsultacji dietetyk przeprowadza szczegółowy wywiad z klientem, pyta m.in. o problemy zdrowotne, preferencje smakowe, umiejętności kulinarne, styl życia oraz poziom aktywności fizycznej. Na wizycie przeprowadzana jest również analiza składu ciała, dająca kompleksowy wynik wszystkich parametrów organizmu takich, jak: waga mięśni, stopień nawodnienia organizmu, procent tkanki tłuszczowej. W trakcie wizyty to dietetyk decyduje czy wystarczające będą zalecenia i wskazówki, czy też niezbędne będzie rozpisanie indywidualnej diety, której koszt jest dodatkowy. Cena wizyty kontrolnej to 50 zł, koszt obejmuje konsultację i ponowny pomiar składu ciała. Na wizycie kontrolnej dietetyk sprawdza efekty stosowanej diety oraz w razie potrzeby ją modyfikuje.

Są wakacje. Co w tym okresie najbardziej szkodzi naszej figurze i czego powinniśmy unikać? Czy ma Pani jakieś rady dla naszych czytelników odnośnie zdrowego odżywiania ?

Początek lata to dobry okres by poprawić sylwetkę. Musimy jednak pamiętać o kalorycznych pułapkach, które latem na nas czekają. Pierwszą z nich są uczty i grille. Długie ciepłe wieczory sprzyjają spotkaniom z przyjaciółmi na świeżym powietrzu i grillowaniu. Grillowane nie zawsze znaczy zdrowe. Jeśli położymy na grill kiełbasę lub tłuste wieprzowe mięso, nie liczmy na to, że w czasie pieczenia tłuszcz i kalorie wyciekną, a pozostanie tylko wspaniały smak. Dlatego jeśli zależy nam na figurze i zdrowiu, wybierajmy chudsze mięso, tj. kurczak, indyk czy ryby, które nie wymagają zbyt długiego opiekania. Inną zdrową propozycją na grilla są warzywa. Plastry bakłażana, cukinii, papryki, pieczarki lekko skropione oliwą i posypane ziołami również dobrze smakują. Latem częściej też sięgamy po desery owocowe. Owoce są zdrowe i dostarczają mnóstwa witamin, ale należy jeść je z umiarem. Starajmy się wybierać raczej te niskokaloryczne np. truskawki, maliny, porzeczki, grejpfruty czy arbuz. W okresie letnim dużą popularnością cieszą się lody. Chętnie jemy sorbety, wierząc, że nie zaszkodzą naszej figurze, bo nie zawierają tłuszczu. Najlepiej jednak robić je samodzielnie w domu z zamrożonych i zmiksowanych owoców. W kupnych możemy spotkać się z kalorycznym dodatkiem w postaci sporej ilości cukru.

Czego życzyć Pani firmie na najbliższy czas?

Powodzenia i kolejnych jubileuszy oraz powrotu do zdrowia moim pacjentom i wyników, które polepszą ich samopoczucie te fizyczne, jak i psychiczne.

Tego życzę i dziękuję.

Dziękuję.

Centrum Dietetyki Medietic

Ul. Kłodnicka 97

41-706 Ruda Śląska

http://medietic.pl/

Czytaj również