Wiadomości z Rudy Śląskiej

Likwidacja linii autobusowej 82. Jak zmiana wpłynie na mieszkańców Rudy Śląskiej?

 • Dodano: 2023-11-23 12:15

Od soboty 25 listopada między Rudą Śląską i Tychami przestanie kursować linia 82. Jest to jedyne bezpośrednie połączenie pomiędzy tymi dwoma miastami. Przejazd wciąż będzie możliwy, ale nie obejdzie się bez przesiadki.

Koniec bezpośredniego połączenia między Rudą Śląską a Tychami

Od soboty 25 listopada sieć połączeń autobusowych w południowej części metropolii GZM zostanie zmodyfikowana. Wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej mające na celu optymalizację oraz poprawę obsługi komunikacyjnej ciągu Tychy – Mikołów – Ruda Śląska. Mieszkańcy naszego miasta utracą jedyne dotychczasowe połączenie autobusowe z Tychami - linię 82, która wkrótce zostanie zlikwidowana.

– Optymalizacja sieci połączeń objęła linię 82, ponieważ największym zainteresowaniem Pasażerów ta linia cieszyła się na odcinkach obsługiwanych równocześnie przez inne linie – na trasie Halemba - Mikołów przez 982, a na odcinku Mikołów - Tychy przez 75, 268 i M18. Co ważne, linia 82 ze względu na najdłuższą trasę i najmniejsze użytkowanie realizowała kursy, których koszty ponoszone przez gminy były wysokie – tłumaczy Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Co ZTM proponuje w zamian? 

Od najbliższej soboty chcąc podróżować pomiędzy Rudą Śląską a Tychami, konieczne będą przesiadki w Mikołowie.

– We wrześniu tego roku uruchomiliśmy linię M21, która łączy Bytom z Rudą Śląską i Mikołowem. Ta M-ka w godzinach szczytu kursuje co 30 minut, dzięki czemu Pasażerowie mogą swobodnie przesiadać się na przystanku Wygoda Skrzyżowanie. Skoordynowaliśmy także przesiadki na linię M18 oraz z linii 982, która łączy Mikołów z Rudą Śląską, na autobusy 75, które kursują pomiędzy Tychami a Mikołowem – przekazuje Michał Wawrzaszek. 

Pomiędzy Mikołowem a Kopalnią Halemba, zamiast linii 82, podróżnych przewozić będą wybrane kursy linii 982. Zapewnione mają zostać również przesiadki na przystanku Mikołów Dworzec z linii 75 na 982 w kierunku Rudy Śląskiej i z 982 na 75 w kierunku Tychów.

Nowy odcinek trasy linii 982 obejmie przystanki: ... – Halemba Solidarności 02/Halemba Kościół 01 – Halemba Park Wodny 01 – Halemba Grunwald nż 01 – Halemba Kopalnia 01 – Halemba Most 01 – Halemba Most 02 – Halemba Kopalnia 02 – Halemba Grunwald nż 02 – Halemba Park Wodny 02 – Halemba Kościół 02/Halemba Solidarności 01 – ...

Natomiast liczba kursów linii 75 ma zostać zwiększona - z niespełna 20, do 30 kursów w dni robocze.

Co sądzicie o "optymalizacji" sieci połączeń autobusowych? Dajcie znać w komentarzach!

Komentarze (12)    dodaj »

 • Stefan Nowak.

  I w ten sposób tracą klientów, pasażerów. Kiedyś jakiś [...] zlikwidował mi nocne kursy Katowice - Tychy - Katowice. Kupiłem auto i nigdy więcej do busa nie wsiadam.

 • kopalniok

  Z Rudy Śl. do Bytomia bezpośrednio jedzie bana 9, autobus 146 a tera blank nowy M 21. Do Zabrza jedzie bezpośrednio autobus 6, 7, 23, 198, PKP. Do Gliwic jedzie bezpośrednio autobus 6, 669, PKP. A tera ktoś bez mózgu z ZTM likwiduje JEDNA bezpośrednio jazda do TYCHÓW autobusem 82 a miastowych naszych urzędników nic to nie łobchodzi. SKANDAL !!! Widocznie urzędasy mają nas za nic bo czy się stoi czy sie leży wypłata w tysiach się należy.to i swoim autym dojedzie kaj chce. i do Tychów tyż. A Ty gupieloku przesiadej się bo niy mosz wyjścio. Zlikwidować M21 i dać nazod 82 !!!!!!!!.

 • Edzio

  Widać coraz wyraźniej, że w GZM duże miasta jak Katowice, Gliwice dbają o swoje interesy kosztem innych. Jest autobus do Tych z Gliwice-CP to Ruda Śl. ma się dostosować. Wprowadzili M121, więc 982 za jakiś czas też pewnie zlikwidują. Kiedyś 82 kursował z Orzegowa do Tych i było super. Obecnie słyszymy tylko, że duże koszty obsługi, a gdzie w tym wszystkim są mieszkańcy Rudy Śląskiej?

 • Kpina

  Ostatnio było: Petycja w sprawie usprawnienia systemu komunikacji publicznej w Rudzie Śląskiej - jeśli takie są efekty to wysiadam!

 • pasażer

  Proponuję, aby zarząd ZTM ruszył swoje cztery litery i sprawdził w praktyce swoje komputerowe symulacje. Pojeździjcie autobusami i spróbujcie zdążyć na przesiadkę, gdzie macie 2-3 min według rozkładu.

 • Michał

  Żeby miało to ręce i nogi 982 powinien odjeżdżać ok dziesięć minut wcześniej jak i 75 wtedy ludzie nie będą spóźnieni, ludzie którzy dojeżdżają do Tych.

 • Xyz

  Pozostaje pisać e-maile do ZTM i do rzecznika ZTM! Obecny rozkład nie pozwala dojechać na pierwszą zmianę do Tychów. W soboty jedyne połączenie o 4:16 a w niedzielę nawet rozpoczynając podróż o 4:16 niema możliwości dojechać na 6:00 do pracy.

 • Michał

  Optymalizacja, śmiech na sali.Ja teraz będę musiał jeździć na 5 do pracy,a i tak będę spóźniony.Czy ktoś pomyślał o ludziach którzy dojeżdżają do pracy.W autobusie jest nie zaciekawa atmosfera dzięki tej "optymalizacji"dziękujemy bardzo.

 • Xyz

  Proszę pisać do ZTM i do rzecznika ZTM!!!! Sprawa nadaje się do telewizji!!!

 • pasażerka 82

  Po raz kolejny miasto Ruda Śl. zgodą na likwidację linii 82 udowadnia, że najważniejsi są kierowcy samochodów osobowych a nie zwykli nie zmotoryzowani mieszkańcy !!! Przesiadka osób nie tylko 60+ w miejscu gdzie nie ma zapewnionego bliskiego dostępu do kiosku spożywczego i toalety je dyskwalifikuje. Sygnalizowana od lat konieczność rozbudowy komunikacji autobusowej przez osiedla Rudy Śląskiej również jest lekceważona. Brawo dla miasta Tychy i Mikołów bo tam dbają o swoich mieszkańców!!!

 • Xyz

  Niestety to miasto Tychy wyszło z inicjatywą likwidacji linii 82 ale,że nasz prezydent temu przykladnął???

 • ruda halemba

  Skoro autobus będzie miał nowe przystanki czyli Halemba Grunwald, Halemba Kopalnia, Halemba Most i będzie wracać to dlaczego by nie puścić go jak linia 255 przez Poniatowskiego i Piotra Skargi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również