Wiadomości z Rudy Śląskiej

Lucjan Brychczy zmarł w wieku 90 lat. Legendarny piłkarz związany był z Rudą Śląską

  • Dodano: 2024-12-03 08:45, aktualizacja: 2024-12-03 08:55

Lucjan Brychczy zmarł w wieku 90 lat. Piłkarz, trener i działacz sportowy przez większość życia związany był z Legią Warszawa. Urodził się w Nowym Bytomiu i tam też rozpoczął swoją piłkarską przygodę. Z klubu Pogoń, poprzez gliwickie kluby sportowe trafił do stolicy, gdzie osiągnął swoje największe sportowe sukcesy, zagrał dla reprezentacji Polski, w tym również na Igrzyskach Olimpijskich. Lucjan Brychczy był drugi na liście najlepszych strzelców polskiej ligi po Erneście Pohlu (186 goli). Zdobył 182 gole.

Początki w Nowym Bytomiu

Lucjan Antoni Brychczy urodził się 13 czerwca 1934 roku w Nowym Bytomiu, w sercu Śląska, gdzie rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną. Jego pierwszym klubem była Pogoń Nowy Bytom, a następnie grał w Gliwicach, w drużynach ŁTS Łabędy i Piasta Gliwice. Jego talent szybko zauważyli działacze warszawskiej Legii, do której trafił w 1954 roku, rozpoczynając wielką karierę w stolicy.

Sukcesy z Legią Warszawa

Brychczy związany był z Legią przez niemal całą swoją piłkarską karierę. Jako zawodnik zdobył cztery mistrzostwa Polski (1955, 1956, 1969, 1970) oraz cztery Puchary Polski (1955, 1956, 1964, 1966). Był również trzykrotnym królem strzelców polskiej ligi. Na boisku zapisał się jako niezwykle skuteczny napastnik i pomocnik, który przez 19 sezonów w Legii zdobył 182 bramki w 368 meczach ligowych.

Kariera Reprezentacyjna

Lucjan Brychczy miał także bogatą karierę reprezentacyjną. W 1954 roku zadebiutował w kadrze Polski, a przez kolejne lata wystąpił w 58 meczach międzynarodowych, w tym na Igrzyskach Olimpijskich w 1960 roku w Rzymie. Jako kapitan reprezentacji, Brychczy stał się jednym z liderów drużyny, a jednym z najbardziej pamiętnych momentów jego kariery było podanie do Gerarda Cieślika w meczu z ZSRR w 1957 roku, który zakończył się zwycięstwem Polski.

Trenerska Droga i Zasługi

Po zakończeniu kariery piłkarskiej Brychczy pozostał wierny Legii jako trener. Przez lata pełnił różne funkcje w sztabie szkoleniowym, w tym kilka razy prowadził drużynę jako pierwszy trener. W 1973 roku, jako trener, zdobył Puchar Polski. Z Legią był związany aż do 2004 roku, kiedy to, w 50. roku współpracy, pełnił rolę asystenta trenera. Jego obecność w klubie była nieoceniona, a jego postawa i zaangażowanie uczyniły go symbolem Legii.

Lucjan Brychczy to postać, która na zawsze pozostanie legendą polskiej piłki. W 1999 roku został honorowym członkiem Polskiego Związku Piłki Nożnej, a w 2014 roku, po zakończeniu kariery trenerskiej, objął funkcję honorowego prezesa Legii Warszawa. Jego wpływ na rozwój polskiej piłki jest nieoceniony, a jego dziedzictwo żyje w sercach kibiców.

Lucjan Brychczy zmarł 2 grudnia 2024 roku, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii polskiego futbolu. Wiek 90 lat nie odebrał mu jednak charyzmy i miłości do piłki, której oddał całe swoje życie.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Lyjo z gazowni

    Z Nowym Bytomiem nie był chyba mocno związany. W wieku kilkunastu lat wyprowadził się z rodziną do Łabęd i nie wracał. Ktoś mnie poprawi?

  • Niebieski111

    Był związany. Całe dzieciństwo tutaj spędził. Jego ojciec został prezesem Huty w Łabędach i musieli tam wyemigrować. Później został zawodnikiem Stali (Piasta) Gliwice i z wojska wciągnięty do Legii. Z dobrego źródła wiem, że jeszcze pamiętał o kolegach ze szkolnej ławki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również