Wiadomości z Rudy Śląskiej

Magistrat odwiedziła młodzież, która realizuje projekt "Zmniejsz swój ekologiczny ślad"

 • Dodano: 2020-02-14 06:30, aktualizacja: 2020-02-14 06:43

Rudzki magistrat odwiedziła wczoraj młodzież, która w ramach programu Erasmus+ realizuje projekt „Zmniejsz swój ekologiczny ślad”.

Uczestnikiem projektu jest IV Liceum Ogólnokształcące im. Herberta C. Hoovera w Rudzie Śląska, a także szkoły z Czech, Hiszpanii, Szwecji oraz Grecji.

Projekt, który jest realizowany od zeszłego roku i potrwa do 2021 r., skupia się wokół zagadnień ekologicznych, rewitalizacji terenów poprzemysłowych, odnawialnych źródeł energii i gospodarki śmieciowej. Program Erasmus+ pozwala na przeprowadzanie wizyt studyjnych, dzięki którym młodzi ludzie mogą poznać w jaki sposób poszczególne miasta radzą sobie z problemami m.in. przetwarzania odpadów.

System gospodarki odpadami komunalnymi i projekty rewitalizacji przeprowadzonych w mieście przedstawił uczniom wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Z roku na rok produkujemy coraz więcej śmieci, a opłaty za ich składowanie ciągle rosną. Opłata marszałkowska wzrosła o 59% z kwoty 170 złotych za tonę odpadów w 2019 do 270 złotych za tonę w roku 2020 – mówił.– Samorządy borykają się również z ciągłymi zmianami w ustawie o odpadach. Od 2013 roku, kiedy weszła w życie, wprowadzono do niej ponad trzydzieści zmian – informował.

Uczniowie dowiedzieli się również o projektach rewitalizacji i rekultywacji terenów i obiektów poprzemysłowych, realizowanych w mieście, m.in. na terenie byłej koksowni Orzegów.

Podczas wizyty w terenie goście oglądali m.in. farmę fotowoltaiczną w Czarnym Lesie, zrewitalizowaną hałdę w Wirku, czyli Górę „Antonię”, a także inne tereny zielone. Wcześniej zwiedzili szczytowo-pompową elektrownię Porąbka-Żar, która jest jedyną podziemną elektrownią w Polsce. Poznawaniu miejsc związanych z ekologią towarzyszy m.in. wymiana doświadczeń w zakresie oszczędzania wody i prądu. Ważnym aspektem spotkań jest też praca uczniów w międzynarodowych zespołach. Podczas ostatnich zajęć w grupach uczniowie budowali modele kuchenek oraz robotów solarnych.

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • orwo

  Żeby wszystko się zgadzało, tzn. aby do tej układanki pasował prezydent Mejer projekt powinien przemianować swoją nazwę na "Zmniejsz swój ekologiczny świat".

 • Mieszkanka

  Młodzież przyszła żeby posłucha kłamania, manipulowania i zalenia się mejera, który nic nie robi, podwyższa ceny i daje wygrywać przetargi firmom jego znajomych. Wstyd!

 • boluś

  Biedni Ci młodzi ! Majer i EKOLOGIA! tyn facet ich może co najwyżej nauczyć robienia wałków i pociskania kitu!

 • unia

  A tłumaczenie, że w urzędnicy wolą pić wodę butelkowaną od filtrowanej i w związku z tym Miasto nadal będzie zamawiało wody w plastikowych butelkach - tez zmniejsza ekologiczny ślad? O dzielonych koszach miejskich już nawet nie wspominam. Jedyne co możecie zaproponować mieszkańcom to podwyżki - bo nie segregują śmieci, ale sami nie dajecie im narzędzi.

 • Polak

  popatrz na zdjęcia z UM, ze szkła piją. Lepsza droższa woda w imię ekologii. a wszystko opłacą mieszkańcy w podatkach

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.