W trakcie długiego weekendu rudzcy policjanci prowadzili działania edukacyjne, które były częścią ogólnopolskiej kampanii „Zwolnij, bo się przejedziesz”. Kierowcy łamiący przepisy – poza mandatami – otrzymywali od funkcjonariuszy ulotki ostrzegające przed skutkami nadmiernej prędkości.
Nadmierna prędkość wciąż zabija
Z danych Policji wynika, że większość wypadków skutkujących ofiarami śmiertelnymi i rannymi wynika z niedostosowania prędkości do warunków ruchu i niewłaściwego zachowania kierowców. Tragiczne zdarzenia najczęściej mają miejsce na prostych, jednojezdniowych drogach, przy dobrych warunkach atmosferycznych. Mimo wielu kampanii i apeli, część kierowców nadal ignoruje ograniczenia prędkości. Niestety – brawura na drodze ma realne konsekwencje.
Edukacja zamiast tylko karania
Podczas majówki rudzka drogówka – oprócz tradycyjnych kontroli – postawiła także na edukację kierowców. Część osób, które przekroczyły prędkość, oprócz mandatu otrzymała ulotki promujące kampanię Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jak zaznaczają policjanci: edukacja to kluczowy element poprawy bezpieczeństwa. Ulotki mają przypominać, że łamanie przepisów może prowadzić do tragedii – nie tylko dla sprawcy, ale także dla przypadkowych uczestników ruchu.
Hasło kampanii „Zwolnij, bo się przejedziesz” nie jest przypadkowe – ma zatrzymać na chwilę i zmusić do refleksji. Czy warto ryzykować życie swoje i innych tylko po to, by zyskać kilka minut?
Policja w Rudzie Śląskiej przypomina: bezpieczeństwo zależy od nas wszystkich. Wystarczy zdjąć nogę z gazu.