Wiadomości z Rudy Śląskiej

Marcin Dylla - mistrz gitary klasycznej - wystąpi w Rudzie Śląskiej

  • Dodano: 2024-02-21 15:45

Marcin Dylla, uznawany za jednego z wybitnych mistrzów gitary klasycznej naszych czasów, ponownie odwiedzi nasze miasto. Artysta, który na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach gitarowych, zagra dwa koncerty w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Marcin Dylla wystąpi w Rudzie Śląskiej

Pierwszy koncert odbędzie się 11 marca o godzinie 18:00 w Stacji Biblioteka w Chebziu, oferując publiczności szansę na bezpośrednie spotkanie z muzyką wykonywaną przez Dyllę. Jego repertuar, łączący w sobie zarówno klasyczne dzieła, jak i mniej znane kompozycje, obiecuje wieczór pełen emocji i artystycznych odkryć.

Następnego dnia, 12 marca, również o godzinie 18:00, Marcin Dylla zagra w Filii nr 18 MBP w Rudzie Śląskiej - Halembie, dając kolejną okazję do podziwiania jego umiejętności.

- Po raz kolejny będziemy gościć u siebie mistrza gitary klasycznej - Marcin Dylla. 11 marca na godz. 18:00 zapraszamy do naszej placówki, a 12 marca do Osiemnastej Filii MBP w Rudzie Śląskiej również na godz. 18:00 - czytamy na stronie MBP w Rudzie Śląskiej.

Oba koncerty będą wyjątkową okazją do zetknięcia się z muzyką klasyczną na najwyższym poziomie, a obecność artysty takiego formatu jak Marcin Dylla w naszym mieście jest zaszczytem i niepowtarzalną szansą dla wszystkich miłośników muzyki. 

Marcin Dylla - mistrz gitary klasycznej

Marcin Dylla zaliczany jest przez wielu krytyków muzycznych i melomanów do grona najwybitniejszych gitarzystów klasycznych. Swoją pozycję zawdzięcza m.in. niespotykanej ilości nagród na konkursach muzycznych.

W latach 1996-2007 dziewiętnastokrotnie zdobył pierwsze miejsce na najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursach gitarowych, odbywających się w Europie i USA. Wielokrotnie honorowany był nagrodami publiczności oraz orkiestr, z którymi występował. W 2002 roku na 7. Międzynarodowym Konwencie Gitarowy w Alessandrii Marcin Dylla otrzymał nagrodę krytyków muzycznych „złotą gitarę“ dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty.

Płyta CD nagrana dla wytworni Naxos, znalazła się w dziesiątce najlepiej sprzedających się albumów tej firmy w roku 2008, natomiast płyta DVD „Wawel o zmierzchu” została nominowana do nagrody „Fryderyki” w roku 2010. Renomę Marcina Dylli w artystycznym życiu Europy ugruntowuje udział w wielu festiwalach muzycznych, prowadzenie lekcji mistrzowskich, współpraca z wybitnymi muzykami i orkiestrami oraz liczne recitale w prestiżowych salach koncertowych świata, takich jak: Konzerthaus– Wiedeń, Musikverein – Wiedeń, Auditorio Nacional – Madryt, Concertgebouw – Amsterdam, Filharmonia – St. Petersburg, Tschaykovsky Hall – Moskwa, National Concert Hall – Taipei, Kleinhans Music Hall – Buffalo N.Y, Carnegie Hall – Nowy Jork.

Zdobycie pierwszej nagrody na konkursie gitarowym GFA w Los Angeles, uważanym za najbardziej prestiżowy na świecie, zaowocowało trasą koncertową w ponad 60 miastach USA, Kanady i Meksyku. Po jego recitalu w Waszyngtonie The Washington Post napisał: „Jeśli ktokolwiek miałby wątpliwości, że Marcin Dylla należy do najbardziej utalentowanych gitarzystów naszej planety, to tego wieczoru zostały one rozwiane całkowicie”.

Marcin Dylla urodził się 6 czerwca 1976 r. w Chorzowie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Rudzie Śląskiej. W latach 1995-2000 studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary ad. Wandy Palacz. Edukację muzyczną kontynuował na zagranicznych uczelniach: na Akademii Muzycznej w Bazylei pod kierunkiem Prof. Oscara Ghiglii, na Akademii Muzycznej we Freiburgu pod kierunkiem Prof. Sonji Prunnbauer oraz w Konservatorium Muzyczny w Maastricht pod kierunkiem Prof. Carlo Marchione. W 2016 roku pełnił zaszczytną funkcję profesora gościnnego na Uniwersytecie w San Francisco.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również