Górnicy zatrudnieni w kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej będą mogli zostać zaszczepieni już w połowie maja. Punkty szczepień będą działały w Mysłowicach, Bieruniu, Rydułtowach, Rudzie Śląskiej i Radlinie.
W całej Polsce trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Jak podaje ministerstwo zdrowia, do tej pory wykonano 9 210 419 szczepień, pierwszą dawką zaszczepiono 6 868 703 osoby, a w pełni zaszczepionych jest 2 341 716 osób. Od 10 maja każdy pełnoletni obywatel będzie mógł się zarejestrować na szczepienie. Ruszają też szczepienia masowe w dużych zakładach pracy. Jednym z pracodawców, który zdecydował się na ten krok jest Polska Grupa Górnicza S.A.
Rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej poinformował, że trwają tu intensywne przygotowania do szczepienia pracowników. Spółka zdecydowała się na otworzenie punktów szczepień w pięciu lokalizacjach. Pojawią się one w:
- Mysłowicach,
- Bieruniu,
- Rydułtowach
- Rudzie Śląskiej
- Radlinie.
5 punktów i 500 szczepień dziennie
Co ciekawe, każdego dnia ma być szczepionych po 500 osób, a w każdym z punktów pracować będzie 4-5 zespołów medycznych Przygotowano już system elektronicznej obsługi szczepień i szczegółowy harmonogram zapisów. Pracownicy będą informowani o datach szczepień za pośrednictwem SMSów.
Pod koniec marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił plan przyspieszenia szczepień. Wtedy też PGG zgłosiło swój akces do udziału w szczepieniach pracowników.
- Spółka zadeklarowała gotowość do przeprowadzenia akcji własnymi siłami i podkreśliła konieczność jak najszybszego zabezpieczenia górników przed groźbą zachorowania na Covid-19 – czytamy w komunikacie prasowym wydanym przez PGG.
Uznano, że szczepienia to najlepszy środek prewencyjny, mający na celu ochronę pracowników przed zagrożeniem związanym z zakażeniem koronawirusem, w tym ciężkim przebiegiem choroby.
Kiedy rozpoczną się szczepienia w zakładach PGG?
W poniedziałek, 19 kwietnia, rząd poinformował, że pilotażowe szczepienia w największych spółkach rozpoczną się już w pierwszej połowie maja. Będzie to możliwe pod warunkiem otrzymania przez Polskę dostatecznie dużej liczby szczepionek.
- Niezależnie od tego już teraz pracownicy PGG S.A. korzystać mogą indywidualnie z możliwości zarejestrowania się na szczepienie w terminach przyspieszanych obecnie dla poszczególnych roczników – wskazuje rzecznik prasowy PGG.
Szczepienia w 5 lokalizacjach wyznaczonych przez spółkę będzie realizował Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach.
Otwarto też Punkty Szczepień Powszechnych
Warto przypomnieć, że w miniony poniedziałek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że ruszyło już 16 pierwszych pilotażowych Punktów Szczepień Powszechnych – po jednym w każdym województwie. Docelowo ma ich być aż 600.
Dodatkowo, uruchomione zostały także pierwsze punkty drive-thru, które zaszczepią chętnych bez wychodzenia z auta. Rozwijanie infrastruktury Narodowego Programu Szczepień to jeden z elementów przygotowania do zwiększonych dostaw szczepionek do Polski. Koszt zakupu szczepionek oraz ich podania finansowany jest z budżetu państwa.