Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ratownicy górniczy będą pracować w szpitalu tymczasowym w Katowicach

 • Dodano: 2020-11-24 09:30, aktualizacja: 2020-11-24 10:53

Postępują prace przy tworzeniu szpitala tymczasowego zlokalizowanego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Personel placówki będzie mógł liczyć na dodatkową pomoc. W opiece nad chorymi mają pomagać ratownicy górniczy.

Coraz bliżej do uruchomienia szpitala tymczasowego w Katowicach

Szpital polowy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach ma być gotowy w przyszłym tygodniu. Ukończono już budowę instalacji tlenowej i sprężonego powietrza. Ustawiono boksy dla pacjentów, z których każdy ma działać jak samodzielny oddział, z odrębną opieką lekarską, pielęgniarską i obsługą techniczną.

– Dzisiaj można powiedzieć, że zaawansowanie tych prac przekroczyło już 90 procent. Zakładamy, że na końcu tego tygodnia będzie możliwość operacyjna przyjęcia pierwszego pacjenta – powiedział podczas konferencji prasowej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

O dotychczasowych działaniach przy tworzeniu placówki mówił też na konferencji w MCK dyrektor szpitala MSWiA w Katowicach dr n. med. Piotr Grazda, koordynujący prace, a w późniejszym czasie również funkcjonowanie szpitala tymczasowego w Katowicach. Jak zaznaczył, w placówce zakończono prace techniczne, a obecnie trwa wyposażanie szpitala tymczasowego w sprzęt medyczny, "który cały czas do nas zjeżdża". Niedawno dostarczono tam tomograf komputerowy.

- W części OIOM-owej będziemy leczyć pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi, diabetologicznymi, ale także tych, u których dojdzie do ostrej niewydolności oddechowej. Mamy tu również trzy sale zabiegowe, aby zabezpieczyć jak najszerzej wszelkie możliwe powikłania, które występują u pacjentów z COVID-19. Pierwsza wyposażona w sprzęt do kolonoskopii, gastroskopii i bronchoskopii, druga to sala ogólnochirurgiczna, a trzecia ze sprzętem okulistycznym i laryngologicznym – wyliczał dyrektor Grazda.

Prof. Włodzimierz Mazur, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych, podkreślał na konferencji, że szpital tymczasowy w Katowicach ma zapewnić kompleksowe leczenie pacjentów.

– Musimy być gotowi, żeby w województwie śląskim absolutnie dla żadnego pacjenta "covidowego", jak i "niecovidowego" nie zabrakło miejsca w szpitalach – podkreślił wojewoda. - Obserwujemy stabilizację na poziomie nowych zakażeń COVID-19 nie tylko w województwie śląskim, ale również w całej Polsce, co jest bardzo optymistyczne i znaczy, że te zasady, które zostały opracowane przez Ministerstwo Zdrowia wraz z Prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim oraz całym zapleczem ekspertów (...) przynoszą rezultaty i możemy mówić o drobnym trendzie zmniejszającym liczbę zakażeń - dodał.

Szpital tymczasowy w Katowicach będzie pełnił ważne funkcje

Wojewoda mówił też, że szpital będzie oprócz funkcji medycznej, pełnił również trzy inne. Placówka ma stanowić wsparcie dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego i ratownictwa medycznego, a także wsparcie dla inwestycji w poszczególnych podmiotach. Czwartą funkcją, jaką szpital ma pełnić, jest funkcja normalizująca.

– To funkcja, która będzie nam dawała możliwość stworzenia mechanizmów oraz matrycy przywracania tych wszystkich pozostałych funkcji medycznych w całym systemie opieki zdrowotnej, z korektami dotyczącymi zmniejszania liczby miejsc covidowych w szpitalach, które powinny zacząć pełnić swoją funkcję w większym zakresie dla pacjentów niecovidowych – wyjaśnił wojewoda.

W MCK finalnie ustawionych zostanie 500 łóżek podpiętych do instalacji tlenowej, w tym 100 tzw. łóżek respiratorowych w części OIOM-owej oraz zaplecze z trzema gabinetami zabiegowymi.

Ratownicy górniczy będą pracować w szpitalu tymczasowym w Katowicach

Równolegle do budowy trwa też rekrutacja personelu. Do tej pory, poprzez specjalną stronę uruchomioną przez szpital MSWiA w Katowicach szpitaldlaslaska.pl, do pracy zgłosiło się 500 osób: ponad 50 lekarzy, ok. 160 pielęgniarek, a także m.in. pracownicy diagnostyki laboratoryjnej i obsługi technicznej. Przyszły personel placówki będzie mógł liczyć też na specjalne wsparcie ratowników górniczych.

- Mamy deklarację ogromnego zaangażowania i wsparcia ratowników górniczych. Są świetnie przygotowani i znakomicie przeszkoleni do ratowania ludzi, ich życia i zdrowi. Doświadczenia zdobywane przez lata w bardzo trudnych okolicznościach powodują, że z jednej strony to silni mężczyźni, a z drugiej - ich umiejętności ratownika medycznego będą niebagatelne w takich miejscach jak szpitale tymczasowe - podkreślał Wieczorek.

Kopalnie PGG i JSW nie zostaną bez ekipy ratunkowej. Obie spółki będą do katowickiego MCK-u odsyłać 50 ratowników tygodniowo. Reszta zostanie w kopalniach. Pracować będą w systemie 12-godzinnym, potem czeka ich 12 godzin odpoczynku. Pomoc zadeklarował także Węglokoks.

Ratownicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej będą pomagać również w szpitalach w regionie, głównie w izbach przyjęć. O pomoc do spółki zwróciły się już lecznice m.in. z Jastrzębia i Knurowa.

Ratownicy górniczy będą pracować w szpitalu tymczasowym w Katowicach

Zobacz także

Komentarze (12)    dodaj »

 • Bożena

  powinni tam zawieśc bolusia i....nie leczyć bo szkoda kasy na takich co sieją nienawiśc miedzy ludzmi

 • a prywatne szpitale puste

  ale związki znowu nałapią sobie kasy :(

  • a prywatne szpitale puste
   2020-11-26 16:11
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • ***** ***

  Następne miejsce do utylizacji naszych pieniędzy.

 • Danuta

  wielki szacunek dla ratowników i nie przejmujcie sie tymi co was krytykuja , to sa zwykłe palanty, wirus ich dopadnie i mam nadzieje ze pomocy nie dostaną za to że krytykują tych co niosą pomoc innym, duzo zdrowia panowie ratownicy, dla was i waszych rodzin zyczę

 • ewald

  Brać wiecznych bezrobotnych z PUP a jak odmówią zabrać zasiłek.

 • boluś

  Cyli EWAlda ! Mosz u mnie obie łapki! Cołki PUP + EWAld i MOPS + inksze instytucje Samorzondowe ku pomocy Covidowymu . I tak trimać!

 • grzegorz

  boluś pewnie należysz do tych wiecznie bezrobotnych bo nikt nie zatrudni starego grzy ba co pisać nie potrafi

 • Kaja

  Utylizatornia gotowa , kiedy pierwsze ofiary przywiozą .

 • Xxx

  Nareszcie będą coś robić Lenie.

 • Ole

  Brawo 100% racji

 • henry

  a dniówki rube dołowe

 • Paweł

  Żol ci co badań żeś niy przeszedł czy u psychologa powiedzieli żeś głupi

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.